z Güncelson siyasal gelişmelerSon politik gelişmeler: Sırada ne var?
yazarın tüm yazıları:

Son politik gelişmeler: Sırada ne var?

Yeniçağ podcastını dinleyin

Ankara’dan atladı geldi ve bize ekonominiz iyi gidiyor dedi. Herkes soruyor. Ne oldu da eniştemiz bizi öptü. İrsen’in başı dertte. Ekonomi çökerken ve turist diye meteliksizlerin getirilmesi başarı olarak sunulurken Atalay onu tek derdi olan UBP kurultayından kurtarma amaçlı olarak değerlendirilen destek atışı yaptı. UBP’de ayaklananlar ekonomi kalkınmış derler ama halk bunu hissetmedi dedilerdi. Onlara İrsen yerine Atalay yanıt vermiş oldu. Belli ki ya İrsen bu destekle ayakta kalacak ya da gidecek. Amma onun gidişini hazırlayacak olan Eroğlu olacak diyenler var. Öyleyse Atalay UBP’ye değil UBP’nin bir kanadına destek atmış olacak.

Hal böyle ise UBP İrsen’le devam etsin, halkın elinden gelecek seçimde onu kurtaramazsak alternatifini de hazırlayalım çabası da olmalı diye düşünürsek kokular etrafı tuttu. Yeni parti arayışları gazetelerde haber olmaya başladı bile. Kudret’in boşluk doldurma girişimi olarak gösterilen sorun tanımlama ve çözüm önerisi geliştirme çabası yeni bir Türkiyeli partisinin de yolda olduğu ile zenginleşti.

Daha önce de araştırmalar ayni şekilde olurdu. Kaç kez Türkiyeli partisi de kurulmaya çalışılmış, kurulduktan sonra kapanın emri ile kapatılmış ve saire… Sonra Kıbrıslı liderliğinde kurulup Türkiyeli denilemeyecek şekilde kurulanlar olmuş fakat bu tarlada bitenler bunlar olmuşlar. Yapanlar da beğenmemiş. Çünkü Türkiye’de de askeri sivili iyi parti aramış ama kurulanlardan kuranlar bile memnun olmamış.

Denenmemiş olan AKP örneği siyasi yelpazenin tümünden bir karma parti kurmak kalmış. Onun için Kudret’inkine öyle bakılmış.

Yaşayıp göreceğiz. Uzaktan kumandalı hükümette çalışmayı kabul eden ve bir süre sürdüren hangi karakterde olursa öyleleri buna yardımcı olacak elbette.

Bakın acentalığına rağmen polis sivile bağlansın diyen var. Sivil olan polis ilk iş bize musallat olacak ama denemeye değer. Ana şirket buna ne diyecek?

Kenya’dan kara para operasyonuna çare olsun diye harekete geçen polis kiminle takışacak? Bundan kimler ürker? Düşünün ve ne alaka demeden yorumlayın. Gece kulüplerine musallat olmaya kalkarsa veya gümrük denetimlerine göz atarsa ne olur? Ulusal güvenlik sarsılır mı sarsılmaz mı?

Gene de finansal sorunlarını çözmek için siyasi bir reform gerekir diyen Ana acenta çareler arayacaktır. Ankara’dan bakarsan maliyeyi yokuşa sürenlere dur demek için düzenleme yapılırken ayağa takılanlarla baş edemeyen iktidara alternatif aranacaktır.

Hoş geldin alternatifler!

 

ATALAY AÇIKÇA BUNALIM İSTEMEYİZ DEDİ

Kıbrıs işleri bakanı Atalay yüzümüze karşı hükümeti rahat bırakın dedi. Hükümetin kendileri tarafından beğenildiğini ve devam etmek istediklerini de kurultayının iki üç ay öncesinde ilan etti. Yani UBP kurultayına da mesaj verdi. Hâlbuki UBP içinde rahatsızlık var ve İrsen’e karşı aday olacaklar sıraya girmeğe başladı. Atalay isteğinin yapılmaması halinde UBP’ye ne yapar? Hiç. Yeni gelen hemen uyum sağlayacağını açıklar. Lakin Beşir Abilerinin keyfi kaçar. Onun için onun keyfine Elçilik nezdinde bir büro kuruldu ise şaşmam. Eroğlu memnun değil. Arada Türkiye başka şeyler de istedi idi ama ben yapmadı idim de dedi idi. Onun için İrsen’i istemediğini varsayarsak iş kolay değil. Öyle ona at buna at diyerek oy attırmak da kolay değil. Haberini mahkeme ithamnamelerinden öğrendiğimiz operasyon için birkaç milyon alıp da gelen operatörler olduydu. Şimdi de öyle olmalı. Enflasyon da hesaba katılırsa zorlu bir operasyon gerek.

Kıbrıslının ahlakı boşuna mı bu hale geldi! Az para yutmadı bu işlemler!

 

KIBRIS İÇİN NAKLİ YEKÛN ÇALIŞMASI

Eskiden hesaplara nakli yekûn ile sayfa değiştirilerek devam edilirdi. Yani sayfanın sonunda toplama yapılıp yeni sayfanın başına toplam yazılırdı. Kıbrıs sorunu da sayfayı doldurdu ki nakli yekûn yapılsın isteniyor. BM bu kadar görüştüler boşa gitmesin, yeniden başladıklarında uzlaşma noktaları listelensin ve yeni sayfanın başına aktarılsın istiyormuş.

Alışmış kudurmuştan beterdir derler. BM de bum kadar ayrıntıya zaten gerek yok deyip de bir özetleme yapmaktan bahsetmiyor. Uzlaşılanlar kayda geçirilsin diyor. Yoksa görüşenler de yaptıklarını toplamazlar, ayrıntı ve gereksiz olanları ayırırlar umudu mu var. Değilse bunlar bu ayrıntılarla bir asır daha görüşürler.

Düşünün bakalım. Komite mi, çalışma gurubu mu yoksa ikisi de mi diye tamamlanmamış bir kararla çok anlamlı işler yapabilecek örneğin Nijerya’dan para aklama işlerini ortaya çıkaracak bir karşılıklı denetim sisteminin dayatmakta olduğu, iki taraf arasındaki para alış verişini düzene sokacak bir düzen olsa iyi değil mi? Karşılıklı ama karşı karşıya gelmeden, araç sigortalarında ve hatta ateşkes işinde yaptıkları gibi kurulamaz mı? Komitelerde tarihi eserlerin korunması için çalışma var. Devam etmesin mi? Çevre için de var. İş görseler fena mı?

Bunlar çetele tutmaktan daha yararlı olacak. Çetele için yapılacak görüşmelerin uzun yıllar oyalayacağı ve çözüm işini zorlamaya gerek yok denilebilecek bir fırsat yaratacağı tehlikesi kapıdadır. En iyisi bırakalım da ilk fırsatta o çok değerli ilerlemeleri tarihi eserlerimiz haline gelen görüşmeciler kitaplara dökemeye başlasınlar, belki artık gölge etmezler.

Bize gereken çözmeye karar verenleri beklemek ve gücümüz yeterse onları görevlendirmektir. Onlar iş yapmak isterlerse ilk görecekleri o ilerlemelerin ayaklarına dolanacağıdır. Onlar çöpe çözüm içeri!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin