YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI NEREDE?
yazarın tüm yazıları:

YKP: NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI NEREDE?

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP, Aralık 2011’de yapılan şaibeli nüfus sayımını bir kez daha sorguladı. YKP’nin açıklaması şöyle:

Geçen yıl Kıbrıs’ın her iki yanında nüfus sayımı yapılmıştı!

Kıbrıs’ın güneyindeki sonuçlar geçen gün detayları ile birlikte açıklandı, 840 bin 407 kişi!

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise sayım günü tarihinden, şekline kadar her şeyi ile şaibeli idi, kesin sonuçların Aralık 2011’de en kısa sürede açıklanacağı ortaya konmuştu ama henüz ses yok!

Durum gösteriyor ki, Kıbrıslı Rumların resmi rakamı açıklaması beklendi ki gerekli oranlar üzerinden Kıbrıs’ın kuzeyindeki ‘kesin’ (!) rakamlar da açıklansın!

Kıbrıs’ın kuzeyindeki birçok belediye açıklanmayan kesin sonuçlardan dolayı şikayetçi çünkü tümü de dıştan göç aldıklarını bu nedenle nüfusa dayalı belirlenen kendilerine verilen mali katkının artması gerektiğini düşünüyor.

Öğretmen sendikaları da okullardaki öğrenci sayısının arttığından bahsetmekteler.

İlginçtir, bugünlerde çeşitli mekanizmalarla nüfusun azaldığı haberleri de yaygınlaştırılmakta. Kimin neye inanacağı belli değil!

Nüfus sayımı alelacele, iş ola yapıldığı, nüfus sayımına katılanlara ücretlerinin ödenmemesinden bellidir. Bütçesi ve kaynağı belli, önceden planlanmış bir sayım olsa, bu paraların da bugüne kadar ödenmiş olması gerekirdi ama ‘birileri bize talimat verdi, yapalım da, sonra para işine bakarık’ diyen anlayış, bugünlerde sayımdan 9 ay sonra sayım memurlarının ücretlerin ödeneceği müjdesini vermekte!

Kuzeydeki sayımda uluslararası gözlemcinin de olduğu söylendi idi, bugün oldu gözlemci raporu da ortalıkta yok! Nüfus sayımından hemen sonra gözlemciyi apar topar ülkeden kaçırdıkları için resmi haber ajansına ve devlet televizyonuna verdiği demeçlerle yetinmek zorundayız. BM da bu sonuçları kabül etti dendiydi, bu konuda da, resmi bir belgeye giren rakam veya ibareye bugüne kadar rastlanmadı.

DPÖ’nün web sayfasında http://nufussayimi.devplan.org/ adresinde hala 2006 sonuçları ve soru kağıdı var, 2011 ile ilgili ise DPÖ ana sayfasında bir bildiriden başka bir şey yer almamaktadır.

Tüm bu koşullarda, bu kadar ciddiyetsiz, şeffaf olmayan nüfus sayımını doğru kabül etmek, ciddiyet alıp üzerinden konuşmalar yapmak mümkün değildir.

YKP, bir kez daha uluslararası gözlemciler nezdinde, tüm tarafların katılımcı olacağı, şeffaf bir nüfus sayımı için çağrı yapar.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin