toplumsal muhalefetsendikal hareketKTÖS: "Hiçbir kolonici adada ilelebet kalmadı"
yazarın tüm yazıları:

KTÖS: “Hiçbir kolonici adada ilelebet kalmadı”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı basın açıklaması ile, Kıbrıs tarihi boyunca adanın kolonicilerin istilasına uğradığını, fakat hiçbirinin ilelebet adada kalmadığını bildirdi. Açıklama şöyle:

“Kıbrıslı Türkler fakirleştirilip, göçe zorlanırken ve adamızın kuzeyinin AKP tarafından kolonize edilmesine hız verilirken, valilik görevinde bulunan TC elçisi de pembe tablolar çizmeye devam etmektedir.

Yabancı bir ülkenin elçisi, çarşıdaki fiyatların durumuna kadar açıklamalar yapabilmekte ve TC tarafından dayatılan ekonomik paketin başarısından övgüyle söz edebilmektedir. Çarpıtmalarla dolu bu açıklamalara yönelik olarak da ne ana muhalefet partisinden ne de hükümetten bir açıklama yapılmamaktadır.

Sn. Vali yaptığı açıklamalarla açıkça Kıbrıslı Türkler’e olan nefretini ortaya koymakta ve toplumu fakirleştiren, insanlarımızı intihara ve göçe iten dayatmaları haklı çıkarmaya uğraşmaktadır.

Hesap oradadır. TC’nin yıllık olarak adamızın kuzeyine verdiği para 850 milyon TL’dir. Bu paranın 500 Milyonunun 300 milyonu AKP’ye yakın çevrelerin adanın kuzeyinde kendilerine sağladığı avantajlarla yatırım ve katkı olarak TC’li sermayeye, camilere, külliyelere 150 milyonu savunma bütçesine, 50 milyonu hiç gerçekleşmeyen reformlara gitmektedir. Cari bütçeye verilen para ise 350 milyon TL’dir. Sn. Vali, cari bütçeye verdiği bu parayı buraya taşıdığı nüfusa böldüğü zaman burada yaşayan TC vatandaşlarına günlük olarak 4.9 TL verdiğini açıkça görecektir. Bu yüzden Kıbrıslı Türkler’e para veriyorum diyerek bizleri aldatamaz. Verdiği para buraya taşıdığı nüfusa da yetmez.

Üstelik 1974’ten günümüze gelinceye kadar verilen paraların bir antlaşma olması durumunda tekrardan değerlendirileceği açık bir dille ifade edilmektedir. Kısacası verilen, fakat Kıbrıslı Türkler’in almadığı bu paralar, Kıbrıslı Türkler’in boynuna borç olarak asılmaktadır.

Sn. Vali, pembe tablolar çizmeye devam edebilir. Bu onun görevidir ve ona göre gelişme, camilerin, külliyelerin, Kuran kurslarının, ilahiyat kolejlerinin açılması, ezanların propaganda amaçlı kullanılması olabilir. Fakat gerçek, batan üreticiler, artan intiharlar, işsizlik, göçleri ve Kıbrıslı Türkler’in fakirleştirilmesidir. Size göre kolonicilik başarılı olabilir fakat bize göre ülkemizin topraklarının, sosyal ve kültürel değerlerinin gasp edilmesidir.

Bilinmelidir ki, Kıbrıs tarih boyunca kolonicilerin istilasına uğramıştır. Fakat hiçbir kolonici ilelebet bu adada kalmamıştır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin