anti-militaristanti-militarist haberEBCO ve Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi ortak basın toplantısı düzenledi

EBCO ve Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi ortak basın toplantısı düzenledi

Yeniçağ podcastını dinleyin

Seferberliğe katılmayı reddeden ve davası bir süredir devam eden Murat Kanatlı yarın gerçekleşecek olan dava öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. KTÖS lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısına Vicdani Ret için Avrupa Bürosu (EBCO) Başkanı Gerd Greune, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi adına Tegiye Birey de katılarak desteklerini belirtti, Murat Kanatlı’nın Avukatı Öncel Polili de dava ile ilgili bilgi verdi.

Basın toplantısında Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Askerliğini yapan çoğu insan şafak gününü geriye doğru sayarak duvara bir çizik atmıştır ve geri sayımın bitmesini dört gözle beklemiştir. Bu geri sayım sona erdiğinde ve teskere kâğıdını eline aldığında “Oh be sonunda bitti” demiştir. Ama yine birçok insan, o heyecandan, bu kâğıdın üzerinde neler yazdığını okumamıştır. Aslında bu kağıt askerlik “görevinin” bitmediğinin ve devletin ihtiyaç duyduğu herhangi bir savaş anında, sizi askeri güç olarak kullanabileceğinin bir belgesidir.

Savaşın acılarının hala silinemediği ülkemizde, yeniden bu acıların yaşanmaması için bu coğrafyada ve dünyada daha fazla savaşlar olmasın diye sesimizi yükseltiyoruz, savaşın insan kaynaklarını kurutmak için en doğal insani hakkımızdan yararlanıp vicdani ret hakkımızı kullanıyor, savaşı ve hazırlıklarını reddediyoruz…

Savaş hazırlıklarını reddediyoruz derken her şeyi ile reddettiğimizi açıklıyoruz; yani zorunlu askerlik yanında, seferberlik adı altında her yıl yeniden, bir gün, bir saat, bir dakika da olsa, askeri kamplara toplanıp, savaş hazırlığı yapılmasını da reddediyoruz, çünkü Kıbrıs’ta ve dünyada yapılacak bir savaşta taraf olmayacağımızı açıkladık, savaş hazırlıklarına katılmak da bu nedenle anlamsızlaşmaktadır…

Öldürmenin eğitimini almayı reddetmenin suç olmadığını, öldürmenin suç olduğunu söylüyoruz.

Özellikle, liderlerin adamızı yeniden birleştirmek ve barışı yeniden kurmak için görüşmeler yaptığı bu dönemde, Vicdani Ret hareketinin bu sürece önemli bir katkı koyup, barışın inşa edilmesi anlamında önemli bir ivme yaratacağı noktasında ısrarcıyız.

Bu düşüncelerle Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak, 29 Eylül, Perşembe günü askeri mahkeme önünde, savaş hazırlıklarına yani seferberliğe katılmayı reddeden Murat Kanatlı’nın yargılanmasını izlemek ve dayanışmamızı ortaya koymak için 13:30’da askeri mahkeme önünde olacağız…

Yurt ödevimiz barış, vicdani ret hakkımız olsun diyerek sizleri bu mücadeleye katkı koymaya davet ediyoruz.

Bunun yanında, Vicdani Ret için Avrupa Bürosu (EBCO) Başkanı Gerd Greune katılacağı vicdani ret hakkı üzerine sohbet toplantısı ara bölgedeki Ledra Palace Oteli yanındaki Cyprus Community Media Centre (CCMC)’de yarın (29 Eylül, Perşembe) saat 19:00’da gerçekleşecek. Sohbet toplantısında Kıbrıs’ta ve dünyada vicdani ret hakkı ve bu hak için mücadeleler konuşulacak… İlgi duyan herkesi de davet ederiz…”

Toplantı sonrasında basın mensuplarının Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde benzer bir davayı kaybetmesi ve Türkiye’ye yıl sonuna kadar süre tanıması konusuna da değinen Kanatlı, kendilerinin de iç Hukuk yollarını tükenmesi durumunda AİHM’e başvuracaklarını belirtti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin