toplumsal muhalefetsendikal hareketEL-SEN ve TEL-SEN: “Biz direnmeye karar verdik, dayanışma için yanımıza çağırıyoruz!”
yazarın tüm yazıları:

EL-SEN ve TEL-SEN: “Biz direnmeye karar verdik, dayanışma için yanımıza çağırıyoruz!”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ve Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (TEL-SEN) ortak açıklaması şöyle:

EL-SEN ve TEL-SEN sendikalarının yönetici ve mensupları olarak varoluşumuza kasteden bu hükümetin kararlarına karşı direnişe karar verdik.

Başlattığımız grev, bize başka çare bırakılmadığı içindir.

Başlattığımız grev, tüm uyarılarımıza karşın hükümetin telekomünikasyon ve elektriği özelleştirme yolunda adım atmayı sürdürmesi nedeniyledir.

Başlattığımız grev, Kıbrıs Türk Halkının elinde kalan son reel varlıklara halkımız adına sahip çıkmak içindir.

Başlattığımız grev, maaşlarımıza artış yapılması veya izin haklarımızın artırılması için değil, hükümetin, sendikalarımızı yok sayarak “ben yaparım olur” anlayışına karşı direnmek içindir.

Başlattığımız grev, halkımızın iletişim veya elektrik ihtiyacının karşılanmaması için değil, hükümetin, bizim grev yapacağımızı bile bile attığı adıma bu şekilde cevap vermekten başka seçeneğimiz kalmamasındandır.

Başlattığımız grev, Kıbrıs Türk Halkı’na dayatılan paketlere karşı olanlar; “biraz bağırırlar, bir iki miting yaparlar, biz de bildiğimizi yaparız” anlayışına karşı, güçlü bir direniş ortaya koyma mücadelesidir.

Bu mücadele, sadece telekomünikasyon ve elektrik çalışanlarının değil, tüm halkımızın mücadelesidir. Bu mücadele; “böyle geldi ancak böyle gitmeyecek” diyenlerin mücadelesidir. Bu mücadele tırnağımızla, dişimizle, meşru her yolla hükümetin özelleştirme girişimine karşı varoluş mücadelesidir.

Bu mücadelemizde duyarlı her kişi ve kuruluşu, bizlerle dayanışma içeresinde olmaya davet ediyoruz. Kişi, dernek, sendika, birlik veya parti olmasına bakılmaksızın sözde “ekonomik reform” adı altında bizi yok etme politikalarına karşı omuz omuza mücadele etmeye davet ediyoruz. Biz mücadelede kararlıyız. Bedel ödememiz gerekecekse ödenecek, yarınlar kurulurken veya yarınlarımız yok edilirken herkesin yerini nasıl aldığı hep bilinecektir.

 

ICEM

132 ülkeden 467 sendikanın üye olduğu merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Kimya Enerji Maden ve Genel Hizmetler Sendikaları Federasyonu (ICEM) tarafından İrsen Küçük’e gönderilen yazı şöyle:

Bu mektubu size, merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan, 132 ülkeden 467 sendikaya üye 20 milyondan fazla çalışanı temsil eden Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel Hizmet Sendikaları Federasyonu ICEM adına göndermekteyim. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası EL-SEN, küresel federasyonumuzun önemli ve etkin üyeleri arasında yerini almaktadır.

EL-SEN Sendikamızın, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu KIB-TEK’in bugün ve yarınını güvence altına alacak önlem ve uygulamalarla ilgili gayret ve mücadelesini küresel sendikal hareket olarak yakından takip ediyor, takdir ediyor ve destekliyoruz. EL-SEN ve üyelerinin her türlü iyi niyetli katkı ve uyarılarına karşın, Hükümetinizin KIB-TEK’in tamamen veya kısmen özelleştirilmesine yol açacak Özelleştirme Yasa Tasarısı‘nı Cumhuriyet Meclisi’ne sevk ettiğini üzüntü, kaygı ve hayretle öğrenmiş bulunmaktayız.

Her bireyin enerjiye erişim ve kullanma temel bir insan hakkıdır ve kamusaldır. Böylesi temel bir hakkın piyasanın dinamiklerine bırakılmasını çalışanlar ve onların temsilcileri olan sendikalar olarak kabul etmemiz mümkün değildir. EL-SEN’in ısrarla ortaya koyduğu önlemlerle sürdürülebilir bir çalışma ortamına girebilecek olan KIB-TEK’i ve çalışanlarını, özelleştirme marifetiyle belirsiz bir geleceğe sürüklemenin akla, mantığa ve bilime aykırı olduğunu düşünmekteyiz.

Bu çerçevede, Cumhuriyet Meclisi’ne sevkedilen yasa tasarısının bir an önce geri çekmenizi ve KIB-TEK çalışanlarının temsilcisi EL-SEN ile anlamlı ve yapıcı bir müzakere içerisine girmenizi sizden ivedilikle talep ediyoruz. Bununla birlikte, EL-SEN’in belirtilen amaçları doğrultusunda gerçekleştireceği her türlü sendikal eyleme tüm üyelerimizle birlikte destek verdiğimizi ve vermeye devam edeceğimizi bilmenizi istirham ederim.

Sizden kısa süre içerisinde bir yanıt almayı ümit ediyorum.

Saygılarımla,

Manfred Warda

Genel Sekreter

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin