yazılariktibasTürkiye paralı askerler için operasyon üsleri oluşturuyor - James Petras
yazarın tüm yazıları:

Türkiye paralı askerler için operasyon üsleri oluşturuyor – James Petras

Yeniçağ podcastını dinleyin

Uruguay’da yayın yapan CX 36 Radio Centenario isimli radyo istasyonundan Efraín Chury Iribarne’nin programında konuşan James Petras Türkiye’nin, Suriye’de savaşan paralı askerler için operasyon üsleri oluşturduğunu savundu. 2 Nisan’da yayımlanan söyleşinin bir kısmı şöyle:

“Körfez’in mutlak monarşilerinde ve emperyalist ülkelerde hayal kırıklığı devam etmekte. İlk aşamada ayaklanmaları teşvik ettiler, sonra silahları akıttılar ve dört bir yanından paralı askerleri taşıdılar: Afganistan’dan, Libya’dan, Sudan’dan, ya da herhangi bir yerde yakaladıkları kimi İslami kuvvetleri ve El Kaide’yi hükümeti düşürecekleri umudu ile rejimle çatışmaları için Suriye’ye göndermekteler. Ancak, hükümet düşme yerine çatışmakta ve muhalefeti ezmekte, binlerce silah, tüfek, roket atar, makineli tüfek ele geçirmekte. Ele geçirilen tonlarca silahı gözler önüne sermekte.

Şimdi bir araya geliyorlar ve Clinton ‘insani yardım, öldürücü olmayan teçhizat ile katkıda bulunacağız’ diyor. Ne iğrenç, ne yalan! Paralı askerlere silah akıtmaya devam ediyorlar. Körfez ülkeleri şimdi onların paralı askerler olduklarını kabullenerek ‘savaşacak herkese yüksek maaş ödeyeceğiz’ diyor. Yani, şu an her şey masada. Körfez’in ve Batı’nın emperyalistleri açıkça paralı askerlere savaş malzemeleri verdiklerini açıklıyorlar. Körfez ülkeleri açıkça paralı askerlere ödeme yapacaklarını beyan ediyorlar. Türkiye, paralı askerler için operasyon üsleri oluşturuyor. Oysa halkının büyük bir çoğunluğu bu paralı askerleri istemiyor ve onları desteklemiyor. Ve rejimin içerdeki karşıtları arasında bulunanlar da ülkeyi yıkıma götürecek silahlı bir çatışma olmasını istemiyorlar. O halde izole oldular. Esad, son günlerde bu güçleri ezme şansına sahip oldu ve şu anda ki durum böyle.

Şimdi bu paralı askerleri kurtarmanın tek yolu Libya örneğidir: Zaten faaliyette olan özel kuvvetlerin danışmanlarıyla, bombardımanlarıyla, savaş uçaklarıyla araya girmek. İngiltere, Fransa ve ABD’nin bu tip çatışmalarda danışmanlık yapan özel kuvvetler gönderdiklerini gösteren belirtiler de var.

Öyleyse bu, Suriye’nin meşru laik hükümetine karşı El-Kaide ve emperyalizmin Körfez’nin bir savaşıdır. Medya burada utanç verici bir propaganda kampanyası yürütmekte! Örneğin Suriye’nin şiddet kullanmayı durdurması gerektiğini söylüyorlar fakat her türlü silah tipini kullanan muhalefetin saldırıyı durdurması gerektiğini söylemiyorlar. Hükümet, silahlı paralı askerler halkı terörize ederken, şehirleri kontrol altına alırken kollarını kavuşturup durabilir mi, ne yapabilir?

BBC, New York Times ya da Financial Times, çatışmaların kesilmemesi nedeniyle Esad’ın Annan Planını ihlal ettiğini her gün söylemeleri çocukça bir şey, bu çok saçma. Fakat binalara bombalar konulurken, güvenlik güçlerine saldırılırken, imha edilirken, muhalefet güçleri ellerindeki silahlarla saldırmaya devam ederken ne yapılabilir? Bu, neredeyse gerçeküstü bir şey. Batı basını paralı askerlerden yana, bunlar rejimi nasıl silahsızlaştıracaklarını, tırmanan savaşı bahane ederek hükümetin meşru olan kendini savunma hakkını nasıl kullanabileceklerini denemekteler.

[Atiye Parılyıldız tarafından lahaine sitesinden 5deniz.net (Sendika.Org) için çevrilmiştir]

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin