habergüncel haberŞeffaf Kıbrıs Koalisyonu, 2011 Bilme Hakkı Günü’nü kutlar
yazarın tüm yazıları:

Şeffaf Kıbrıs Koalisyonu, 2011 Bilme Hakkı Günü’nü kutlar

Yeniçağ podcastını dinleyin

Şeffaf Kıbrıs Koalisyonu, 28 Eylül’ün “Bilme Hakkı Günü” olduğunu belirterek, Kıbrıs’ta bilgi edinme hakkının tam olarak uygulanması çağrısı yaptı. İki toplumlu bir proje kapsamında oluşturulan Şeffaf Kıbrıs Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada, Bilme Hakkı Günü’nün amacı, “kamu kurum ve kuruluşları tarafından tutulan bilgilere her bireyin erişim hakkı olduğu üzerinde farkındalık yaratmak” diye ifade edildi. Şeffaf Kıbrıs Koalisyonu açıklaması şöyle:

Seffaf Kıbrıs Koalisyonu, 28 Eylül 2010, Bilme Hakkı Günü’nün altını çizerek, Kıbrıs’ta bilgi edinme hakkının tam olarak uygulanması çağrısını yeniler.

Bilme Hakkı Günü’nün amacı kamu kurum ve kuruluşları tarafından tutulan bilgilere her bireyin erişim hakkı olduğu üzerinde farkındalık yaratmaktır. IKME’den Orestis Tringides, “Yolsuzluğa karşı savaşmak ve kamu kuruluşlarının verdiği kararlar ile ilgili kamuoyunda bilinçli bir tartışma yaratabilmek için bilgiye erişim hakkımızın olması lazımdır. Halkın kamu kuruluşlarına güveni, her bireyin kamu kuruluşlarına soru sorma ve sorduğu sorulara cevap alma hakkının hem yasal alanda hem de uygulamada varolduğuna inandığı zaman yeniden sağlanabilir.” dedi.

Bilgiye erişim hakkı AİHM dahil, en yüksek mahkemeler tarafından tanınan temel bir insan hakkıdır. Access Info Europe’un Yönetim Kurulu Başkanı Helen Darbishire “Ada çapındaki kamu kuruluşlarının bilgiye erişim hakkı ile ilgili uluslararası standartlara uymalarının vakti gelmiştir.” dedi.

Kıbrıs AB Derneği (KAB), Sosyo-politik Araştırmalar Enstitüsü (IKME) ve Access Info Europe adanın her iki kesimindeki bilgiye erişim yasaları hukuksal analiz, şeffaflık seviyelerinin analizi ve sivil toplum ve halkın konu ile ilgili fikirlerini kapsayan bir taslak rapor üretmişlerdi. İstişare için açıklanan raporda hakkın sistematik olarak ihlal edildiği sonucu ortaya çıkmıştı. Raporun son hali 21-22 Kasım 2011 tarihleri arasında Bilgiye Erişim Hakkı üzerine yapılacak olan ve dünya çapında önde gelen uzmanlar ve insiyatife katılan grupların katılacağı uluslararası konferansta yayınlanacaktır.

KAB Komite üyesi İlke Dağlı, ‘Bütün sivil toplum kuruluşlarına ve üyelerine bilinçli bir toplum için birgiye erişim hakkına uymak üzere yetkililere baskı yapmak için Şeffaf Kıbrıs Koalisyonuna katılmaları çağrısını yaparız.’ dedi. Bilgiye erişim hakkı erişiebilinir ve etkin olduğunda birçok insanın hayatını birçok yol ile değiştirebilir. Halk bilgiye erişebildiğinde ve daha çok bilinçli olduğunda araştırmacı gazetecilik, şeffaflık, kamu katılımı, ekonomik entegrasyon toplumlar arası güven, barış ve  uzlaşma gibi konular gelişir.

Sivil toplum örgütleri, birçok kaynak, araç setleri ve ilkelerin bulunduğu , www.accessinfocyprus.eu adresinden Şeffaf Kıbrıs Koalisyonu’na katılabilir, 2011 Bilme Hakkı Günü’nü kutlamak için faaliyetler hazırlayabilirler. Bilme hakkınız için Koalisyona katılınız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
234AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin