toplumsal muhalefetsendikal hareketDEV-İŞ: “Irkçılık hortlatılıyor”
yazarın tüm yazıları:

DEV-İŞ: “Irkçılık hortlatılıyor”

Yeniçağ podcastını dinleyin

DEV-İŞ, Çalışma Bakanlığı’nı ırkçılık yapmakla suçladı. “Çalışma ve Danışma Meclisi” toplantısı öncesi gönderilen yasa tasarısında, işçilerin uyruğuna göre fon uygulamasının ön görüldüğünü açıklayan DEV-İŞ, hem UBP Hükümeti’ni kınadı hem de TC Elçiliği’nin sessizliğinin manidar olduğunu açıkladı.

DEV-İŞ’ten yapılan açıklama şöyle;

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta içinde Federasyonumuz DEV-İŞ, Çalışma Bakanlığı tarafından göstermelik ve gayri ciddi bir şekilde “Çalışma ve Danışma Meclisi” toplantısına çağrılmış, ancak konular ile alakalı gerekli dokümanları göndermek ciddiyeti bile gösterilmemesini protesto ederek bu toplantıya katılmamıştık.

Toplantı ile ilgili ise, amacın işverenlere avantaj sağlamak olduğunu DEV-İŞ’in bu oyuna gelip onlara suç ortağı olmayacağını duyurmuştuk.

Bu gelişmeler üzerine Bakanlık ve işverenler toplanmış ancak göstermelik de olsa demokratik katılımcılık görüntüsü yaratamamışlardı. Bu kez Çalışma Bakanlığı 19 Haziran 2012 tarihli ikinci bir toplantı çağırdı ve istediğimiz dokümanları da sendikamıza geç de olsa iletti. İlgili dokümanları inceledik ve gördük ki DEV-İŞ ortaya koyduğu tavırda haklı çıktı. Bu hükümet, İşçi Düşmanı olmak yanında aynı zamanda ırkçıdır da.

 

IRKÇILIK HORTLATILIYOR.

Bakanlık tarafından bize gönderilen yasa taslağı ile kategorileri ayırdıkları işçilerin maaşlarından %2 ve %10 oranında yapılacak kesintilerin yaratacakları ucube bir fona yatırılmasını ve bu paraların da sonuçta işverenlere dönüşü hedefleniyor. Yaptıkları yasa tasarısına göre TC yurttaşı yabancı işçilerin maaşlarından %2, TC’li dışındaki diğer yabancı işçilerinden maaşlarından ise %10 kesilerek fonun diğer gelirlerine yatırılması öngörülmektedir.

Bu yapılmak istenen bir insanlık suçudur. Dünyada lanetlenmiş faşist bir düşüncenin ülkemizde yeşertilmesidir. Hem İnsan Haklarına hem Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmelerine göre suçtur ve ayrımcılık olarak tanımlanmaktadır.

O kadar bağnazca yapılmıştır ki, yabancı işçiye karşı ayrımcılık bir yana yabancı işçiler arasında bile ayrımcılık yapılmaya çalışılmaktadır.

Aynı işi yapan yurttaş işçiye başka, TC’li işçiye başka, diğer millet işçilerine başka ücret öngörmenin “Beyaz-Esmer ve Siyah” ayrımcılığından tek farkı ayrımın renklere göre değil yurttaşlıklara göre yapılmasıdır.

DEV-İŞ olarak bu anlayışta olan UBP Hükümetini, Çalışma Bakanını ve onlar gibi düşünen işverenler şiddetle kınarız. Önceden de söylediğimiz gibi DEV-İŞ onların suç ortağı olmayacak ve göstermelik toplantılarda yer almayacaktır.

Bu noktada ülkemizde en çok yabancı işçi olarak bulunan TC yurttaşlarına yönelik bu ayrımcılık ile ilgili ise her konuda içişlerimize müdahaleyi hak bilen TC Elçiliğinin kendi yurttaşlarına yönelik yapılan bu insanlık suçuna yönelik sessizliğinin de manidar olduğunun altını çizeriz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin