.Yeniçağyeniçağ güncelYKP'NİN DE ARALARINDA OLDUĞU ULUSLARARASI HEYETLER ÇOK SAYIDA İHLAL TESPİT ETTİ
yazarın tüm yazıları:

YKP’NİN DE ARALARINDA OLDUĞU ULUSLARARASI HEYETLER ÇOK SAYIDA İHLAL TESPİT ETTİ

Yeniçağ podcastını dinleyin

Türkiye’deki 2011 Haziran seçimleri pek çok özelliğin yanı sıra Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun seçim çalışmalarına karşı uygulanan yoğun baskılarla birlikte anılacak. Kampanya boyunca özellikle bölge illerinde gözaltına alınan Blok aktivisti sayısı binlerle ifade edilirken, bölgede sandık güvenliği daha çok önem kazanmıştı. Bu gelişmeler seçimleri gözlemlemek için Türkiye’ye gelen uluslar arası heyetlerin sayısında belirgin bir artışa neden oldu.

Kıbrıs, Almanya, Kanada, Norveç, Danimarka, İngiltere, Avusturya gibi ülkelerden gelen çok sayıda heyete mensup olan onlarca gözlemci Diyarbakır, Mardin, Urfa, Hakkari, Muş, Şırnak, Erzurum, Antep, Van, Siirt gibi illerinde gönüllü gözlemcilik yaptı…

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı da seçim öncesi Diyabakır’da, seçim günü de Siirt Merkezde oy kullanılan okullarda gözlemcilik yaptı…

Kanatlı, 13 Haziran’da adaya geri döndü…

İLÇE VE KÖYLERDE DAHA YOĞUN İHLALLER

Uluslararası heyetlerin yaptığı gözlemler kaygıları haklı çıkarttı ve birçok ilde seçim ihlali yaşandığı rapor edildi. İhlallerin özellikle ilçe ve köylerde arttığı kaydedildi.

Murat Kanatlı’nın da içinde bulunduğu heyet Siirt Merkez’de bulunan Ayyıldız ve Fatih ilköğretim Okulu’na gittiğinde polis pasaportlarına el koyarak okula girişlerini engelledi. Heyete polis hakaret ederek sözlü tacizde bulundu. Siirt Mrkez’deki diğer okullarda ise ciddi bir polis yığına yapıldığını tespit eden heyet, polis kitle üzerinde ciddi bir psikolojik baskı oluşturduğunu tespit ettiler

Muş’ta gözlem yapan Kanadalı heyet, ilk gözlemlerinde polislerin silahlarıyla oy kullandıklarını yazdı. Dersim’de gözlem yapan İtalyan heyeti ise, Pülümür İlçesi’nde yaşlılara aile fertlerinin eşlik etmesine izin verilmediğini, Ovacık İlçesi’nde sandık başkanlarının yurttaşlara sürekli sorun çıkarttıklarını ve basının fotoğraf çekmesine izin vermediklerini kaydetti.

ASKERLER SANDIK BAŞINDA

Sadece muhtar, bir çavuş ve 9-10 kişinin bulunduğu Koçerler ve Kırktepe köyünün 1003 nolu sandıkta 75 oy kullanıldığı kaydedildi. Fransa heyetinin gözlemlerine göre Eruh Yokuşlu köyünde muhtar açık oy kullandırdı.

Gene Siirt’te gözlem yapan Norveçli heyet ise ilk gözlem raporuna; Ekindüzü Köyü’nde oy kullanımının engellendiğini ve bir kişinin herkesin yerine oy kullanmak istediğini müşahitlerin olaya müdahale ettiğini yazdı. Siirt’in Pervari İlçesi’nde gözlem yapan Danimarka heyetinin ilk tespitlerine göre ise, Düğümcüler Köyü’nde (Gunde Best) 1033 ve 1034 numaralı sandıkların bulunduğu sınıfta askerlerin silahları ile sandık başlarında oturdukları vurgulandı. Ayrıca bunu gözlemleyen heyetin zorla dışarı çıkarıldığı ve askerler ile heyet arasında tartışmanın yaşandığı kaydedildi.

GÖZALTILAR

Van’ın Bahçesaray İlçesi’nde gözlem yapan Alman heyeti, ilk gözlemlerinin kaymakamın gözlemcilerin okullara girişini engellediği ve bu kapsamda polis telsizlerinden anons geçirttiği oldu. Ayrıca Van merkezde müşahitlerin dövüldüğü ve gözaltıların olduğu kaydedildi. Van’da seçim izlenimi yapan delegasyonunu yaptığı tespitlerden bir tanesi de polislerin 15 metre mesafesini sürekli ihlal ettikleri oldu.

Alman delegasyonu Bitlis, Adilcevaz, Güzelsu, Yoğurtyemez, Porhuz’da seçim incelemelerinde bulundu. Yoğurtyemez’de sandık başkanının kendilerini zorla dışarıya çıkarttığını vurgulayan delegasyon üyeleri, daha sonra Jandarma’nın da olaya müdahil olarak kendilerinin gözlem yapmalarının engellendiğini kaydetti. Bitlis merkezde yer alan delegasyon ise, Bitlis İmam Hatip Lisesi’nde mühürsüz sandık bulunduğu ve heyetin fotoğraf çekmesinin engellendiğini kaydetti. Heyet ayrıca ilk gözlem raporuna 1025 numaralı sandıkta kayıtlı olan polislerin 1024 numaralı sandıkta oy kullandıklarını vurguladı. Heyet’in ilk izlenimlerine göre durum köylerde de farklı değil. Müzik ve Yukarıkaraboy köylerinde sandık başkanları toplu oy kullandırtırken, yurttaşlara AKP’ye oy kullanmaları yönünde telkinde bulunulduğunu kaydetti.

HAKKARİ’DE MÜŞAHİTLER HİLEYİ ENGELLEDİ

Hakkari merkezde incelemelerde bulunan Almanya delegasyonu oluşturduğu ilk gözlem raporunda, AKP’lilerin sahte oy pusulaları ile oy kullanmaya çalıştıkları ancak müşahitler ve heyet tarafından engellendiği kaydedildi.

Erzurum’da gözlem yapan Fransa delegasyonu da aynı şekilde ilk gözlemlerini raporlaştırdı. Fransız delegasyonu, ilçe emniyet müdürü ve sivil polislerin gözetmenleri kameraya aldıklarını, hatta kimi polislerin gözetmenleri takip ettiklerini ve okullara girmeleri durumunda gözaltına almakla tehdit ettiğini kaydetti. Gözetmenler, şimdiye kadar sadece 2 okula girebildiklerini bütün girişimlerinin polisler tarafından engellendiğini kaydetti.

ŞIRNAK’A GİRİLEMEDİ

Şırnak merkez ve Güçlükonak İlçesi’nde gözlemlerde bulunan Almanya delegasyonu şimdiye kadar birçok bölgeye giremediklerini ve yaptıkları ilk gözlemlerde Irak’tan gelen 5 TC vatandaşının oy kullanmalarının engellendiği Güçlükonak Lisesi 1003 numaralı sandıkta da listeye 20’ye yakın ekleme olduğunu kaydetti.

KOMUTAN SANDIK BAŞINDA

Bingöl merkez ve merkeze bağlı köylerde incelemelerde bulunan İngiltere delegasyonu oluşturduğu ilk raporda; merkeze bağlı Şaban Köyü’nde bir Jandarma komutanının sandığın başında oturduğunu kaydetti. Ayrıca Bingöl’ün merkeze bağlı bir köyünde delegasyonun gözü önünde muhtarın bütün köy adına blok oy kullanma girişiminde bulunduğu belirtilerek, girişimin heyet tarafında engellendiği kaydedildi.

KÖY ADINA OY KULLANMA ÇABASI

Avusturya delegasyonu Urfa ve Siverek’te yaptığı seçim gözlemlerine ilişkin ilk bilgilendirmesini yaptı. Buna göre, Siverek’in Bejik Köyü’nde Jandarma tarafından yurttaşlara baskı yapıldığı vurgulanırken, Uzunziyaret Köyü’nde de bir kişinin bütün köy adına oy kullanmaya çalıştığı vurgulandı.

Mardin merkezde incelemelerde bulunan İsveç delegasyonu ise hazırladığı ilk raporda bazı okullarda sandık başkanlarının seçmenlere, “Eğer Müslümansanız bu partiye oy vereceksiniz” diyerek, AKP’ye oy toplamaya çalıştığı belirtildi. Bazı okulların önünde ise AKP rozeti olan kişilerin yurttaşlara baskı yapmaya çalıştığı kaydedildi.

ANTEP’TE YÖNLENDİRME

Antep merkezde gözlem yapan Almanya delegasyonu ise sandık başkanlarının yurttaşları AKP’ye oy verme konusunda yönlendirmeye çalıştığını belirterek, Şehit Kamil İlçesi Karacaoğlan Mahallesi 2195 nolu sandık Saniye Temur İlköğretim Okulu, Pir Sultan Mahallesi Azize Abdülkadir Hamamcıoğlu İlköğretim Okulu 2373 nolu sandıkta sandık başkanlarının yurttaşları yönlendirmeye çalıştığını kaydetti. Ayrıca polisin heyete müdahale ettiğini ve heyetten bazılarını sorgulamaya çalıştığını kaydetti.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin