yaklaşımlarÖzkan YıkıcıHangi Romanya doğrusunu yansıtıyor? - Özkan Yıkıcı
yazarın tüm yazıları:

Hangi Romanya doğrusunu yansıtıyor? – Özkan Yıkıcı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Emperyalist eksenli yaşam bizi iyice kuşattı: Sunulanı algılayarak en doğru diye kabullenme yelpazesinde dolaşıp dururuz. Suriye olayından ekonomik krize sanki tek doğru sermaye karı ve yeniden sömürgeleşme kısgacında mengene gibi sıkışma oluyor. İlahi eller uzanıp imana taşıma ve rahatlama ruhu oluşurken, sihirli piyasa gerçeği de sorunları çözme koşulları oluyor. Olayları gelecekleri hep buradan yakalamak gerekiyormuş: Gerekiyormuş; Ama işler öyle olmuyor. Propaganda Habercilikle bilgi edinme, ezberle en iyi olma arasında bazen konuşulması gerekeni konuşmama veya var olandan habersiz yaşamanın kültürü çoktan yerleşti. Dünya din ile piyasanın arasında sıkışıp kaldı. Artık olaylar dahi duyulmuyor.

Durmadan Suriye dinlemekten usandım. Yine her gün dinin siyasallaşması üzerine, piyasanın tek ekonomik gerçek olmasını yazma tekrarından gıta geldi. Emperyalist uydurma “Bahar” veya “refah” yalanlarını ortaya koymaktan ve insanların yine de çıkar adına ilgisizlikle buna takılma paradoksunu belirtmekten usanç geldi. İstedim ki bir başka ülkeden değişik ama ders çıkarıcı olay yazayım: hani Yunanistan gibi borç ile yardımı bir birine karıştıran esirlik olmayan bir iyi önemli başka gelişme yazayım: Derken Suriye lafazanlıkla Emperyalist yeniden nefes alma ve sömürgeleşme gündemi arasından Romanya denilen faklı gelişme yakaladım. Olayı izledim ve sora kararım Romanyada kaldı.

Romanya denilince en ilgisizi dahi aklına hep Seks ticari ilişki sonucu, Nataşa cinsel sömürü gerçeği nedeniyle akla hemen bunlar sıralanacak. Romanya öylesine Kadın ticaretinde yer buldu ki özgür Batının nutkunda hep Seks sömürü uluslar arası kadın olayları akla geliyor. Bilinçsiz ve basit cinsel kültürleşmiş pornolu kesimler hemen Romanya denilince akla bunlar geliyor. Bilmezler ki o küçümsetilen Romanya bizim ve başkalarının göstermediği önemli direnç gündemi yaratılar.

Romanya bırakıp günümüzdeki sunumla cehaleti aşıp incelersek, şu ilginç çelişkiyi yakalarız. AB belgelerine veya İMF incelemelerine bakarsak son dönemde Ekonomik büyüme nedeniyle oldukça önemli başarılar kazanan ekonomik göstergeli ülke. Üstelik hem Ekonomik olarak büyüdü, hem de kamusal daraltma adıyla piyasa alanında açılımda da önemli yol aldı. Madalyonun öteki yüzüne bakarsak; Son 3 yılda maaşlar % 25 geriledi: KDV %5 artı; Bunlar bir anda ikili Romanya ekonomisi ortaya koyuyor. Fitil ise haftalar öncesi en son Sağlıkta yapılacak özeleştirme ile çekildi. Ambulanslar dahi özeleştirme sürecine girince, insanlar bir anda sokakla buluştu. Örgütler hemen direnişe geçti. Romanya içişleri bakanı Tarihi sözlerini vurguladı: “Bunlar böcekler olmaktadır”.

Olay genişledi; Böcekler sokakları doldurdu ve haftalar geçtikçe gerileme yerine artma oldu. Derken sokağa “Böcekler” diyen bakanın kellesi koltuktan alındı. Ama durma olmadı; Görevden istifa eden üst bürokratlar göreve çağrıldı; Yine olmadı. Hükümet baktı ki pabuç pahalı; Sağlık reformu adıyla özeleştirme askıya alındı. Olmadı; Üstelik ek olarak kesilen maaşlar geriye alınan hakları da talep ettiler. Bu arada muhalefet partileri de işe girdi. Dikkat başlangıçta muhalefet ortak paydada buluşmazken şimdi birden ortak katılıma geldi. Sosyal Demokratlar katılımcı olurken, Demokrat Liberaller parlamentoyu askıya aldı. Artık yeni deprem gerekiyordu. Haftaların gösteri direnci sonunda hükümeti de bitirdi. Şimdi Romanya erken seçim ve geçici hükümet aşamasına geldi.

Özetlediğim Romanya gelişmeleri kimine bir şey anlatıyor mu? Emperyalist çözüm reçeteleri, büyüme rakamları ve kemer sıkmaların sınıfsal gerçeğini belleğine getiren var mı? Halkın sürekli direncinin ve hükümetleri bitirmesine karşın, neden dünya medyaları öne çıkarmıyor? Bunları elbet öğrenenin kafasında sorgulama oluşacaktır. Romanya bir anlamda Kapitalist gerçek ile sosyal dalganın gücünü bir noktaya kadar taşıdı. Şimdi soru şurda düğümlendi; Kazanımlar ve engellenen gelişmelerle düşürülen hükümet gerçeği, yeni alternatif siyasete dönüşecek mi? Yoksa yine iş buraya gelip de yine Piyasa modelli Kemer sıkmaları savunan siyasetler seçenek olacak. Romanya yazıma bu soruların yanıtıyla ders veya kaybetme ile ilginç kavşakta yanıtını verecektir. Şimdi yanıtlanan; Ekonomik sermaye büyüme rakamıyla halkın yaşamının ayni olmadığı, direncin nitelikli kararlı olmasıyla Böceklerin sokakta iktidarları devirdiği gerçeğinin tekrarlanması oldu. Bakalım Romanya daha hangi tarihi yazacak.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin