YKPYKP BES GREVİNE DESTEK VERDİ
yazarın tüm yazıları:

YKP BES GREVİNE DESTEK VERDİ

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), 15 Şubat’tan beri süresiz grevde olan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına 28 Şubat, Pazartesi günü destek ziyaretinde bulundu.

YKP, saat 10.00’da Lefkoşa Türk Belediyesi binası önüne giderek Belediye Emekçileri Sendikası (BES) yetkililerinden bilgi aldı ve çalışanlara dayanışmalarını iletti.

YKP heyeti, Yürütme Kurulu üyeleri Murat Kanatlı, Nevzat Hami ve Erdinç Selasiye, Parti Meclisi üyeleri Rasıh Keskiner, Gülay Kaşer, Celal Devrim Önen, Sezer Kaşer, Özkan Varoğlu, Lefkoşa İlçe Sekreteri Mehmet Karadal ile YKP ve YKP Gençlik üyelerinden oluşmaktaydı…

 

MURAT KANATLI

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı yaptığı konuşmada, bugüne kadar çeşitli düzeylerde dayanışmalarını ortaya koydukları LTB çalışanlarının grevine, bugün ziyaret ederek destek vermek istediklerini söyledi.

YKP olarak yerel yönetimlere önem verdiklerini, çünkü yerinden yönetimlerin direkt demokrasilerin uygulandığı yerler olduğunu ifade eden Kanatlı, buna karşın Kıbrıs’ın kuzeyinde birçok yerel yönetimde krizler olduğunu söyledi. Kanatlı, dünyada yerel yönetim modellerinde gelişen metropellere bağlı olarak, çok kültürlülüğün arttığını, bu çerçevede sağlığın ve eğitimin de yerel yönetimler tarafından koordine edildiği hatırlattı. Kanatlı, böylesi bir ortam içinde yerel yönetimlerin de bir idare gibi yönetilmesi gerektiğini vurgulayarak, belediye meclislerinin önemine dikkat çekti.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerekirken, hükümet ve siyasi partilerde olduğu gibi yerel yönetimlerde de “tek adam” zihniyetinin yarattığı olumsuzlukların Kıbrıs’ın kuzeyinde yakıcı olarak yaşanmakta olduğu belirten Kanatlı, LTB’de yaşananlardan bu çerçevede belediye meclis üyelerinin de sorumluluğu olduğunu söyledi.

LTB’de yaşananlar konusunda Sayıştay’ın başlattığı soruşturmayı çok yakından takip etmekte olduklarını kaydeden Kanatlı, “Belediye Emekçileri Sendikası’nın başlattığı greve bundan sonra da elimizden gelen desteği ve dayanışmayı göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

İBRAHİM TAŞARKAN

BES Genel Sekreteri İbrahim Taşarkan da yaptığı konuşmada, 14 Şubat’tan bu yana çalışanların yasal hakları için grevde olduklarını anımsattı.

Greve maaşların zamanında ödenmemesi, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmaması ve Lefkoşa halkına daha iyi hizmet ve huzurlu bir çalışma ortamı için hizmet şemasının oluşturulması amacıyla çıktıklarını anımsatan BES Genel Sekreteri Taşarkan, “Yanlış politikaların hesabını sormak için sokaktayız” dedi.

Hükümet yanında Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile birçok görüşmeleri olmasına karşın bugüne kadar sorunlarına bir çözüm bulunamadığını, bunun en büyük sebebinin Belediye Başkanı’nın adım atmaması olduğunu ileri süren Taşarkan, “Sayın Bulutoğluları çalışanların yatırılmayan kesintileri ile halktan topladığı vergileri nereye harcadığını çıksın kamuoyuna açıklasın” şeklinde konuştu.

Tek amaçlarının daha iyi hizmet olduğunun altını çizen Taşarkan, verdiği destekten dolayı YKP heyetine teşekkür etti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin