toplumsal muhalefetsendikal hareketBES: “Ödediğiniz vergilerin karşılığında hizmetleri görmek istediğinizi seslendirin”
yazarın tüm yazıları:

BES: “Ödediğiniz vergilerin karşılığında hizmetleri görmek istediğinizi seslendirin”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, 1 Haziran tarihinde bir basın açıklaması yaparak süreci değerlendirdi. Gazetemiz baskıya girdiğinde Lefkoşa Belediye emekçileri henüz ödenmemişti.

Bugün 1 Haziran 2012. Belediye Personel Yasasının 118.madddesi emrediyor: “Belediye Personeli Devletin Kamu Görevlilerini ödediği gün maaşlarını alırlar.” Ödenmedik. 1.inci suç.

Anayasamız emrediyor “Kamu Görevlileri angarya çalıştırılamaz.” Yıllardır seyirci kalınıyor. 2.suç.

Anayasamız emrediyor “Sosyal Güvencesiz çalıştırma yapılamaz” yıllardır yapılıyor. 3.suç.

Anayasamız “Tüm çalışanlara sendikalı olmak ve grev yapma yetkisi veriyor”. Örgütleniyoruz Sendikamızı devreye koyuyoruz ve grev hakkımızı kullanıyoruz.  Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanlığı Başkanlığında toplanıyor ve karar veriyor. “Belediye Emekçileri Sendikası’nın yaptığı grev 60 gün erteleniyor”.

Sendikamız karara karşı çıkıyor ve ara emri alınması için yargıya başvuruyor. Davanın ilk duruşmasında konu bir hafta sonra görüşülmek üzere erteleniyor. İkinci duruşmaya gidiliyor, bir erteleme kararı daha çıkıyor.  Dava 11 Haziran 2012 tarihine erteleniyor.

Belediyeye hizmet veren ve günü geldiğinde maaşının ödenmesini bekleyen 1000 civarında kişi ortalama 4000 kişi bu insanlık dışı uygulamalardan mağdur, huzursuz, geleceği ne olacak diye kara kara düşünüyor.

Grev yasaklanıyor, anayasal haklarımız görmezlikten gelinerek ciddiye alınmıyor.

Ey Lefkoşa halkı,

Bizler direnmeye devam edeceğiz. Sizleri de mağdur etmeden direneceğiz.  Bu süreçte siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden ve duyarlı halkımızdan istediğimiz; eyleme de onlar ortak olsunlar.  Biz sizlere hizmet vermeye devam ederken sizler de Lefkoşa’nın çöpkent halini almamasını, çalışanların haklı taleplerinin gerçekleştirilmesini, ödediğiniz vergilerin karşılığında hizmetleri görmek istediğinizi seslendirin, destek olun ki, sonunda yapanın yanına kalmayacağı bir düzen yaratalım.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin