toplumsal muhalefetKıbrılıların Sesi'Kıbrıslıların Sesi' Forumu, sosyo - politik durumu değerlendirdi
yazarın tüm yazıları:

‘Kıbrıslıların Sesi’ Forumu, sosyo – politik durumu değerlendirdi

Yeniçağ podcastını dinleyin

İki toplumlu Kıbrıslıların Sesi Forumu ülkede yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, sosyo – politik durumu tartıştı. Kıbrıslıların Sesi Forumu’nun tartışmalar neticesinde aldığı kararlar şöyle:

1-   Kıbrıs konusundaki görüşmeler sonuç verecek gibi görünmüyor. Sivil toplum örgütlerine, içte ve dışta ve uluslararası fikir üreten unsurların Kıbrıs Sorununa bir çözüm bulunması yönündeki çabalara yardımcı olmaları hususunda girişimlerde bulunmaları çağrısı yaparız.

2. Kıbrısın AB Başkanlığı hem Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti hem de sivil örgütler tarafından, Avrupa konuları uyarınca hareket edilerek politik ve sosyal uyum içerisinde politik sorunumuzun çözümüne hız kazandıracak bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Kıbrıslıların Sesi, sivil toplum örgütlerine işbirliği içerisinde ilgililere Avrupa’nın Kıbrıs sorununa proaktif katkı yapabileceği sinyalinin verilmesi çağrısı yapmaktadır.

3. Kuzey Kıbrısın  bir düzenleme ile AB Gümrük Birliğine alınmasının  gerekliliğine inanmaktayız. Bu, ada içerisinde ve AB ülkeleri ile ileri seviyede ekonomik entegrasyon ve bağımlılığa yol açarak iki toplumun yakınlaşmasını sağlayacaktır. Kuzey Kıbrıstaki limanlar AB denetiminde çalıştırılmalıdır. Türkiye, limanlarını Kıbrıs bandırallı gemilere açmalıdır. Bu, tüm tarafların menfaatinedir. Kıbrısın AB başkanlığı döneminde gümrük birliğinin fiilen  oluşturulması federal bir çözümün alt yapısını oluşturacak ekonomik entegrasyonu sağlayacaktır.

4. Kıbrıs halkı ve özellikle de genç nesillerin siyasi partilere olan inançlarını yitirmeleri nedeniyle ortak aktivitelere ilgi duymamaktadırlar. Kıbrıslıların Sesi, Kıbrıslıların hayatlarını iyileştirmek gerekliliğini yerel idarecilere ve AB topluluğuna duyurmak için girişim başlatacaktır. Bu doğrultuda bazı girişim kararları alınmıştır. Örneğin; telefon sistemlerinin çalıştırılması, trafik işaretleri ve kamu yayınlarının cumhuriyetin resmi dillerinde yayınlanması…

5. Kuzey Kıbrısta gerçekleştirilen Toplumsal Var Oluş mitingleri Kıbrıs Türk Toplumunun, var oluş endişesi ve kuzeydeki demografik yapınının değişmesi ciddi tehlike arz etmektedir. Bu nedenle Kıbrıs sorununun acilen çözümlenmemesi halinde Kıbrıs Türk Toplumunun varlığı tehlikeye girecek ve çözümsüzlük de bölünmüşlüğü kalıcılaştırabilecektir.

6. Kıbrıslıların Sesi, bir kez daha iki toplumun STÖ’lerine liderlerini erken bir çözüme  teşvik etmeleri çağrısı yapar.  Ayrıca Uluslararası topumu  da bir çözüm için nüfuzlarını kullanmaya davet ederiz. Birleşik Federal Kıbrısın oluşturulma zamanı gelmiştir.”

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin