toplumsal muhalefetsendikal hareketDAÜ’de sendikacılara onlarca soruşturma açıldı
yazarın tüm yazıları:

DAÜ’de sendikacılara onlarca soruşturma açıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

DAÜ-SEN ile DAÜ BİR-SEN, sendikacıları kovuşturmalarla, soruşturmalarla, baskılarla, tehditlerle korkutulup, sindirmek ve susturmak istemekle suçladığı DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak ve Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı’ya “istifa ve adalete teslim olma” çağrısında bulundu.

Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Ülke kamuoyumuz Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Rektör Prof.Dr. Abdullah Öztoprak ve Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Eşber Serakıncı tarafından üstüne para da verilerek peşkeş çekildiğini çok iyi biliyor ve bu yüzden sol-sağ siyasi partilerimiz, sendikalarımız, sivil toplum örgütleri, bağımsız aydınlar Öztoprak ve Serakıncı tarafından yapılanlara karşı bir infial içinde.

Bu peşkeşi açıklayacak mantıklı bir cevabı olmayan DAÜ Yönetimi son çare olarak Üniversitemizde mücadele eden sendikacıları terörize etme yöntemine başvurmuştur.

DAÜ Rektörü Öztoprak, kurumlarımızı peşkeş çektiği Doğa yetkilisine “Defol deme” ve “olaylara karışma” gibi uyduruk ve ciddiyetten uzak nedenlerle, ortalama 15 yıl Üniversitemizde emek veren  sendikacılar hakkında onlarca soruşturma başlatmıştır. Bununla da yetinmeyen Rektör halka hizmet etmediği bilinen, öğretmenleri, genç kızları, kadınları döven Polis’i de kullanarak sendikacılar hakkında polis kovuşturması açılması için de başvuruda bulunmuştur. Artık herhangi bir etik sınır tanımayan Rektör Öztoprak, akademik personel olan sendikacılarımızın Yaz Okulunda vermekte olduğu dersleri de sözlü talimatlarla ellerinden almıştır. Bu yasadışı sözlü talimata uyulmayan fakültelerde ise hocalarımız derslerine devam etmektedirler.

Bugün sendikacılar soruşturmalara tabi tutuluyorsa halkın malının peşkeş çekilmesine, DAÜ’de usulsüzlüklere, yasadışılıklara, haksızlıklara karşı durduklarındandır.

Değirmenin üstü her zaman yel tutmaz. Elbette halkın malını talan edenler, insanlarımıza zulmedenler bir gün gelecek ve hesap vereceklerdir. Öztoprak ve Serakıncı’ya tavsiyemiz bir an önce istifa edip adalete teslim olmalarıdır. Adalete direnmek onların durumunu daha güç kılacaktır.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin