.Yeniçağyeniçağ güncel1 Eylül kutlandı
yazarın tüm yazıları:

1 Eylül kutlandı

Yeniçağ podcastını dinleyin

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, ara bölgede “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” başlığı ile bir ekinlik düzenlendi.

YKP’nin de içinde olduğu Kıbrıs’ın iki yanından onlarca örgütün desteklediği Ledra Palace yanında bulunan Dayanışma Evi önünde yer alan etkinlik için 18:30′da Kuğulu Park’ta buluşan örgütler buradan ara bölgeye yürüdü.

YKP eyleme kendi korteji ile katıldı. Saat 18:00′de YKP Genel Merkezi önünde buluşan YKP üye, sempatizan ve parti dostları buradan Kuğulu Parka yürüdü. Diğer örgütlerle birlikte ise YKP korteji ara bölgedeki etkinliklere birlikte yürüyerek katıldı.

SOL ANAHTARI, Maria Hristu, Mihalis ve Andros Karakatsanis sahne aldığı etkinlikte, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ile PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis örgütler adına birer konuşma yaptı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Türk örgütler adına etkinlikte yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin gördüğü en kanlı savaş olan 2. Dünya Savaşı’nın başladığı gün kabul edilen 1 Eylül tarihinin “Artık insanlar savaşmasın, birbirini öldürmesin” istemiyle Dünya Barış Günü ilan edildiğini anımsattı.

Kaptan, “Bu anlamlı günde Kıbrıs’ın acılı toplumlarının ‘Barış’ için buluşup ortak etkinlik düzenlemesinin önemine” değinerek, “Kıbrıs’ta Çözüm ve Barış İstiyoruz” mesajını herkese duyurmak istediklerini kaydetti.

Kıbrıs sorununda tıkanan çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini ifade eden Kaptan, şöyle devam etti:

“Bizler bu dönemde Kıbrıs’a aşık, barışa hasret insanlar olarak sesimizi daha da yükseltmeliyiz. Kıbrıs Kıbrıslılarındır ve çözüm Birleşik Federal Kıbrıs’tır, ortak devlettir.

Ortak devlet, Kıbrıslıların ortak kullanacağı tek egemenliği, tek yurttaşlığı, uluslararası alanda tek temsiliyeti olan siyasi eşitliğe dayalı Birleşik Federal Kıbrıs’tır. Bizler tıkanan görüşme sürecinin devamı için tüm ilgili taraflara çağrı yaparız ve bu irade doğrultusunda atılacak adımları aktif bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.”

Kaptan, “artık Kıbrıs’ta anaların ağlamaması, babaların ölmemesi ve çocukların acı çekmemesi” gerektiğini ifade ederek, “Artık Kıbrıs’ta çocuklar gelecekten endişe duyarak büyümemeli” dedi ve barış ile ilgili bir şiir okuyarak konuşmasını tamamladı.

PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de, bu akşam yapılan buluşmanın; milliyetçi emellere karşı çıkarak, “Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların çıkarlarını her şeyin üstünde tutan ve emperyalist müdahalelere karşı yıllardır istikrarlı bir şekilde mücadele eden işçi sınıfının ortak mücadelesinin ve faaliyetlerinin bir devamını teşkil ettiğini” söyledi.

Kiritsis, Kıbrıslı Türk ve Rumların, Dünya Barış Günü’nde, “barış ve ortak vatanın” yeniden birleşmesinden yana sesini yükselttiğini ifade ederek, Kıbrıs’ta çözüm için üzerinde anlaşmaya varılmış ortak zeminin mevcut olduğunu, “Kıbrıslıların, barış, güvenlik ve refah koşullarını yaratacak, ülkeyi ve halkı yeniden birleştirecek çözümün bulunması isteklerini ve kararlılıklarını bir kez daha haykırdıklarını” kaydetti.

“Kıbrıs’ta hedefin; siyasi eşitliği olan, iki bölgeli iki toplumlu, tek egemenlikli, her toplumun etnik ve dinsel kimliğine saygı gösterecek ve herkes için barış ve güvenlik içerisindeki bir geleceği güvence altına alacak bir çözüm olduğunu” ifade eden Kiritsis, çözüm için taksim ve iki devlet mantığından uzak bir şekilde iyi niyet ve siyasi irade gösterilmesinin şart olduğunu belirtti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin