.Yeniçağyeniçağ güncelKTOEÖS Başkanı Gökçebel DAÜ’deki eylem nedeniyle tutuklandı
yazarın tüm yazıları:

KTOEÖS Başkanı Gökçebel DAÜ’deki eylem nedeniyle tutuklandı

Yeniçağ podcastını dinleyin

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, DAÜ’deki eylemde çıkan olaylar nedeniyle aleyhinde dava okunarak 23 Haziran, Perşembe günü tutuklandı.

Gökçebel, saat 20.30 sıralarında Mağusa Polis Müdürlüğü’ne geldi. Burada aralarında bazı sendika başkanlarıyla siyasi parti başkanlarının da bulunduğu grup tarafından karşılandı.

Gökçebel’in gelişi sırasında “Baskılar, bizi yıldıramaz, “Polis devletine hayır”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ankara elini yakamızdan çek” “Biz Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?” şeklinde sloganlar atıldı.

Gökçebel ve kalabalık Polis Müdürlüğü dışında beklerken, Avukat Barış Mamalı içeri girerek yaklaşık 1 saat Mağusa Polis Müdürü Erdal Emanet ile görüştü

Bekleyiş sürerken bir açıklama yapan Gökçebel, kavgalarının bir günlük değil sonuçlanıncaya kadar olduğunu ifade etti.

Kendisinin her hangi gayrı meşru bir davranış içerisinde bulunmadığını, kendisine yapılanın Kıbrıs Türk toplumuna yapılanla eş anlam taşıdığını söyledi.

Kendilerine karşı psikolojik taciz uygulandığını iddia eden Gökçebel, “kendisine karşı Ali Cengiz oyunlarıyla kaçak muamelesi yapılmaya çalışıldığını” belirterek, “ Nerde olduğumuz, ne yaptığımız bellidir” dedi.

DAÜ-SEN Genel Sekreteri Ulaş Gökçe de DAÜ’deki direnişin bedelinin ödetilmeye çalışıldığını, bu tür baskıların kendilerini yıldırmayacağını ifade etti.

Tahir Gökçebel’in Avukatı Barış Mamalı Polis Müdürü Erdal Emanet ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında süreçte yaşananları aktardı.

Lefkoşa’da yaşanan olaylarda polisin, Gökçebel’in Mağusa Polis Müdürlüğü’nde dava okunduktan sonra serbest bırakılacağını açıkladığını, polisin beyanları ışığında Mağusa Polis Müdürlüğü’ne geldiklerini ancak Mağusa Polis Müdürü Erdal Emanet’in, tutuklama kararını uygulayıp Gökçebel’i gözaltına alacağını bildirdiğini söyledi.

Ortada Gökçebel ile ilgili yargıçtan alınmış tutuklama emri olduğunu kaydeden Mamalı, “Polis isterse bu emri uygular, istemezse uygulamaz. Bize herhangi bir tutuklama olmayacağını bildirdiler. Yapılan tamamen aldatmaya, hileye dayalı bir tutuklama işlemidir” dedi.

Mamalı, müvekkilin hukuka saygısı ve güveni nedeniyle, hukuk dışı tutuklama işlemine hukuk dışılıkla karşılık vermeyeceğini söyledi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de “Biz birlikte karar aldık, yüreğimiz birlikte çarpar. Bizim düşüncemizi, mücadelemizi mahkum edemezler. Meşru müdafaamızı gayrı meşru yapamazlar” diye konuştu.

Ne kaçak ne de adi suçlu olduğunu söyleyen Gökçebel, Kıbrıs Türkü’nün yurdunu korumak için mücadele ettiklerini söyledi.

Kimseye el kaldırmadıklarını, onurlarıyla mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Gökçebel, “Bizim beynimizi, kalbimizi durduramazlar, ruhumuz esir alamazlar” diye konuştu.

Gökçebel, açıklamasının ardından Mağusa Polis Müdürlüğü’ne girdi. Dışarıda bekleyen kalabalık ise Gökçebel serbest bırakılıncaya kadar Mağusa Polis Müdürlüğü’nden ayrılmayacaklarını ifade ettiler ve geceyi Mağusa Polis Müdürlüğü önünde geçirdiler…

Sabah ise Gökçebel serbest bırakıldı…

Göçebel serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamada, neden tutuklandığını bilmediğini ifade ederek, “Çünkü, herhangi bir ifade benden alınmadı, herhangi bir soruşturma kovuşturma yapılmadı. Sadece içeri tıkmak için tutuklandığım izlenimine kapıldım. Kapılmaktan da öte gerçek buydu” dedi.

Gökçebel, ortada yargısız infaz bulunduğunu ve yargısız infazlarla insanların sindirilmeye çalışıldığını söyledi.

Gökçebel ülkede “1974 ten sonra başlatılan yağma ve ganimet düzeninin devam ettirilmeye çalışıldığını bunun  karşısında mücadele eden insanların karalanarak verilen mücadelenin  haksızmış gibi gösterilmeye çalışıldığını” belirtti. Gökçebel ve beraberindeki sendikacılar daha sonra DAÜ-SEN’in Doğu Akdeniz Koleji’ndeki eylem çadırını ziyaret ettiler.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
202AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin