.Yeniçağyeniçağ güncelDAÜ’de öğrenci eylemi
yazarın tüm yazıları:

DAÜ’de öğrenci eylemi

Yeniçağ podcastını dinleyin

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) öğrenciler bir dizi taleple 14 Mart, Pazartesi günü eylem yaptı. Kıbrıslı öğrencilere parasız eğitim ve yaz okuluna ek bütünleme sınavı hakkı gibi taleplerde bulunan eylemciler, Rektörlük önünde kitap yaktı, oturma eyleminde bulunarak Rektörlük aleyhine slogan attı.

DAÜ Atatürk Meydanı’nda toplanan öğrenciler “Müşteri Değil, Öğrenciyiz”, “Bütünleme Sınavı İstiyoruz”, “DAÜ Alışveriş Merkezine Hoş Geldiniz”, “Hukuk Fakültesi’nde 35 Barajı Kaldırılsın”, “Kıbrıslılara Parasız Eğitim” yazılı pankartlar açarak taleplerini dile getirdiler.

“Öğrencinin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Rektörlük Evine Dön”, “Sermaye Defol, Üniversiteler Bizimdir”, “polisler dışarı üniversiteler bizimdir” sloganları atan öğrenciler, Rektörlük binası önüne yürüdüler. Burada kitap yakan eylemciler, düdüklü ve alkışlı protestolarda bulunarak oturma eylemi yaptılar.

Basın bildirisi okunurken eylem yerine gelen Rektör Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, protestoların devam etmesi üzerine makamına geri döndü.

Öğrencilerin oturma eylemi sürerken Rektör Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, eylemcileri temsilen 4 öğrenciyi makamında kabul ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası resmi açıklama yapılmadı ama alınan bilgeye göre görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Öğrenciler bundan sonraki adımlarını değerlendireceklerini söylediler…

 

GENCALP

Eylemciler adına basın bildirisi okuyan Özgür Gencalp, öğrencilerin demokratik ve haklı taleplerinin dikkate alınmadığını belirterek, “ticarethane zihniyetiyle öğrencilerin mali açıkları kapatmaya yarayan günah keçisi olarak görüldüğünü” savundu.

Üniversite yönetimin öğrencilerin sorunlarından habersiz olduğunu kaydeden Gencalp, taleplerini sıralarken, yaz okuluna ek olarak bütünleme sınavı hakkı ve yaz okulu fiyatlarının makul seviyeye çekilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Kantin fiyatlarında de iyileştirme istediklerini belirten Gencalp, Hukuk Fakültesi’ndeki 35 barajının kaldırılmasını, Türkiye’deki üniversitelerde yaz okuluna katılma hakkının tüm fakültelere sağlanmasını, ayrıca Kıbrıslı öğrencilere parasız eğitim hakkı verilmesini talep ettiklerini ekledi.

AÇIKLAMA TAM METNİ

Okunan açıklamamın tamamı şöyle:

Değerli öğrenci arkadaşlarımız ve saygı değer basın emekçileri;

Bugün burada gerçekleştirdiğimiz eylem hiçbir şekilde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin itibarına ve saygınlığına yönelik olmamakla beraber, öğrencilerin demokratik ve haklı taleplerini dikkate almayan, adeta ticarethane yönetimi zihniyetiyle bizleri mali açıkları kapatmaya yarayan günah keçileri olarak gören, çağdaş, akılcı ve çoğulcu eğitim anlayışından, vakıf yönetim kurulunun talimatlarıyla günden güne uzaklaşıp, koltuk sevdasıyla makam odalarında sıkışıp kalan kampüs yaşamının adaletsiz gerçekliğinden, öğrencilerin sorunlarından ve sistemin bizlere yüklediği külfetlerden bihaber olan, biz öğrencileri birer müşteri olarak gören, Doğu Akdeniz Üniversitesi yönetimine karşı öğrencilerin genel iradesini yansıtan bir tepkidir.

Tüm bu gerekçelere dayanarak biz Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin, okul yönetiminden taleplerimiz şunlardır:

1. Yaz okuluna ek olarak bütünleme sınav hakkı tanınması

2. Yaz okulu ders kredi fahiş fiyatta makul bir seviyeye çekilmesi

3. kantinlerdeki fiyat listelerinde bir iyileştirmeye gidilmesi

4. hukuk fakültesinde bariz adaletsizliklere yol açan final sınavından en az 35 alma şartının kaldırılarak oluşan mağduriyetlerin önüne geçilmesi

5. Türkiye’deki üniversitelerde yaz okuluna katılma hakkının tüm fakültelerde uygulanması

6.kıbrıslılara parasız eğitim hakkı tanınması

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin