toplumsal muhalefetsendikal hareketTel-Sen, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyor, süresiz grev kapıda
yazarın tüm yazıları:

Tel-Sen, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor, süresiz grev kapıda

Yeniçağ podcastını dinleyin

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na ‘nasıl bir Telekomünikasyon İdaresi olmalı’ ile ilgili bir ön taslak çalışmasını verdiklerini hatırlatarak bu taslağın çerçeve olarak kabul görmesi halinde yapılacak detaylandırma çalışmasına Tel-Sen hazır olduğunu ancak bunun süresinin de ayın sonuna kadar olduğunu belirtti. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından ortaya böyle bir sonucun konulacağını ümit ettiklerini ancak istedikleri sonucun çıkmaması halinde ağustos ayının ilk günlerinden itibaren Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının süresiz greve gideceğini açıkladı.

Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirilmesine, şirketleştirilmesine ya da bunların hazırlayıcısı olacak herhangi bir adımın atılmasına müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini belirten Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na, Bakanlar Kurulu tarafından verilmiş olan yetki tamamen kapalı kapılar ardında Telekomünikasyon Dairesinin içini boşaltmak, özelleştirmek ve mevcut Telekomünikasyon Dairesi’ni ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bizden buna seyirci kalmamız istenmesin, seyirci kalacağımız beklenmesin” dedi.

 

“Telekomünikasyon Dairesi’nin Yok Edilmesine Seyirci Kalmayacağız”

Soysan, “Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın almış olduğu bu yetkiyi hatırlanacağı gibi kısa bir süre önce almış olduğumuz süresiz grev kararı ile geri iade edilmesini istedik. Bakanın önerisi ile günlerdir Telekomünikasyon Dairesinin yapısının nasıl olması gerekliliği konusunda çalışmalar yapıldı ve bu çalışmalar neticesinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına ön taslak çalışması sunduk. Bu taslak çerçevesinde nasıl bir Telekomünikasyon yapısı oluşturacağımızın detaylandırılması çalışmalarının başlatılması için de Bakanlığa temmuz ayının sonuna kadar süre verdik” ifadelerini kullandı.

Soysan, “Hiç kimse bizden Telekomünikasyon Dairesinin yok olmasına seyirci kalmamızı istemesin, beklemesin buna asla müsaade etmeyeceğiz. Gerek bu konuda gerekse Telekomünikasyon İdaresinin nasıl bir yapı olması gerekliliği konusunda Tel-Sen kendi üzerine düşeni yapmıştır yapmaya da devam edecektir. Bu bağlamda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na Bakanlar Kurulu tarafından verilen yetkinin hiçbir yasal dayanağı olmadan verilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine gerekli başvurunun yapılması için Yönetim Kurulu kararı alınmış sendikamızın hukukçularına gerekli talimat verilmiştir”diyerek kararın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

 

Tamay Soysan: “Telekomünikasyon’da Süresiz Grev Kapıdadır”

Soysan, şunları kaydetti:

“Bunun yanında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na vermiş olduğumuz ‘nasıl bir Telekomünikasyon İdaresi olmalı’ ile ilgili ön taslak çalışmasının çerçeve olarak kabul görmesi halinde yapılacak detaylandırma çalışmasına Tel-Sen hazırdır. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazırız ancak bunun süresi de daha önceki açıklamalarda belirttiğimiz gibi bu ayın sonuna kadardır. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından ortaya böyle bir sonucun konulacağını ümit etmekteyiz ancak bilinmesini de isteriz ki beklediğimiz sonuç çıkmaz ise askıdaki kararımızı yürürlüğe koyacak ağustos ayının ilk günlerinden itibaren Telekomünikasyon Dairesi çalışanları süresiz greve gidecektir”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin