.Yeniçağyeniçağ güncelKTİHV: “Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi adil yargılama ilkelerine uygun olarak hareket etmelidir"
yazarın tüm yazıları:

KTİHV: “Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi adil yargılama ilkelerine uygun olarak hareket etmelidir”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı, yayımladığı basın açıklamasıyla Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi’nde yargılanan Halil Karapaşaoğlu olayını değerlendirdi.
KTİHV Mütevelli Heyeti BaşkanıEmine Çolak imzası ile yayınlanan açıklama şöyle:

 

Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi adil yargılama ilkelerine uygun olarak hareket etmelidir

Avukatlar Halil Karapaşaoğlu'nun savunması için yargılanmanın yapıldığı yere doğru yürümek istediler...

5/1/2012 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi’nde yargılanan Halil Karapaşaoğlu’nun avukat desteği alamaması ve kendisine mahkemeye gideceği ana kadar işlemiş olduğu suçlarla ilgili herhangi bir ithamname verilmemesi adil yargılama ve doğal adalet ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Disiplin yargılamalarında, adil yargılama ve doğal adalet ilkelerine uyulması ile ilgili olarak hem KKTC Yüksek Mahkemesinin hem de AİHM’in bir çok kararı vardır.

Geçmişte KKTC Askeri Mahkemelerinin adil yargılama ilkelerine aykırı olan yapısı AİHM’in gündemine gitmiş Türkiye aleyhine ihlal kararı verilmiştir. Bununla beraber, AİHM kararından sonra KKTC Anayasa Mahkemesi de buna uygun karar vermiş ve Askeri Mahkemelerin yapısı hakkında yasal değişiklikler yapılmak zorunda kalınmıştır.

İnsan Hakları Vakfı olarak, KKTC’nin iç hukukunun bir parçasını oluşturan insan haklarına uygun adil yargılama ve doğal adalet ilkeleri, Askeri Disiplin süreçleri için de geçerli olup, bir “iç meselesidir” diyerek betaraf  edilemeyeceğini veya istisnalar yaratılamayacağını vurgularız.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin