toplumsal muhalefetsendikal hareketBES, SİGORTA VE İHTİYAT SANDIĞI PRİMLERİ YATIRILMAYAN ÜYELERİNİN HAKKINI ARAMAK İÇİN HUKUK...
yazarın tüm yazıları:

BES, SİGORTA VE İHTİYAT SANDIĞI PRİMLERİ YATIRILMAYAN ÜYELERİNİN HAKKINI ARAMAK İÇİN HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Yeniçağ podcastını dinleyin

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), üyelerinin yatırılmayan ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primleri konusunda hukuk mücadelesi başlattı.

BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı konuyla ilgili açıklamasında, üyelerinin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin belediyelerce yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir gasp edildiğini kaydetti.

Çıralı, bu durumun gelmiş geçmiş birçok hükümet tarafından bilinmesine ragmen gerekenin yapılmadığını, yasal mecburiyetleri olmasına rağmen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı kurumlarının da bu konuda gereken hukuki işlemleri belediyeler aleyhine başlatmadığını savundu.

Bu durumun KKTC Anayasası’nın benimsediği hukuk devleti ilkesi ve sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmadığını ifade eden Çıralı, “Sosyal sigortaların mevcut yapısının sürdürülebilirliğinin oldukça sık gündeme geldiği, hatta çalışanların birçok mevcut haklarının yeni yasa ile geriye götürüldüğü şu günlerde dahi belediyelerin tamamen gasp edercesine çalışanlarının prim borçlarından dolayı hiçbir hukuki muameleye tabi tutulmaması anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir” görüşünü dile getirdi.

Çıralı, üyelerine haklarını aramamaları için bazı belediye başkanlarının çeşitli baskı ve tehditler getirdiğini de iddia ederek, sendikanın Avukat Şefik Aşçıoğulları öncülüğünde 5 Ekim’de hukuki mücadele başlattığını ekledi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
236AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin