.Yeniçağmanşet35 sivilin öldürülmesi Lefkoşa'da protesto edildi
yazarın tüm yazıları:

35 sivilin öldürülmesi Lefkoşa’da protesto edildi

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP), KTÖS, DAÜ-BİR-SEN ve çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katılımı ile Irak sınırındaki Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu (Roboski) köyü çevresinde yaşananları protesto için bugün (2 Ocak 2012, Pazartesi) saat 13:00’de Lefkoşa’da Kuğulu Parkta buluşup TC Elçiliği önüne yüründü ve burada kitlesel bir basın açıklaması yapıldı.

Eyleme Gelecek ve Barikat Gazetesi de destek verdi…

Okunan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP), KTÖS, DAÜ-BİR-SEN imzalı ortak basın açıklaması şöyle:

 

Êdî bes e!  Artık yeter!

Medyadan da takip ettiğiniz gibi Türkiye’nin Irak sınırında, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu (Roboski) köyü çevresinde, 28 Aralık, Çarşamba akşam saatlerinde Diyarbakır’dan havalanan TSK Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 tipi dört savaş uçağı sınırdan geçiş yapan Kürt gençlerini bombaladı…

AKP ve TC Genelkurmayı, ölümleri ‘savaş zayiatı’ ya da ‘operasyon hatası’ sayan ‘askeri terimlerle dolu’ birer açıklama yaptı. Çocuk denilecek yaştaki 35 genç insanın ölümünü, yapılan bir katliamı sıradanlaştıran, teknikleştiren, hatta ‘yasa dışı bir iş yapıyorlardı’ diyerek de haklılaştırmaya çalışan bu zihniyet, dünden bugüne Dersim’de, Maraş’ta ve diğer yerlerdeki katliamların arkasındaki aynı zihniyettir.

Bu olayın bir yönü, geçim derdiyle kaçakçılık yapan, çoğu ortaokul ve lise çağındaki genç insanların TSK’nın bombalarıyla katledilmesidir yani devlet bir kez daha kendi halkını bombalamıştır. Diğer yönü ise TC yetkililerinin “Kürtlere bütün haklarını vereceğiz” dedikten sadece birkaç gün sonra gerçekleşen bu katliam TC devletinin kirli savaşı sürdürdüğünün ve sürdüreceğinin kanıtı olmasıdır.

Öyle görünüyor ki, AKP Kürt sorununda daha önce defalarca denenmiş ve hiçbir sonuç alınamamış askeri çözümde ısrarlıdır. ‘Demokratik Açılım’ adı ile sunulan süreç görülüyor ki askeri ve siyasi operasyonlarla Kürt hareketini ve Kürt halkının demokratik taleplerini yok etmeye ve bastırmaya yönelmiştir. Uludere katliamı da, KCK operasyonları adı altında Kürt halkının demokratik taleplerinin yanında olan herkesi ‘terörist’ ilan ederek Türkiye’yi bir açık hava hapishanesine çeviren AKP’nin yeni savaş konseptinin bir sonucudur.

 

AKP’nin ‘demokratik açılım’dan anladığı daha fazla silahlı çatışma mıdır? AKP’nin Kürt sorununa bulduğu çözüm bu mudur? Acaba TC’li yetkililer “asimilasyon bitti” derken “sıra soykırıma geldi” mi demek istiyorlar? TC devleti, daha kaç Kürt’ü öldürecek, bu kirli savaşı daha kaç yıl sürdürecek?

Bu soruları Türkiye’de, Kıbrıs’ta ve dünyada milyonlar sormaya başladı…

Unutulmamalıdır ki Sonuçları ölümü doğuran politikaların herhangi bir makul gerekçesi olabilir mi?

 

Bizler, Uludere Katliamını, KCK operasyonu adı altındaki tutuklama terörünü, kirli savaşta ısrarı, Kürtlere uygulanan tüm inkâr ve imha politikalarını kınıyoruz.

Bizler Sorunların silahsız olarak çözülmesi için barışçıl yollara olanak tanınmasını, silahlı çatışmaları sonlandıracak her türlü görüşme sürecinin önünün açılmasını talep ediyoruz.

Bizler, Uludere başta olmak üzere kirli savaşın uzantısı olan tüm faili meçhullerin sonuçlandırılmasını ve suçluların cezalandırılmasını talep ediyoruz.

TC devletinin Kıbrıslılara, Kürtlere ve Anadolu’daki diğer halklara dayattığı asimilasyon politikalarını kabul etmediğimizin ve buna karşı mücadele etmeye devam edeceğimizin altını çiziyoruz.

Kürt sorununda yıllardır sürdürülen inkar ve imha politikaları sonucunda onbinlerce insan ölmüş, binlerce insan hapislerdedir. Bu politikaya karşı yeter artık diyoruz. Êdî bes e! 

Kıbrıs’ta, Türkiye’de, Mezopotamya’da, Ortadoğu’da barışa bir şans verilmesi için bütün halkların kardeşliği ve dayanışması çerçevesinde mücadeleyi sürdüreceğiz…

 

Yaşasın barış, zito i irini, biji aşiti!

 

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP), KTÖS, DAÜ-BİR-SEN

2 Ocak 2011, Lefkoşa

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin