habergüncel haberHristofias aday değil
yazarın tüm yazıları:

Hristofias aday değil

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) – Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, 2013’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmamaya karar verdiğini açıkladı.

14 Mayıs, Pazartesi günü 15 dakika süren halka sesleniş konuşması yapan Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözülmemesi gerçeğinden hareketle ve pragmatik yaklaşımla gelecek aylarda belirli bir ilerleme olamayacağı sonucuna götürdüğünden yeniden aday olmamaya karar verdiğini söyledi.

Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmadığını ve gelecek aylarda müzakerelerde gelişmeler sağlanmayacağına inandığını ifade eden Hristofias, Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmamasından dolayı yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmamaya karar verdiğini söyledi.

Ancak Hristofias, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve adanın yeniden birleşmesine kadar mücadelesine devem edeceğini de söyledi.

Kıbrıs halkının haklarını savunmaya devam edeceğini ifade eden Hristofias, hükümetin seçimlere kadar yoğun çalışmalarına devam edeceğini de belirtti ve seçilecek olan yeni Cumhurbaşkanı’nın adil bir toplum ve Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması için çalışacağını diledi.

Hristofias, seçim kampanyası sırasında Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunmamsı durumunda kendisinin tekrar aday olmayacağını açıkladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı “amacım ve dileğim Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve vatanımın tekrar birleşmesidir” dedi.

Kıbrıs halkının 2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine oy verdiğine işaret eden Hristofias, 2008 yılından beri Kıbrıs sorunuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Demetris Hristofias, 2008 yılının Kıbrıs Rum tarafı için kritik bir dönem olduğunu çünkü uluslar arası topluluğun, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına karşı olduğu yanlış izlenimi içinde olduğunu, seçildikten sonra kurulan yeni hükümetle Kıbrıs Rum tarafının uluslar arası toplum nezdinde oluşan yanlış imajı değişmek için çalıştığını belirterek: “8 Temmuz anlaşmasıyla doğrudan müzakerelerin başlamasını başardık” dedi.

Doğrudan müzakerelerin anlaşılan bir temelde yapıldığını ifade eden Hristofias, müzakerelerin tek egemenliği, tek uluslararası kimliği ve tek vatandaşlığı olan iki toplumlu, iki bölgeli bir federal çözümün temelinde yapılması üzerinde mutabakat sağlandığını söyledi.

Hristofias, Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin Kıbrıslılara ait bir süreç olacağı üzerinde de uzlaşma olduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki prensiplerine bağlı kalmaya devam ettiğini vurgulayan Hristofias, Kıbrıs Türk ve Türk tarafının tepkilerine işaret etti.

Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara’nın ellinde olduğunu ifade eden Hristofias, Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki uzlaşmaz davranışının değişmediğini ve müzakere sürecine yardımcı olmadığını da belirtti.

Hristofias, Kıbrıs Rum tarafının Ankara’nın olumsuz davranışına rağmen iyi niyetle çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Hristofias, Kıbrıs hükümetinin çalışmalardan dolayı “Avrupa Birliği ve AB ülkeleri, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB Dönem Başkanlığı ve doğal gaz gibi kritik konularda Kıbrıs’a destek verdiler” dedi.

Kıbrıs hükümetinin komşu ülkelerle ilişkilerini güçlendiğini ve bölgede barışın ve istikrarın sağlanması amacıyla ortak çalışmalarda bulunduğunu ifade eden Hristofias, “Kıbrıs uluslar arası alanda güçlüdür” dedi.

Doğrundan müzakerelerdeki bugünkü duruma da değinen Demetris Hristofias, “maalesef bugünkü durum iyimserlik yaratmıyor. Müzakerelere nasıl devam edileceği konusunda ortak bir karara varmayı bekliyoruz” dedi.

Hristofias, Türkiye ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Derviş Eroğlu’nun sözde “B plan»nını uygulamak istediklerini ve uzlaşmaz davranışlarına devam ettikleri sürece müzakerelere “devam edilip edilmeyeceğini bekliyoruz” dedi.

Hristofias, Pazartesi günü AKEL Merkez Komitesinin oturumuna katıldığını ve cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağı kararı hakkında AKEL üyelerini bilgilendirdiğini açıkladı.

Hristofias, aday olmama kararı hakkında Bakanlar Kurulunu bilgilendirdiğini de söyledi.

Hristofias gelecek aylarda Kıbrıs halkına iç yönetimle ilgili sesleneceğini de açıkladı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin