toplumsal muhalefetsendikal hareket"EL-SEN ÖZELLEŞTİRME YASASI’NIN MECLİSE SEVKİ HALİNDE BUNA KARŞI MEŞRU DİRENİŞ HAKKINI KULLANMAKTA...
yazarın tüm yazıları:

“EL-SEN ÖZELLEŞTİRME YASASI’NIN MECLİSE SEVKİ HALİNDE BUNA KARŞI MEŞRU DİRENİŞ HAKKINI KULLANMAKTA KARARLIDIR”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(EL-SEN) Başkanı Tuluy Kalyancu bir basın açıklamsı yayınlayarak, “Özelleştirme Yasasının” meclise sevk edilmesi halinde direniş haklarını kullanacaklarını bildirdi. Açıklamanın tamamı şöyle:

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’i ve dolayısı ile KIB-TEK çalışanlarını doğrudan ilgilendiren ve Kurum’un da özelleştirilmesini içeren herhangi bir yasal düzenlemenin KKTC Meclisi’ne sevk edilmesi halinde bu işlem bizler için meşru her yolla direniş hakkımızı kullanma için yeterli gerekçe olacaktır. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) somut veri ve bilgilerle KIB-TEK’in, Hükümetin tüm uğraşlarına rağmen zarar ettirilerek batırılmak istenmesine rağmen ayakta kalmayı başardığını belgelemektedir. Kamu alanından olan alacaklarının devletin çeşitli kurumlarınca ödenilmemesi hatta bazılarının sahiplenilmemesi nedeni ile KIB-TEK yüksek borç faizi altına sokulmaktadır. Kamu veya özel bankalara ödenen faizler devletin Kurum’a olan borcunu ödememesinden kaynaklanmaktadır. Hükümet bununla da yetinmemekte, KIB-TEK’in özel kişi ve kuruluşlardan da alacaklarının tahsilini siyasi müdahalelerle engellemeyi ısrarla sürdürmektedir.

Bu gelişmeleri değerlendiren sendikamız, KIB-TEK’in özelleştirilmesi değil, bir an önce ÖZERKLEŞTİRİLMESİ gereğini yaptırttığı bilimsel araştırmalarla ortaya koymuştur.

Sendikamız atacağı her adımı titizlikle incelemekte ve tüm halkımız ve var oluşunu doğrudan ilgilendiren bu konuda hata yapmamak için her türlü çabayı göstermektedir. Özelleştirme ile ilgili yasa taslağının Hukuk Dairesi’ne görüş için gönderildiği bilgisini alan EL-SEN, Hükümet sözcüsünün “Özelleştirme Yasa Tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp Meclis’e sevk edildi” açıklaması üzerine greve gitme pozisyonu almış alarm durumundan uygulamaya geçme aşamasına geçmiştir. Grev ve direniş pozisyonu alınırken bu ağır tahrik içeren açıklamanın gerçeklik durumu araştırılmış ve konu ile ilgili herhangi bir yasa tasarısının Meclis’e sevk edilmediği belirlenmiştir. Yeni durum karşısında tüm ilgililer uyarılmış, sonuç olarak Sayın Başbakan’a da sendikamızın hassasiyeti bir kez daha duyurulmuş ve sendikamız direniş için alarm halinde olma halini sürdürme kararı almıştır. Hükümet, ilgili sözcü veya bakanları özelleştirme ile ilgili açıklama yaparken daha dikkatli olmaya davet ederiz. Ok yaydan çıktıktan sonra dönüşü çok zor olabilecek bir ortamda olunduğunu herkes iyice anlamalı ve buna göre konuşup davranmalıdır. EL-SEN mevcut titizlik ve duyarlılığını sürdürürken benzeri davranışı hükümet ve yetkililerinden de bekleme hakkına sahip olduğuna inanmaktadır.

Son günlerdeki gelişmeleri bir kez daha değerlendiren EL-SEN Yönetim Kurulu, Sendikamızla görüşmeyen, görüşlerimizi dikkate almayan, Avrupa Birliği dâhil uluslararası uygulamaları görmezden gelen, en önemlisi Anayasal düzenlemelerimizi yok sayan bir anlayışla hareket edilerek, özelleştirme ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme amacı ile KKTC Meclisi’ne yasa tasarısı veya önerisi sunulması halinde bunun meşru direniş için yeterli neden olacağını bir kez daha açıklamakta yarar görmektedir. EL-SEN ille de grev yapma peşinde değildir. Bu krizin geçici de olsa atlatılmış olması avantaja dönüştürülebilir. Sağlıklı diyalog kanalları kurulup, KIB-TEK’in nasıl daha verimli ve halkımıza hizmet edebilir hale getirilebileceğinin yolları bulunabilir. Bizim alternatifimiz bilimsel verilerle de ortaya konduğu gibi ÖZERKLİKTİR.

Bu direniş, toplumsal varlıklarımıza, anayasal güvencelere, uluslararası hukuka ve en önemlisi insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkma direnişi olacaktır. Her kişi, örgüt ve kuruluşun bu direnişte ilk dakikalardan itibaren EL-SEN’in yanında olması halkımızın toplumsal duyarlılık ve dayanışmasının da bir göstergesi olacaktır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin