YKPSOKAĞA, MAHKEMEYE, DAYANIŞMAYA
yazarın tüm yazıları:

SOKAĞA, MAHKEMEYE, DAYANIŞMAYA

Yeniçağ podcastını dinleyin

19 Temmuz 2011’deki polis terörüne karşı 3 Ağustos’ta bizi yargılamak için mahkemeye çağırıyorlar! YKP olarak bizim de çağrımız:

 

19 Temmuz 2011 tarihinde TC Başbakanın adaya gelişindeki eylemler toplumsal mücadele tarihimizde bir milattı.

19 Temmuz’da sabah, KTAMS’ta sandılar ki mahkemeden dakikalar içinde aldıkları arama emri ve yaptıkları 2 tutuklama ile bizi korkutabilecekler, pankartları toplayarak yerli işbirlikçilerin patronuna karşı başlattığımız direnişimizi başlamadan sona erdirebilecekler.

19 Temmuz’da akşamüzeri, Hamitköy çemberinde düşündüler ki itip kakarak, otobüslerden ve polis özel birliklerden etten duvarlar çekerek varlığımızı yok sayabilecekler, faşistleri üzerimize saldırtarak bizi kaçırtabilecekler.

19 Temmuz akşamı da, eski KTHY binası önünde duran kitleye saldırarak, kitleleri sokak ortasında yumruklayarak taciz ederek ve hücrelerine tıkarak bizi durdurabileceklerini işgallere karşı sokaktaki isyanımızı bastırabileceklerini sandılar.

Bu olanlar karşısında yargılanması gereken polisler yerine sanık kutusuna polis terörüne maruz kalan halk konulmakta!

Savcılık sokak ortasında yumruklananları polisi darp etmekle suçlamakta!

Polisin görevi yol kenarında duran eylemcilere şiddet uygulamakmış gibi polisi görevinden men etmekten yargılanmaktalar!

Bu davada yargılanan sadece 6 sanık/eylemci değil, eylem yapma özgürlüğümüzdür. Bu dava Savcılık ve 6 eylemci arasında değil polis devleti ile halk arasındadır.

Yeni Kıbrıs Partisi olarak 3 Ağustos 2012 Cuma günü sabah saat 9’da YKP Genel Merkezi önünde buluşuyor ve kortejimiz, sesimiz ve polise teslim etmediğimiz pankartımız ile yargılanan Parti Yürütme Kurulu üyemiz ve dostlarımızla dayanışma için mahkemeler önüne yürüyoruz!

Susmadık, susmuyoruz, susmayacağız!

Direndik, direniyoruz, direneceğiz!

Çünkü vardık, varız, var olacağız!

Yeni Kıbrıs Partisi

 

19 Temmuz 2011 tarihine ait videolar:

https://vimeo.com/26660444

https://vimeo.com/26640209

https://vimeo.com/26751915

https://vimeo.com/26776482

https://vimeo.com/26813383

 

19 Temmuz saldırısı AİHM’e taşındı
19 Temmuz 2011 tarihinde TC Başbakanı Erdoğan’ın ziyareti sırası yapılan eylemler sırasındaki polis saldırganlığı AİHM taşındı…

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve KTÖS AİHM’de konu ile ilgili dava dosyalamıştı.

İkinci YKP vs Türkiye AİHM davasının başvuru numarası 13213/12, davayı açan ise Avukat Öncel Polili… YKP daha önce de Türkiye’ye karşı nüfus konusundan AİHM’de dava etmişti…

YKP, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 11. maddesindeki Örgütlenme ve toplantı özgürlüğü, 13. maddesindeki Etkili başvuru hakkı, 14. maddedeki Ayırımcılık yasağı başlıklarında anlatılan insan hak ve özgürlüklerinin 19 Temmuz’da polis şiddeti ile ihlal edildiğini belirterek, Strasburg’taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye’nin yerel bir alt idaresi olan kuzeydeki idarenin de yaptırımlarından Türkiye’nin sorumluğu olduğunu belirten daha önceki AİHM kararlarına dayanarak Türkiye’yi dava etti.

Mahkeme YKP’ye 8 Haziran’da bir yazı göndererek ek belgeler talep etti, YKP ek belgeleri tamamlayarak son tarih olan Eylül öncesi mahkemeye ulaştıracak.

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, 19 Temmuz’daki eylemlerin ana örgütleyicilerinden biri olan YKP’nin sokakta da süren mücadeleyi daha önce de olduğu gibi olanağı olan her türlü uluslararası platformu taşıyarak yalnız YKP’lilerin değil Kıbrıslı Türklerin de hakları için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin