toplumsal muhalefetsendikal hareketDAÜ-SEN üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması protesto edildi
yazarın tüm yazıları:

DAÜ-SEN üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması protesto edildi

Yeniçağ podcastını dinleyin

DAÜ-SEN, yaz aylarında DAÜ’nün üniversite öncesi eğitim kurumlarının Doğa Koleji’ne devrine karşı yapılan eylemlerle ilgili olarak 50’ye yakın sendika üyesi ve akademisyen hakkında üniversite yönetimince disiplin soruşturması açılmasını eylemle protesto etti.

Sendika yönetimi ve bazı akademisyenler disiplin soruşturması açıldığına ilişkin iç yazışmaların yer aldığı ve üzerinde “Utanç Duvarı” yazılı panoyu DAÜ Rektörlük binası önüne bıraktı.

Eyleme, TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları ile KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de katılarak destek verdi.

Yapılan açıklamalarda disiplin soruşturmalarının sendikal faaliyetler nedeniyle açıldığı ve sendikanın, akademisyenlerin baskılarla seslerinin kısılmaya çalışıldığı ifade edildi.

 

ÖZKARAMANLI

DAÜ-SEN Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı yaptığı açıklamada, DAÜ’de akademik personel ve örgütlü bulunduğu sendikaya karşı baskıların artarak devam ettiğini söyleyerek, yaz aylarında gerçekleştirilen eylemler nedeniyle yaklaşık 50 akademisyen  hakkında disiplin soruşturması açıldığını ifade etti.

Özkaramanlı, disiplin soruşturması yanı sıra, ceza mahkemelerinde açılan davaların devam ettiğini belirterek,  “Baskıcı ve antidemokratik yaklaşımın sendikanın ve akademik personelin sesini kısmakla eş olduğunu, çağdaş üniversitelerde bu tür yaklaşımların kabul edilemeyeceğini” söyledi.

Üniversite yönetiminin yaklaşımını şiddetle protesto ettiklerini kaydeden Özkaramanlı, disiplin soruşturmalarıyla ilgili olarak, “Mahkeme süreci devam ediyor. Mahkemede bu arkadaşlar aklanırsa disiplin soruşturması havada kalmayacak mı?” sorusunu yöneltti.

Üniversitenin kurullarına saygılı olduklarını belirterek, disiplin kurulunun konuya sağduyu ile yaklaşacağına inandıklarını kaydeden Özkaramanlı, disiplin soruşturması açılmadan önce ceza davasının sonuçlanmasının beklenmesi gerektiğini, ancak yapılmak istenenin DAÜ-SEN ve akademisyenlerin sesini tümden kısmak olduğunu söyledi.

Baskılara boyun eğmeyeceklerini belirten Özkaramanlı, Rektörlüğe çağrıda bulunarak, sendikal eylemle ilgili ve  anti demokratik olarak nitelediği  tüm soruşturmaları geri çekmesini talep etti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin