.Yeniçağyeniçağ güncelMücadele büyüyor; Polis terörü sürüyor
yazarın tüm yazıları:

Mücadele büyüyor; Polis terörü sürüyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

Sendikal Platform, 28 Ocak ve 2 Mart mitinglerinin ardından 7 Nisan tarihinde de meclis önünde eylem yaptı.

Sendikalar Platform içinde sendikal eyleme katılımı arttırmak için örgütlü oldukları işyerlerinde grev uyguladı. Sendikal Platformun eylemi eski Peyak binaları önünden yürüyüşle başladı. Eylemciler, buradan sloganlar atarak meclis önüne yürüdü.

Burada, polisin aldığı geniş güvenlik önlemleriyle karşılaşan eylemciler, olayı protesto etti. Polis kendince tespit ettiği pankartlara müdahale etti. Bu sırada, eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Eylem sırasında Sendikal Platform adına açıklama yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, isteklerini UBP hükümetine bir kez daha duyurmak için eylem yaptıklarını ifade ederek,  mücadelenin toplumsal yok oluşa karşı durmak için, çocuklar ve yarınlar için olduğunu söyledi.

Gökçebel, Kıbrıs Türk halkının çözüm ve barış gelene, kendi kendini yönetene kadar mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.

“Kıbrıs Türk halkının, dayatılan paketin ortadan kaldırılmasını, ekonomik ve sosyal haklarının korunmasını, özelleştirme adı altında, Kıbrıslı Türklere ait kamusal alanların peşkeş çekilmemesini, Güvenlik Kuvvetleri, Sivil Savunma, Merkez Bankası gibi kurumlarının başında olmak istediğini” belirten Gökçebel sözlerini şöyle tamamladı: “Mücadelemiz siyasi irademizi geri almak içindir. Vatandaşlık dağıtma uygulamalarının durdurulması, ILO kurallarının hem kamuda, hem de özel sektörde uygulanması içindir. Kıbrıslı Türkler, kontrolsüz nüfusun gittikçe artırdığı ekonomik yük altında ezilmeye karşı direnecek, sosyal ve kültürel yapısının bozulmasına seyirci kalmaya devam etmeyecektir.”

Platform adına yapılan açıklamayı eylem sırasında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Selma Eylem okudu. Açıklamada, platformun daha önce duyurduğu talepler hatırlatıldı.

Açıklamadan sonra, ekonomik uygulamayı temsilen paket, hükümeti temsilden de kukla maketi yakıldı.

Eylemcilerin protestolarına siyasiler de hedef oldu. CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, eylem alanına geldiğinde, eylemcilerin protestoları ile karşılaştı. CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise eylemcilerin içinden Meclis’e girmeye çalışırken, eylemciler tarafından tartaklandı. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da eylemcilerin protestolarına hedef oldu. Polisin olaylarla ilgili bir kişiyi gözaltına aldı ancak gün içinde serbest bıraktı.

 

YKP korteji

YKP’liler saat 10′dan itibaren YKP Genel Merkez önünde buluştular. Saat 10:30′da yürüyüşe geçen YKP’liler Girne Kapısından geçerek, meclis önüne geldiler… Kortejde YKP Gençlik’in “fetihçi zihniyeti terk et” ve YKP-fem’in “ataerkiye, militarizme, sömürüye isyandayız” pankartları açıldı…

YKP eylem öncesi açıklamanın tamamı şöyle:

Sendikal Platform, 2011 girerken tüm bir yılı varoluş yılı ilan etmişti. 28 Ocak ve 2 Mart tarihlerinde kitlesel eylemler yapılmış ve sendikal platformun ilan ettiği 13 madde çerçevesinde mücadelenin süreceği ilan edilmişti ama daha dördüncü aydan bazı çevrelerin yaptıkları ya da yaptırdıkları açıklamalar nedeni ile kafaların karıştırılmaya, umutsuzluk yaratılmaya çalışıldığı ve mücadeleyi bulanıklaştırma çabalarını olduğu anlaşılmaktadır. Mücadele sokakta kazanılacaktır ve umut vardır! Bu nedenle Yeni Kıbrıs Partisi Sendikal Platformun başlattığı mücadeleleri desteklemeyi sürdürmektedir ve bu çerçevede 7 Nisan’da kendi korteji, pankartları ve sloganları ile sokakta olacaktır!

Bazı siyasi odakların koltuk derdinin yeniden ortaya çıkması, koltuk kavgasının gözlerini karartıyor olması belki erken nüksetti ama beklenmeyen bir olay değildi. Aslında bir arada durmaları tuhaf olanlar, yani meclis için muhalefet adı altında bir araya gelenler Ankara’dan gelecek icazet ile düşecek hükümete talip olma derdine düşmeleri, 2003 süreci ve sonrasının hiçbir şey öğretmediğinin çok açık ispatıdır. Ankara’dan değil, sokaktan iktidara gitmeden statükoyu değiştirmemiz imkânsızdır. Askerî vesayet rejimi ile yüzleşmeden de, hesaplaşmadan da statükoya karşı mücadele verilemez. Bu nedenle koltuk derdine düşen parti liderliklerine rağmen tüm halkın gelecekleri için sokakta olacağına inanıyoruz…

Bu nedenle, YKP, uzun soluklu bir kavganın yeni bir adımı, bizi biraz daha hedefimize yaklaştıracak olan Sendikal Platformun 7 Nisan’daki eylemine kitlesel katılım çağrısı yapar…

Gün koltuğa sarılma günü değil, dayanış ve mücadeleyi yükseltme günüdür…

YKP, tüm üye, sempatizan ve parti dostlarını 7 Nisan, Perşembe günü saat 10’da YKP Genel Merkezi önünde buluşmaya ve oradan da meclis ve elçilik önündeki eyleme yürümeye çağırır.

Şimdi mücadeleyi ve umudu geleceğimiz için büyütme zamanıdır!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin