.Yeniçağyeniçağ güncelSENDİKAL PLATFORM YARIN MECLİS ÖNÜNDE EYLEM YAPACAK
yazarın tüm yazıları:

SENDİKAL PLATFORM YARIN MECLİS ÖNÜNDE EYLEM YAPACAK

Yeniçağ podcastını dinleyin

“Toplumsal varoluş mücadelesinin ortak bir kavgaya dönüştüğü dönemdeyiz. Kavgamız çocuklarımız, yarınlarımız içindir” diyen Sendikal Platform, 28 Ocak ve 2 Mart’taki toplumsal var oluş mitinglerinin ardından yarın da meclis önünde eylem yapacak. Sendikalar, eyleme katılımı artırmak için değişik saatlerde grev uygulayacak.

Bazı partilerin de destek vereceği eylem 10.30’da başlayacak. Eylemin ardından çadır eylemi başlayacak ve 19.30’da da sanatçı Arda Gündüz, müzik dinletisi sunacak. Çadır eylemi daha sonraki günlerde de mesai saatlerinde devam edecek.

 

“ŞİMDİ KAVGAYI BÜYÜTME ZAMANI”

Sendikal Platform bugün dağıttığı broşürlerle halkı yarınki eyleme davet etti. “Şimdi kavgayı büyütme zamanı” denilen broşürde, kavganın “demokrasi; ekonomik ve sosyal hakların korunması, özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait kamusal alanların peşkeş çekilmemesi; çocukların geleceğine sahip çıkılması” için olduğu vurgulandı.

Eylem gerekçeleri arasında, “vatandaşlık dağıtma uygulamalarının derhal durdurulması, Kıbrıslı Türklerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarına uymayan yaptırımlardan kurtulmak, toplumsal yok oluşa karşı durmak, Kıbrıs sorununu çözmek, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda yerini almasını sağlamak ve siyasi eşitlik” de sayıldı.

 

KTÖS: “TÜM GÜCÜMÜZLE EYLEMDEYİZ”

KTÖS, yarınki mitinge var gücüyle katılacağını belirterek, üyelerinin saat 10.00’da sendika merkez lokalinde toplanacağını duyurdu.

KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesine, kültürüne, kimliğine ve geleceğine sahip olmak için tüm üyelerine ve kamuoyuna eyleme katılma çağrısı yaptı.

Özhür, eylem nedeniyle yarın Lefkoşa merkez ilkokul, okul öncesi, özel eğitim kurumlarında ve Eğitim Bakanlığı’nda 09.20-12.40 ve diğer bölge okullarında ise 08.40-12.40 saatleri arasında grev uygulayacaklarını açıkladı.

 

KTAMS VE KAMU-SEN

KTAMS ve Kam-Sen de yarın örgütlü bulundukları tüm işyerlerinde; Lefkoşa ve Girne’de 10.00- 13.00, Mağusa ve Güzelyurt’ta ise 09.00-13.00 saatleri arasında grev yapılacak.

Eyleme katılacaklar için Mağusa ve Güzelyurt’tan sabah saat 09.15’te, Girne’den ise 10.15’te otobüs kaldırılacak. Saat 10.30’da eski Peyak önünde kortejlerini oluşturacak iki sendika buradan Meclis’e yürüyecek.

 

GÜÇ-SEN

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) de, Lefkoşa Bölgesi ve Ercan Havaalanındaki Gümrük Şube amirliklerine bağlı birimlerde 10.00-13.00 arasında; Mağusa, Girne ve Gemikonağı bölgesindeki Gümrük Şube amirliklerine bağlı birimlerde ise 09.00-12.00 saatleri arasında grev yapacak.

Sendika üyeleri saat 10.30’da eski Peyak binası önünde toplanarak korteje katılacak.

 

HAVA-SEN

Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanları Sendikası (Hava-Sen), toplumsal mücadelede en önde olacaklarını belirterek, ilişkilerini askıya aldıkları Hür-İş’in mitinge katılmama kararının kendilerini bağlamadığını duyurmuştu.

 

EL-SEN

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) de, Sendikal Platform tarafından düzenlenecek mitinge destek amacıyla KIB-TEK’e bağlı tüm işyerinde 08.00-13.00 saatleri arasında grev yapacaklarını açıkladı.

 

TEL-SEN

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, yarınki eyleme katılacaklarını belirterek “Toplumsal varoluş mücadelesinde Tel-Sen’e yakışanı yapmaya devam edeceğiz’ dedi.

Tel-Sen, tüm Telekomünikasyon Dairelerinde 09.00 13.00 saatleri arasında grev uygulanacağını ve şubelerde çalışanların saat 10.00’da Lefkoşa Telekomünikasyon Dairesi önünde toplanacağını duyurdu.

 

BASIN-SEN

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ise, TAK’ta 10.30-13.00; BRTK’da ise 10.00-13.00 saatleri arasında greve gideceğini duyurdu. Sendika üyelerine eylem ve greve katılma çağrısı yaptı.

 

KTOEÖS

KTOÖES Başkanı Tahir Gökçebel, öğretmenlerin her zaman olduğu gibi tüm gücüyle platformun eylemindeki yerini alacağını belirterek, örgütlü oldukları Lefke ve Karpaz bölgesi okullarında 08.00-13.00; Mağusa ve Girne Güzelyurt bölgesi okullarında 09.00-13.00 ve Lefkoşa bölgesi okullarında ise 10.00-13.00 arasında grev yapacaklarını açıkladı.

Gökçebel, yaptığı açıklamada, yarın saat 10.00’da sendika önünde buluşup eylem alanına yürüyeceklerini bildirdi.

Eylemde konuşma yapma görevi KTOEÖS yönetim kurulundan bir kişiye verildiği için ses düzeni ve hoparlör kullanımı için Sendikal Platform adına Lefkoşa Kaymakamlığı’na gönderdikleri dilekçeye olumsuz yanıt aldıklarını da açıklayan Gökçebel, “Kaymakamlığın faşizan anlayışını kabullenmelerinin mümkün olmadığını ve buna uymayacaklarını” söyledi.

Tahir Gökçebel, bugüne kadarki tüm eylemlerde hoparlör ve ses düzeni kullandıklarını hatırlatarak, Polis Genel Müdürlüğü’nün kendilerine bu konuda müdahale hakkı olmadığı görüşünü ifade etti.

Gökçebel, eğer desibelle ilgili bir sınırlama konulsaydı bunu anlayabileceklerini, ancak izin verilmemesinin faşizan anlayışı gösterdiğini kaydederek, “kabul edilemez” diye niteledikleri bu karara her platformda yanıt vereceklerini belirtti.

 

HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse yazılı açıklamasında, sendikanın örgütlü olduğu tüm hastane ve sağlık ocaklarında acil hizmetler dışında, tüm birimlerde 10.00-13.00 saatleri arasında grevde olacaklarını duyurdu. Köse, üyelerini saat 11.00’de eski Peyak binaları önünde toplanmaya çağırdı.

Köse, grev ve eylemlerden dolayı yaşanacak olumsuzluklardan üyelerinin sorumlu olmayacağını kaydederek, yetkilileri gerekli tedbirleri almaları yönünde de uyardı.

 

ÇAĞ-SEN

ÇAĞ-SEN Başkanı Ayşe Davulcu da, yarınki eyleme katılacaklarını belirterek, 11.00-13.00 saatleri arasında grevde olacaklarını bildirdi.

Davulcu, üyelerini ve tüm emekçi halkı, saat 11.00’de eski Peyak binaları önünde toplanmaya ve eyleme katılarak iradelerini göstermeye çağırdı.

 

YKP: “YARIN SOKAKTAYIZ”

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, yarınki eyleme katılım çağrısı yaptı ve YKP’nin yarın sokakta olacağını duyurdu.

YKP’nin Sendikal Platform’un mücadelesini desteklemeyi sürdürdüğünü vurgulayan Kanatlı, “Bazı siyasi odakların koltuk derdinin yeniden ortaya çıkması, koltuk kavgasının gözlerini karartıyor olması belki erken nüksetti ama beklenmeyen bir olay değildi” ifadelerini kullandı.

Kanatlı, YKP üye, sempatizan ve dostlarını yarın saat 10.00’da YKP Genel Merkezi önünde buluşmaya ve oradan da meclis ve elçilik önündeki eyleme yürümeye çağırdı

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Sendikal Platform, 2011 girerken tüm bir yılı varoluş yılı ilan etmişti. 28 Ocak ve 2 Mart tarihlerinde kitlesel eylemler yapılmış ve sendikal platformun ilan ettiği 13 madde çerçevesinde mücadelenin süreceği ilan edilmişti ama daha dördüncü aydan bazı çevrelerin yaptıkları ya da yaptırdıkları açıklamalar nedeni ile kafaların karıştırılmaya, umutsuzluk yaratılmaya çalışıldığı ve mücadeleyi bulanıklaştırma çabalarını olduğu anlaşılmaktadır. Mücadele sokakta kazanılacaktır ve umut vardır! Bu nedenle Yeni Kıbrıs Partisi Sendikal Platformun başlattığı mücadeleleri desteklemeyi sürdürmektedir ve bu çerçevede 7 Nisan’da kendi korteji, pankartları ve sloganları ile sokakta olacaktır!

Bazı siyasi odakların koltuk derdinin yeniden ortaya çıkması, koltuk kavgasının gözlerini karartıyor olması belki erken nüksetti ama beklenmeyen bir olay değildi. Aslında bir arada durmaları tuhaf olanlar, yani meclis için muhalefet adı altında bir araya gelenler Ankara’dan gelecek icazet ile düşecek hükümete talip olma derdine düşmeleri, 2003 süreci ve sonrasının hiçbir şey öğretmediğinin çok açık ispatıdır. Ankara’dan değil, sokaktan iktidara gitmeden statükoyu değiştirmemiz imkânsızdır. Askerî vesayet rejimi ile yüzleşmeden de, hesaplaşmadan da statükoya karşı mücadele verilemez. Bu nedenle koltuk derdine düşen parti liderliklerine rağmen tüm halkın gelecekleri için sokakta olacağına inanıyor…

Bu nedenle, YKP, uzun soluklu bir kavganın yeni bir adımı, bizi biraz daha hedefimize yaklaştıracak olan Sendikal Platformun 7 Nisan’daki eylemine kitlesel katılım çağrısı yapar…

Gün koltuğa sarılma günü değil, dayanış ve mücadeleyi yükseltme günüdür…

YKP, tüm üye, sempatizan ve parti dostlarını 7 Nisan, Perşembe günü saat 10’da YKP Genel Merkezi önünde buluşmaya ve oradan da meclis ve elçilik önündeki eyleme yürümeye çağırır.

Şimdi mücadeleyi ve umudu geleceğimiz için büyütme zamanıdır!

 

BKP DESTEK VERECEK

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan da, yarın Meclis önünde düzenlenecek eyleme destek vereceklerini açıkladı. BKP üye ve sempatizanları saat 09.30’da parti merkezinde toplanarak kortej oluşturacak ve Sendikal Platform’un kortejine katılarak Meclise doğru yürüyüşe geçecek.

 

KGP: “VAR OLUŞ MÜCADELESİ”

Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP), yarınki eyleme destek belirtti. Platformun açıklamasında, daha önceki iki mitingin nedeninin Türkiye medyası ve bazı çevrelerce sadece ekonomik talepler olarak algılanıp yansıtıldığı kaydedilerek, “Bizler,  halkın verdiği bu mücadelenin gerçek bir varoluş mücadelesi olması ve bunun sadece ekonomik kavgaya dönüştürülmemesi gerektiği düşüncesindeyiz” denildi.

KGP açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin KKTC Hükümeti’ne dayatmakta olduğu ekonomik paketler her ne kadar Toplumsal Varoluş Mücadelesi’nin önemli bir parçası olsa da mücadelenin özü olmamalıdır. Bu nedenle 7 Nisan’daki Toplumsal Varoluş Eylemi’nde halk olarak bizler, bizi yok oluşa sürükleyen bu düzenin değişmesi gerektiğini, tüketim toplumu halinden üretim toplumu haline geçmemizin zorunlu olduğunu ve hepsinden önemlisi kendi devletimizi kendimizin yönetmesi gerektiğini tek ses olarak vurgulamalıyız.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin