.Yeniçağyeniçağ güncelİnanılacak gibi değil: HÜKÜMET PARTİSİ MECLİS ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURUYOR!
yazarın tüm yazıları:

İnanılacak gibi değil: HÜKÜMET PARTİSİ MECLİS ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURUYOR!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeniçağ: Gazetelerin haber verdiğine göre tüm Meclis başkanı dışarı tüm UBP milletvekili ve başbakanla bakanları meclise araştırma komitesi kurulması için dilekçe verdi. Dilekçe meclisin gündemine girdikten sonra genel kurulda mebuslar bir araştırma komitesi kurulması önerisini görüştüler ve reddettiler diye şikâyet konusu oldu ve bir mebusun yerinden hangi araştırma komitesi arayıp da bir şey buldu diye bağırarak müdahale etti. Yani meclisteki mebuslar da hiçbir araştırma komitesinden sonuç çıkmadığını biliyorlardı. Gene de iktidar partisi yani meclisin  çoğunluğu sanki ellerinde araştıracak yetki eksikmiş gibi ve meclis kendisinden daha yetkili imiş gibi araştırma komitesi kurmak için dilekçe yaptı.

Konu batan banklardan alacağı olan devletin alacaklarını alamaması imiş! Başbakanlık teftiş ve inceleme kurulu oluşturuldu ve güya incelemelere de başladı ama ondan umut kalmadığını hükümet itiraf etmiş oldu. Maliye bakanlığının kadim teftiş kurumu da orada bekler lakin ondan da medet kalmamış! Kala kala meclis kalmış!

Tarihimize iktidarın araştırma komitesi kurma girişimi olarak geçecek bir olay yaratıldı.

Allah kimseyi şaşırtmasın diyelim ama bu açıkça istismar niyeti. Haber duyulur duyulmaz halk CTP’nin Everest bankası ile ilişkilerinin kurcalanması amacı olarak yorumladı. Halka göre yolsuzluk suçlamaları sonunda başkalarının da yolsuzluk ayıplarını kurcalayacakları tehdidi ile baskıyı UBP üzerinde azaltma niyeti var. CTP’yi olsun susturalım ve başka eli kirli olanları da sıra size de gelir diye korkutmak amaçlanıyor. Malum ya. Yalnız partileri değil tüm iş çevrelerini de tehdit edelim diye hareket etme ihtiyacı var çünkü iş çevrelerinde yapılan ankette hükümet yolsuzlukla suçlanmış ve rekabet edebilirlikte listedeki 142 devlet arasında 118. sıraya düşülmesinin birinci nedeni olarak yolsuzluk açık ara birinci faktör olarak gösterilmişti. Batan bankalara olan borçlarını ödemekten kurtulan yığınla iş çevresi de topun ağzında olduklarını böylece anlamaktadırlar.

İş çevrelerine batan bankalara olan borçlarınızı ödemezseniz devlet alacaklarını alamayacak diye işaret edip bir daha hükümeti yolsuzlukla suçlayın da görelim demenin UBP’cesi oluyor.

Araştırma komitesi çoğunluk UBP’de olduğuna göre kurulacaktır ama mebuslardan araştırma yapmasını beklemek çok eğlenceli olacak. Çünkü komite üyelerinin araştırma yaptırmak için ne yetkileri var ne de olanakları. Onlara araştırma yetkisi olanlar araştırıp bilgi getirmezlerse bulacakları bir şey yok. Araştırıp bulacak olanlara arayın be uşaklar deme yetkisi ise sadece komitededir ve UBP oyları komitede çoğunluktadır. Onların onayı olmadan kimseye ayrın denilemez. Onlar araştıracak olsalar ararlardı. O zaman da araştırıp bulduklarının gereğini yapacak olan da polisi devreye sokmak zorundadır ki bu da polisin zaten yapması gereken ama yapmadığı bir görevdir. Şimdi komitede bir şey buldular diye polis harekete geçer mi? Sayıştay raporlarında suçlar sergilenmektedir ama polis kılını kıpırdatmamaktadır. Şimdiki halde kıpırdatır mı? Askere bağlıyım sizden emir almam diyen bir polis vardır.

Manzara i umumiye tam matrak.

Meclisin bilgisinde olan araştırma raporları vardır ve zamanın maliye bakanı 600 sayfalık görülmedik bir memur ve sivil kimselerin devletin mallarını yağmaladıkları rapor aldık diye açıklanmıştı. Everest Bankası ve Elmas Güzelyurtlu’nun Devlete olan borçları nedeniyle devlete geçen malların yağması konusu idi. Ona ne oldu? Meclis bunu mu bulacak? Raporlar zaten devletin arşivinde. Buna bir de gizlice Elams ile yapılan görüşme tutanağı olduğu da bakan tarafından açıklanmıştı.

Hade kolay gelsin!

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin