toplumsal muhalefetsendikal hareketEL-SEN: “El - Sen uyarmıştı ve uyarmaya devam ediyor”
yazarın tüm yazıları:

EL-SEN: “El – Sen uyarmıştı ve uyarmaya devam ediyor”

Yeniçağ podcastını dinleyin

El – Sen Genel Başkanı Tuluy Kalyoncu, yaptığı basın açıklaması ile hükümet ve ilgilileri, çeşitli konularda uyardığını ve uyarmaya devam ettiğini bildirdi. Açıklama şöyle:

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) hükümet ve ilgililer yanı sıra halkımızı sürekli olarak çeşitli konularda uyarmıştı ve uyarmaya devam ediyor. KIB-TEK’ten sorumlu Bakan,  KIB-TEK’i yaşatmak ve geliştirmek değil, batmasına seyirci kalarak;  “Ne yapalım, zarar ediyordu. Biz de tasfiye ettik” demeyi bekliyor. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun görevden alınmasını talep etmiştik. Yönetim Kurulu’nun, Kurum’un hiçbir ciddi sorununa el atmadığını açıklamıştık. Basına da yansıyan bir muhtıra ile Başbakanı tehdit ederek partizanlık yapacaklarını açıklama cesareti bile gösteren beş yönetim kurulu üyesinin üçü, bugün hala daha KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesidirler. Kısmi değişiklik ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı atanmasının Kuruma hayırlı olmasını temenni etmiş ancak mevcut kişiler ve anlayışın bizleri iyimser olmaktan engellediğinin altını çizmiştik. KIB-TEK eski yönetim kurulu üyelerinden görevden alınmayanlar, yeni atananların çalışmasına da engel olmakta, hiçbir mazeret bile aramamaktadırlar. Yeniden kısmen değişerek oluşan Yönetim Kurulu, hiçbir toplantı yapmamıştır. Halen görevde olan muhtıracılar, hem toplantıların yapılmasını engellemekte hem de anlamsız bir şekilde Kurum çalışanları üzerinde baskı oluşturma gayretlerini teşvik etmekte ve hatta yönlendirmektedirler.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sorunları zamanında çözümleneydi, ne çalışanlar ne de Lefkoşalılar bu zorlukları yaşamayacaktı. Ancak; “Dur Bakalım Ne Olacak?” mantığı ile her şeyin çözümünü ertelemenin acı sonuçlarını yaşadık. Geçmişte, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda zamanında gerekli önlemler alınsaydı ve “Dur Bakalım Ne Olacak?” mantığı izlenmeseydi bugün toplumsal hava yolumuzun uçakları göklerde olacaktı. Benzeri bir sorunu KOOP-SÜT ’de yaşıyoruz. Çalışanlar aylardır ödenmiyor. Hak ettiği maaş için bile grev yapmak zorunda kalıyor.

Şimdi soruyoruz; Kurumlara atanan yöneticiler eğer ilgili kurumun başarısı için çalışmıyor ve tam tersine o kurumu batırmaya ve yok etmeye hizmet ediyorsa bu sorumsuzluğun cezasını niye halkımızla birlikte çalışanlar çeksin? Niye bu sorumsuz yöneticiler cezalandırılamasın?

Geçmişte uyarmıştık. Yine uyarıyoruz! KIB-TEK’te işler iyi gitmiyor. Çünkü ortada işleri takip edip çözme iradesine sahip bir Yönetim Kurulu bile yok. Alternatifimizi çoktan bilimsel araştırmalarla ortaya koymuştuk. Alternatif ÖZERKLİKTİR. Yöneticilerinin siyasiler tarafından atandığı bir yapıda sorunlar çözümlenemiyorsa çıkış yolu ilgili kurumu yok olmaya terk etmek ve kendi elleriyle yok etmek değildir. Alternatif ÖZERK bir yapı oluşturmaktır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin