.Yeniçağyeniçağ güncelYKP: “çözüm, Türkiye’nin emrinde bir Kıbrıslı Türk partner ile federasyonun kurulacağını kanıtlanmalı...

YKP: “çözüm, Türkiye’nin emrinde bir Kıbrıslı Türk partner ile federasyonun kurulacağını kanıtlanmalı ile mümkündür”

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran Kıbrıs sorununun çözüm süreci ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Görüşmelerin devam etmesini dünya dayattığı için sürdüğünü görüyoruz. Haberlere göre Türk tarafı yüzlerce kez görüşülen ve sık sık da değiştirilen modelde yönetim ve güç paylaşımı konusunda bazılarına göre adım sayılabilecek öneriler yapmış. Ancak Türk tarafında bunu teyit eden veya reddeden bir açıklama olmamış.

Görüşmeler devam ederken Hristofias Kuveyt elçisinin itimatnamesinin kabulünde yaptığı konuşmada tarafların yani Türk tarafının iyi niyet göstermesini istemiş. Kuveyt Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını desteklemiş ve görüşmelere destek vermiş. Dünya çözüm isterken iyi niyet gösterilmesinin istenmesi görüşmelerin iyi niyetten yoksun sureta sürdürüldüğünü görmek çok acı.

Türk tarafı çözüm için zaman bile belirleyip acele ettiğini kanıtlamaya çalışırken kimseyi inandıramıyor. İnandıramamasının başlıca nedeni de Kıbrıslı Türkleri de inandıramamasıdır. Türkiye’den başbakan bile gelerek dünyaya çözüme destek olduğunu ileri sürerken sözde Kıbrıslı yöneticilerin ifadeleri ve uygulamalar tam tersini gösterirse çözümden daha çok Kıbrıs sorunundan kurtulma çabası olarak saptanan taktik boşa çıkar.

Kıbrıs’ta iki ayrı maliye, iki ayrı ekonomi ve halkın şiddetli tepkisine rağmen sürdürülen ve siz çocuk yapmıyorsanız size gönderirim diyecek kadar şaşırıp iki ayrı nüfus hesabı yapanlar tabii ki iyi niyetli sayılamaz.

Su getirecek ama borusunun güzergahını, depo barajını ve çevresini bir yabancı ülkeye devreden antlaşmayı dikte eden ve Rum ihtiyaç duydu elektrik bile verdik deyip aslında hala daha elektrik santrallerini Kıbrıs’a devretmeyen elinde tutan Türkiye görüşmelere iki toplumlu görüşme yakıştırmasını yapar ama kimse inanmaz. Türkiye’nin ciddiye almadığı bir yönetimin Kıbrıs sorununda yetkili olduğunu kabul etmek mümkün olmaz. Görüşmeler onun için dön dön gene ayni konularda esastan uzak sürer.

Kimse çözüm beklemiyor ama bugünkü durumu da dünyaya satmak mümkün olmadı ve olmayacak.

Biraz Kıbrıslı Türklere saygı varsa bu duruma son verilmeli ve makul bir antlaşma elde etmeye çalışmalıdır. Bunu hızlandırmak için ise yapılacak tek şey iyi niyet gösterileriyle ve barışçı yaklaşımlarla güven vermektir. En büyük engel Kıbrıslıların burasının efendisi olduğunu benimsemek ve antlaşmadan sonra da efendi olacaklarını kanıtlamaktır.

Çözüm Türkiye’nin emrinde bir Kıbrıslı Türk partner ile federasyonun kurulmayacağını ve ortağı başkalarının emir kulu olmayacağını kanıtlamakla bulunabilir. Yoksa çıkmaz daha çok sürecektir. Başka çıkar yol yoktur.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin