habergüncel haberŞiarlis: Kıbrıs 2012 için mali hedeflerine ulaşabilir
yazarın tüm yazıları:

Şiarlis: Kıbrıs 2012 için mali hedeflerine ulaşabilir

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) – Maliye Bakanı Vasos Şiarlis, ekonominin karşı karşıya bulunduğu birçok sorun bulunmasına rağmen “hiçbir şeyin o kadar kötü olmadığını”, Kıbrıs’ın 2012’de Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) % 2,5 hedefine ulaşabileceğini bildirdi.

2011-2015 istikrar programını görüşmek üzere 12 Nisan’da düzenlenen siyasi partiler, sendikalar, sanayiciler ve işverenlerden oluşan ekonomik danışma komitesi toplantısında konuşan Bakan Şiarlis, mali eğitimin zorunlu olduğunu, Kıbrıs’ın uluslararası piyasalara girişte kayıp yaşadığını anlattı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Bakan, hükümetin uyguladığı tedbirlerle 2012’de GSYH’ya göre % 2,5’lik bütçe açığı hedefini elde etmeyi amaçladığını belirtti; programdan sapma durumunda hükümetin programı hemen yola sokacak tedbir ve düşünceleri koymaya hazır olduğunu ifade etti.

Bakan 2013 için hedef açığın GSYH’ya göre % 0,5 olmaya devam ettiğini duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis de, Kıbrıs’ın önünde sadece daha fazla GSYH büyümesi değil, geçmişteki birçok gelişmeden dolayı GSY’nGgeçmişteki büyük sorunlar bulunduğunu söyledi.

Komitede konuşan Orfanidis, “Ekonomimizdeki havanın bozulması, Yunanistan’da egemen borç krizinin hızla bozulmasına bağlı olarak uluslararası piyasalara girememek maalesef hem Kıbrıs’ın kredi notunda hem de Kıbrıs ticari bankalarının notunda düşüşlere neden oldu” dedi.

Orfanidis şöyle devam etti:

“Bu gelişmeler olumsuz bir etkilenme yarattı. Kıbrıs’ın kredi notunun düşmesi, bankacılık sektörünün notunu etkiledi; bankacılık sektörü da Kıbrıs’ın notlarına olumsuz baskıyı güçlendirdi. Bu da ekonomide tehlikeli dönüşü engellemek için kamu maliyesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve Kıbrıs bankalarının sermayesinin tamamlanması gerektiğinin altını çiziyor.”

Ana muhalefet partisi Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Milletvekili Marios Mavridis de konuşmasında, partisinin ekonominin şimdiki durumda mali hedeflere ulaşamayacağına inandığını, Maliye Bakanı’nın hedeflere ulaşmada Kıbrıs’a yardımcı olacak tedbirleri açıklamasını beklediğini ifade etti.

Demokratik Parti (DİKO)Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos, partisinin hükümetin programını desteklediğine, bununla birlikte bu hedeflere nasıl ulaşılacağının açıklık kazanmadığına işaret etti.

Sosyal Demokratlar Hareketi  EDEK Milletvekili Nikos Nikolaidis, işsizliği içeren ve iş olanakları yaratan tedbirleri beklediklerini söyledi.

PEO Sendikası Genel Sekreteri Pambis Kiritsis, sendikanın, çalışanlara sosyal sorumluluk çerçevesinde mali hedeflerin uygulanmasında hükümete yardımcı olmaya hazır olduğunu bildirdi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin