kıbrıs haberKıbrıslı Rum Basın ÖzetleriKIBRISLI RUM BASIN ÖZETLERİ 10/07/2012
yazarın tüm yazıları:

KIBRISLI RUM BASIN ÖZETLERİ 10/07/2012

Yeniçağ podcastını dinleyin

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs’ta iki büyük bankanın değerli kâğıtlarıyla ilgili olarak başlatılan araştırma. Gazeteye göre, yatırımcıların yoğun suçlamaları sonrası iki denetim kurumu, Merkez Bankasıyla Sermaye Kurulu iki büyük bankanın değerli kâğıtlarıyla ilgili araştırma başlattı. Faizlerin ödenmemesi gibi çeşitli tehlikelerin yatırımcılara yasalara uygun bir biçimde tam olarak anlatılıp anlatılmadığı bu süreçte dönüm noktası olacak. Merkez Bankası hata olup olmadığının net olarak ortaya çıkması ve sorumlulukların üstlenilmesi için derinliğine araştırma yapılması konusunda kararlı. Bu süreçte bankaların yönetim ve yürütme kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırılmaları ihtimali de var. Sermaye Kurulu da tüm konuları araştırmak istiyor. Değerli kâğıtlarla ilgili olarak Kıbrıs Bankası yetkileri her şeyin yasalara uygun yapıldığını belirtiyorlar.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

–       Aleksander Dovner gelecek hafta çeşitli temaslarda bulunmak için New-York’a gidecek. Bugün yapılacak bir telekonferans aracılığıyla da Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili olarak Güvenlik Konseyi’ne bilgi verecek. Şu anda Avustralya’da bulunan Dovner Güvenlik Konseyi üyelerini telekonferans aracılığıyla bilgilendirme yöntemini seçti. Dovner Perşembe günü New-York’a gidecek ve Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin temsilcileriyle ayrı ayrı görüşecek. Ayrıca Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye temsilcileriyle de bir araya gelecek. Birleşmiş Milletler Sekreterliği’yle de görüş alış verişinde bulunacak. Sekreterlik’ten Kıbrıs sorumlusu Lin Paskoe’nin ayrıldığı ve onun yerini Jefri Feldman’ın aldığı biliniyor. Güvenlik Konseyi’nin bugünkü toplantısına New-York’ta bulunan Genel Sekreter’in Kıbrıs özel temsilcisi Liza Batehaim da katılacak. Bugünkü bilgilendirmesi sırasında Dovner süreci canlı tutmaya çalışacak. Ancak bunun 2008’de varılan anlaşma temelinde olmaması eğiliminde. Bunun için de süreçte ilerleme sağlanamamasını ve süreci etkileyen iki faktörü, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği dönem başkanlığı ile 2013 Şubat’ında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ileri sürecek. Türk tarafı görüşmeler için uluslararası konferans tarihi belirlenmesi talebini ileri sürüyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri de adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması konusunda karar vermek amacıyla bugün kendi aralarında temaslarda bulunacak. Britanya’nın konuya ilişkin olarak hazırladığı ilk karar taslağı Lefkoşa’nın tepkisini çekmişti.

 

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Timviyu’nun yaptığı takasın hükümet tarafından kabulü sonrası mülkiyette yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre, Timviyu davasında hükümetin takasa onay vermesi mülkiyet konusunun defakto çözümü yönünde yeni bir adım olarak değerlendirildi. Timviyu davasında işgal bölgesindeki malına karşı kendisine özgür bölgede Kıbrıstürk malı takası önerilmişti. Bu durum şimdi aynı yönde daha başka gelişmeleri de gündeme getirecek. Yasadışı devletteki mal tazmin komisyonu ile yeni oldubittilerin yaratılması bekleniyor. Bu arada bu karar ile takas yolunun açıldığı görüşü hâkimken Başsavcı tam zıddını düşünüyor. Başsavcı Petros Kleridis Mayk Timviyu’ya takas olarak önerilen 27 dönümlük Kıbrıslıtürk arazisini satın alma yönündeki Bakanlar Kurulu kararının mülkiyette takas yolunu açmadığını görüşünü dile getirdi. Başsavcı bunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin olumlu yaklaşımıyla anlaşmalı bir çözüm için özel bir durum olduğunun da altını çizdi. Bu adımın atılmasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan yeni başvuru, Bakanlar Konseyi’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni suçlaması ve daha başka öğelerinde rol oynadığı izlenimini verdi. Başsavcı bu suretçe Timviyu’nun avukatları ve baştaTapu Dairesi olmak üzere Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileriyle temasları sonrası bu yönde adım atılmasının kamu yararına olduğu görüşüne varıldığına dikkat çekti.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

–       DİKO sekreteryasının hafta içerisinde toplanarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik karar için süreci başlatması bekleniyor. Bu kararın özel bir gelişme yaşanmadığı takdirde, Temmuz ayının son haftası içerisinde alınması bekleniyor. DİKO Başkanı Maryos Karoyan’ın eğilimi Nikos Anastasiadis’in adaylığının desteklenmesi. Geriye kalan da bu adaylığın desteklenmesi için Karoyan’ın hangi yolu seçeceği ve daha birkaç ay öncesine kadar kendilerini ayıran çok şey olduğunu söylediğini kişiye yönelik olarak hangi argümanları kullanacağı. Karoyan’ın bu süreçte temel argüman olarak ekonomiyi kullanması bekleniyor. Nikos Anastasiyadis’in dün ekonomiyle ilgili basın toplantısına Markos Kipriyanu’nun da katılması dikkatleri çekti. Bu arada DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos parti içinde görüş ayrılığı olduğu şeklinde yorumlanan bir önceki günkü açıklamasıyla ilgili olarak dün yeni bir açıklamada bulundu ve ifadelerinin çarpıtıldığını söyledi. Papadopulos, parti başkanı Karoyan’ın geçen gün yaptığı açıklamada ifade ettiği görüşleri bütünüyle paylaştığını da ifade etti.

 

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi devletin nakit sorunu. Gazeteye göre, ülkenin ekonomik durumu kötü. Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün dün yaptığı uyarıya göre ödemeler durdurulma yani iflas noktasında. Bunun nedeni de nakit eksikliği ve süresi önümüzdeki günlerde dolacak olan 250 milyon avroluk borcun nakit olarak ödenmesi gereksinimi. Hükümet Ağustos ayı sonuna kadar 250 milyon avro bulmak zorunda. Borç istenen üç yarı kamusal iktisadi kuruluştan istenen miktar bulunamadı. Üç kuruluşun devlete verebileceği borç miktarı 175 milyon avroda kaldı. Muhalefet partileri gelinen aşamayı ulusal ihanet olarak nitelediler ve devleti iflas sürüklemekle hükümeti suçladılar. Buna karşı AKEL ise muhalefeti gerekli yurtseverlik duygusuna sahip olmamakla suçladı. Bu arada Kamu Borçlarını Yönetim Dairesi Müdürü Fedonas Kalozoi’nin bazı açıklamaları dün durumu daha da netleştirdi. Fedonas Kalozoi eski Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis’e gönderdiği uyarı mektuplarında sürekli borçlanmanın ülkeyi nakit sorununa sokacağı ve Kıbrıs’ın sürekli derece kaybını getireceği uyarısında bulunduğunu belirtti. Ayrıca eski bakanın ekonomiyle ilgili olarak gerçek rakamlardan farklı rakamlar vererek kamuoyunu yanılttığı görüşünü de ileri sürdü.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

–       Çeri’de çöp alanına atılmış olarak bulunan silahlarla ilgili polis araştırması devam ediyor. Polis bu silahların sahibini arıyor. Bulunan silahların tümü de çok iyi durumdaydı.

–       Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak belirleyici bir haftaya giriliyor. Merkezdeki partiler tavırlarını belirlemek için tüm düzeylerde temaslarda bulunacaklar. EVROKO hafta içerisinde diğer partilerle görüşecek. EVROKO Başkanı Dimitris Silluris’in açıklamasına göre, bu görüşmeler sırasında ekonomide alınması gereken önlemler de ele alınacak. Bu arada EVROKO seçmenlerinin %85’i Yorgos Lilikas’ın adaylığını desteklerken partinin lşiderliğinin DİSİ ve AKEL dâhil diğer partilerle işbirliği arayışı içinde olmasının gündeme getirilmesi üzerine EVROKO Başkanı söz konusu kamuoyu araştırması hakkında şüphe belirtti.

 

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “art niyetli saldırı” başlığı altında muhalefet partilerinin tavırları. Gazeteye göre, Kıbrıs, başta DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos olmak üzere, sonuçlarının ne olacağından bağımsız muhalefet partilerinin saldırısı altında. Papadopulos dün yarı kamusal iktisadi kuruluşlara çağrıda bulunarak devlete borç vermemelerini istedi. AKEL bu gelişme sonrası bazılarının ülkeye zarar vermeye ve devleti iflasa sürüklemeye çalıştıklarını belirtti. Bilindiği üzere Troyka’nın önerisi sonrası hükümet önümüzdeki üç aylık süre için mali gereksinimleri karşılamak amacıyla yarı kamusal iktisadi kuruluşlardan kredi talebinde bulunmuştu. Bu üç aylık sürede de Troyka ile müzakereler sonuçlanacaktı. Devletin önümüzdeki üç aylık süre için mali gereksinimi 500 milyon avro. Telekomünikasyon Kurumu dün devlete 101,5 milyon avro kredi verme kararı aldı. İnsan Kaynaklarını Geliştirme Organizasyonu da 24 milyon avroluk kredi verme kararı alırken Limanlar İdaresi’nin de 50 milyon avroluk kredi verme kararı alması bekleniyor.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

–       Rusya’nın Avrupa Birliği’ndeki daimi temsilcisi Vlademir Jizof ilgili temasların tamamlanması sonrası Rusya’nın Kıbrıs’a vermesi beklenen kredinin ekonomik yardım olmayacağını, Kıbrıs’taki bankacılık sistemin yeniden yapılandırılmasının hedefleyeceğini söyledi. Yapılan temasların olumu sonuç vermesi durumunda bu kredinin ikili anlaşma yoluyla verileceğini de ifade etti. Bu arada Lefkoşa’nın talebine önümüzdeki günlerde olumlu yanıt verileceğinin kesin olduğunu yazan bir Rus gazetesi Kıbrıs’a verilecek kredi miktarının 5 milyar olacağını da belirtti.

–       EDON’un Öğrenci ve Gençlik Festivali’ni 15 bin kişi ziyaret etti. Festivale yığınsal katlım bir mesaj niteliğinde. EDON festivalle ilgili açıklamasında festivale katılan ve ziyaret eden onlarca Kıbrıslıtürk gence de teşekkürlerini sundu.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin