YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: "Sorun izlenen yolla çözülecek değildir"
yazarın tüm yazıları:

YKP: “Sorun izlenen yolla çözülecek değildir”

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran Greentee zirvesini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Çözüm sağlanamadığı için sevinenler olduğu ama Türkiye’nin sessizliğini korumasını anlayamadıkları görülüyor. Rumca gazetelerde Hristofias’ın BM genel sekreterine teslim olduğu ve ulusal dedikleri konseyin kararlarını uygulamadığı iddiasıyla eleştirildiği ama Türkçe gazetelere bunun yansımadığı görülüyor. Sadece Genel Sekreterin ilk kez Türkiye’nin desteklediği uluslararası konferanstan bahsettiği ve tarih saptadığı ileri sürüldü. Lakin Genel Sekreter ilk kez uluslararası konferansı programına almadı. Konferans Greentree görüşmelerinde iç sorunlar çözülürse konferansın toplantıya çağrılacağı ilan edilmişti. Görüşme takvimi de Temmuz başı, son oyun olarak gösterilmişti. Olan sadece görüşmelerin başarısız olması ve BM’in tarafların bunu anlamasını sağlamak için onları Alexander Downer’le baş başa bırakmasıdır. Downer hazırdırlar derse uluslararası toplantıyı çağıracak.

Bunlar sorununun çözümüne yardımcı olacak şeyler değildir. Boşuna halkı oyalamaya yaramaktadır.

Dünyayı meşgul eden iki taraf üstlerine düşeni yapmadı ve yapacak halde olmadıklarını da gösterdi. Tek istediklerinin çözümsüzlükten tek başına birisinin suçlanmaması idi. Bunu da başardılar.

Ancak sorun olduğu gibi kaldı. Türk tarafı sorundan daha çok zarar görendir. Bunu çözmek için elinde bir olanak ise yoktur. Dünya Kıbrıs sorununun devamından zarar görmektedir ve bunun çaresini o da bulamamaktadır. Çünkü zorlama daha büyük sorunlar yaratacak potansiyele sahiptir. Türkiye bizi sorunun zararları ile baş başa bırakmayı uygun görmüştür. Eroğlu da buna razıdır.

Hal öyle iken muhalefetin BM ile ilişki seviyesinin düşürüldüğünü söylemekten başka eleştirecek bir şey bulmaması anlaşılacak gibi değildir.

Sorun izlenen yolla çözülecek değildir. Kıbrıslıların kabul edebileceği bir çözüm uzlaşılan noktaları hemen uygulamaya sokacak bir çerçeve andlaşması için uluslararası toplantının çağrılması ve uzlaşılamayan noktaların kurulacak ortak yönetime bırakılmasıdır. Kıbrıs’ta federasyon üzerinde uzlaşma vardır, sorun askerler, garantiler ve hudutlar gibi uluslararası boyutudur ve bunlar garantörlerin ilgilendiği konulardır. Onları anlaşmaya zorlayacak bir konferans şarttır. Zorlama da ortak devlet tarafından sağlanabilir.

Garantörleri zorlayabilmek için de ortak devletin durumu zorlaştıracak gelişmelere engel olacağı için ortak devletin kurulması ve çalıştırılması yardımcı olacaktır.

Halkımız çözümü sağlamayanları affetmemesi gerekir. Olaylara müdahale etmelidir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin