toplumsal muhalefetsendikal hareketSeyis: “Gün ve tarih vermeden TAŞEL fabrikasını işgal edeceğiz”
yazarın tüm yazıları:

Seyis: “Gün ve tarih vermeden TAŞEL fabrikasını işgal edeceğiz”

Yeniçağ podcastını dinleyin

(Kıbrıs Postası) Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi Ltd. (TAŞEL) işçileri 24 Ağustos, Çarşamba günü Çalışma Bakanlığı önünde oturma eylemi gerçekleştirerek, sorunların artık son bulması için Ünverdi ile görüştüler.

10.30 sularında gerçekleştirdikleri yürüyüşle Çalışma Bakanlığı önüne gelen Dev – İş önderliğindeki TAŞEL işçilerine, Sendikal Platform adına Ahmet Kaptan, YKP adına Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Gelecek Gazetesi adına Yusuf Alkım, Güç – Sen adına Başkan Memduh Çeto, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası adına Genel Sekreter Şener Elcil, Türk – Sen adına Başkan Arslan Bıçaklı, El – Sen adına Yönetim Kurulu üyesi Suphi Özpaşa ve Hava – Sen Başkanı Buran Atakan da destek verdi.

Çalışma Bakanlığı önüne “Kurtulmak yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” yazılı pankartın arkasında buluşan TAŞEL işçileri, direnişlerini sürdüreceklerini ve bu haklı mücadeleden zaferle çıkacaklarını belirttiler.

Çalışma Bakanlığı önünde açıklama yapan Dev – İş Başkanı Mehmet Seyis, haklı direnişlerinin başarıyla sonuçlanacağı umudunu her zaman koruduklarını belirterek, Taşel şirketini “Toplu iş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası”na aykırı davranmak ve grev kırıcılığı yapmaya çalışmakla suçladı.

Seyis, “İşletmenin grevi kırdırma çalışmaları hükümet tarafından engellenmelidir” dedi. Seyis konuşmasında işletmenin yüzde 32’sinin İnkişaf Sandığı’na ait olduğunu ve bu yüzden grev kırdırma çalışmasına engel olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dev – İş’e bağlı Emek – İş sendikası adına İsmail Özbarış da yaptığı açıklamada, Çalışma Bakanlığı’na, işverenin yasa tanımaz tutumunu aktardıklarını, işverenin çalışma yasalarına bir cephe aldığını ve hükümet edenlerin bu işe müdahale etmesi gerektiğini kaydetti.

Sendikal Platform adına KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise konuşmasında, ülkede sözde yasa ve sözde hükümet olduğunu, çalışanın sorunlarını çözemeyeceklerse orada oturmalarına gerek olmadığını söyledi.

Kaptan; “Verilen vergilerle odalarını yeniliyorlar ancak işçileri için hiçbir şey yapmıyorlar” dedi.

Çalışma Bakanlığı önündeki konuşmaların ardından, Dev – İş Başkanı Mehmet Seyis, Sendikal Platform adına Ahmet Kaptan ve Emek – İş sendikası başkanı İsmail Özbarış, Şerife Ünverdi ve heyeti ile görüşmek üzere bakanlığa girdi.

Çalışma Bakanlığı’ndaki basına açık olan toplantıda, Mehmet Seyis, TAŞEL işçilerinin sorunlarını ve hükümet edenlerin bu işe el atması gerektiğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye iletti.

Seyis, Ünverdi’ye hitaben, “Süreci birlikte yaşadık. İlk olarak 4 kişinin işine son verildi. Çalışanların geçici statüde değil de deneme statüsünde bu şekilde durdurulması yasa dışıdır” dedi.

İşverenlerin yaptıklarını bir işçinin yapması halinde derhal sınır dışı edileceğini iddia eden Seyis, işverenin yasaları çiğnemesine hükümet edenlerin göz yummaması gerektiğini sözlerine ekledi.

İnkişaf Sandığı’ndan, yasalara uymayan işverenleri işten atıp yerine yenisini alması gerektiğini isteyen Seyis, hükümetin yapması gerekenleri şu anda işçilerin yaptığını ve hükümetin bu sürece derhal müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise konuşmasında, tüm yasal mükellefiyetleri hem sendikaya hem de işverene ilettiklerini ve hükümetin esas görevinin iç barışı sağlamak olduğunu kaydetti.

Ünverdi konuşmasında, “Gün aşırı sendikalarla ve işverenlerle istişare içinde bir mutabakat içine girdik ancak TAŞEL şirketi %33 İnkişaf Sandığı, %68 Mey Şirketi’ne aittir. Bu yüzden elimizden çok birşey gelmiyor” dedi.

Tüm bunlara rağmen ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını da sözlerine ekleyen Ünverdi, hükümet için önemli olanın işçinin mağdur olmaması ve işverenle ortak bir noktada buluşmak olduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin konuşması sırasında şoka uğradığını ifade eden Seyis, “gün ve tarih belirtmeden fabrikayı işgal edeceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile işçileri temsil eden heyetin görüşmesinin ardından basına ve dışarıda bekleyen işçilere açıklama yapan Seyis, görüşmenin yeterli olmadığını, üzüntü verici olduğunu, arife gününe kadar bu sürecin çözümlenmemesi halinde önce Mağusa halkının bayramını kutlayacaklarını, ardından da Çalışma Bakanı Ünverdi’nin bayramını kutlayacaklarını söyledi.

Seyis işçiye yaptığı açıklamada, “İşçimize güveniyoruz, bu davayı emin olun kazanacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Açıklamaların ardından işçiler Çalışma Bakanlığı’ndan ayrılarak Dev – İş lokaline geri döndü.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin