habergüncel haberKTÖS: “savaş çığırtkanlığı yapılıyor”
yazarın tüm yazıları:

KTÖS: “savaş çığırtkanlığı yapılıyor”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası(KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil yayınladığı basın açıklaması ile Türkiye’nin doğalgaz ve petrol aramaları konusundaki tavrıyla savaş çığırtkanlığı yaptığını söyledi. Konu ile açıklama şöyle:

Yıllarca toplumumuzun kanı gözyaşı üzerinden politika yapan Türkiye hükümeti ve onların adamızdaki işbirlikçileri, Kıbrıslılar’a ait olan petrol ve doğal gaz konusu ile ilgili olarak savaş çığırtkanlığına devam etmektedirler.

Uluslararası hukuğu, devlet olarak altına imza koydukları antlaşmaları hiçe sayan AKP hükümeti yetkilileri, kaba kuvvet ve yasadışılıkla Türkiye halkını bir maceraya sürükleme peşindedirler. Politik çıkar sağlamaya yönelik bu girişimler Kıbrıs’ta devam eden çözüm görüşmelerine olumsuz etki yaptığı gibi, AKP Hükümeti’nin çözüm istemediğini de açığa çıkarmaktadır. Yapılan çelişkili açıklamalarla, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını işgalleri altında tutan Kıbrıslı Rumlara bu yetkiyi 4 Mart 1964 tarihinde kendilerinin verdiğini unutan AKP Hükümeti, bir yanda iki yönetim, iki halk ve iki demokrasiden bahsetmekte, diğer yandan ise garantör ülke oldukları iddiası ile Kıbrıslı Türkler üzerinden savaş çığırtkanlığı yapmaktadırlar. Kıbrıs Türk toplumunu adadan kaçırmak için dayatma ve yalanlarla toplumu fakirleştiren, bizi besleme olarak suçlayan AKP yetkilileri, nüfus taşıyarak, toplumsal varlıklarımızı kendi yandaşlarına peşkeş çekerek ve hepsinden önemlisi siyasi irademizi gaspederek gerçek yüzlerini ortaya koymaktadırlar. Işlerine geldiğinde adanın kuzeyinde kurdukları ayrı devleti göklere çıkaran ve iki ayrı devletten bahsedenlerin şimdi adanın güneyindeki petrol ve doğal gaz yataklarına gelince garantörlük görevlerini hatırlamaları manidardır.

Bilinmelidir ki Kıbrıs adasının doğal zenginlikleri, tüm Kıbrıslılar’a aittir. Kıbrıs Türk toplumu olarak ne Kıbrıslı Rumlar’ın yaması ne de Türkiye’nin rehinesi olmak istemiyoruz.

Sn. Erdoğan önce Kıbrıslı Türkler’e saygılı olmayı öğrenmeli, bunun için de ekonomik paket adı altında Kıbrıslı Türkler’i adadan kaçırmayı hedefleyen dayatmalardan ve kolonici yayılma politikalarından vazgeçmelidir. Bize besleme deyip, topraklarımızdaki zenginliğe göz dikmek bize saygısızlıktır. Bu noktadan hareketle Türkiye Hükümeti yetkililerine Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradesine saygıya davet eder, savaş çığırtkanlığı ile üzerimizden siyaset yapmaya şiddetle karşı çıktığımızı vurgularız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin