YKPYKPgençlikYKP Gençlik: TSK hesap vermeli
yazarın tüm yazıları:

YKP Gençlik: TSK hesap vermeli

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Gençlik ‘disko’ olarak bilinen disiplin koğuşuna gönderilerek cezalandırılan asker Uğur Kantar ile ilgili bildiri yayınladı. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Orduda şiddet ülkemizde devamlı şekilde hasır altı edilen konulardan biri. İntiharlar, kötü muameleler, ölümler hep gizlense de zaman zaman kamuoyuna yansıyor. Kıbrıs’ta askerlik yaptığı, 28. Tümen (Paşaköy), 61. Alay, 3. Tabur, 9. Bölük’te  ‘disko’ olarak bilinen disiplin koğuşuna gönderilerek cezalandırılan asker Uğur Kantar, gördüğü işkenceler nedeniyle komaya girdi ve Ankara Gata’ya gönderildi, yoğun bakımda tutulan Kantar’ın hayati tehlikesi sürüyor. Y.K.P Gençlik; Bu gelişmeleri dikkatle izlediğini, gerek eylemlilik gerekse hukuksal mücadele konusunda adımlar atacağının altını çizer.

Son günlerde yaşanan olay, Kıbrıs’ta TSK’nın ve onun kontrolündeki Güvenlik Kuvvetlerinin “insanlık dışı” muamelelerinin bir kez daha su yüzüne çıkmasına neden oldu. Kıbrıs gençlerinin bu tür olayların yaşanmasına sebep olan T.S.K ve onun komutanları tarafından “zorunlu askerlik” uygulamasına tabi tutulduklarını hatırlatırız.

Bu suçları işlemeyi alışkanlık haline getiren Türkiye, kısa bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde mahkum olmuştu. AİHM, ‘disko’ cezasına çarptırılan Ersin Pulatlı adlı başka bir askerin yaptığı şikayeti değerlendirerek, bağımsız mahkeme kararı olmadan ‘hürriyeti kısıtlayıcı’ ceza verilemeyeceğini belirtmiş ve Türkiye’yi para cezası ödemeye mahkum etmişti. Bu cezalara her zamanki gibi kayıtsız kalan Türkiye ayni suçları işlemeye devam ediyor.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Türkiye ordusu kökenli komutanların, Kıbrıslı gençlere askeri eğitim vermek üzere görevli olmalarından dolayı Y.K.P Gençlik olarak kaygı duyuyoruz. “Zorunlu askerliğe” maruz kalmış bir çok gencin bildiği gibi, bizlerin de oralarda ne tür cezalar uygulandığını; yaşadığımızı, gördüğümüzü, duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Korgeneral Adem Huduti, Kuzey Kıbrıs’taki işgal edilmiş bölgedeki silahlı güçlerin, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutan’lığı ve onun emrindeki Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın başıdır ve burada “zorunlu askerliğe” mecbur bırakılan gençlerin ailelerine karşı sorumludur, Uğur Kantar’ın ailesine ve Kıbrıs’ta askerlik yapan herkesin ailelerine hesap vermek, açıklama yapmak zorundadır.

YKP Gençlik; T.S.K’ nın açıklıkla, sorumlularıyla birlikte tüm olanları kamuoyuyla paylaşmasını talep eder, konuyu gündemde tutmak için demokratik sınırlar çerçevesinde  her türlü eylemde bulunacağını vurgular.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
202AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin