toplumsal muhalefetsendikal hareketKTOEÖS GREV YASAĞINI TANIMADI
yazarın tüm yazıları:

KTOEÖS GREV YASAĞINI TANIMADI

Yeniçağ podcastını dinleyin

KTOEÖS Başbakanı Eraslan, TAK’a yaptığı açıklamada, sendikanın grev yasağını tanımama kararını Sendikal Platform’un mücadele perspektifi çerçevesinde öğretmenlerle yapılan değerlendirme sonucu aldıklarını belirterek, grev yasağını tanımama kararını bugün (22 Şubat, Salı günü) öğleden sonra Sendikal Platform’un değerlendirmesine götüreceklerini söyledi.

Eraslan, verilen mücadelenin Sendikal Platform’un kontrol ve denetiminde olduğunu kaydederek, platformun yasağı tanıma yönünde karar alması halinde karara uyacaklarını, aksi halde grev yasağını tanımayacaklarını kaydetti.

Adnan Eraslan, sendikanın yaptığı değerlendirme sonucu 2 Mart’ta yapılacak miting sonrası yaşanacak gelişmelere bağlı olarak derslere girme kararı alındığını, ancak bunun da kesin kararının Sendikal Platform’un mücadelesinin düzeyinin belirleyeceğini anlattı.

KTOEÖS  EĞİTİM BAKANLIĞI’NA SİYAH ÇELENK KOYDU

Adnan Eraslan başkanlığındaki KTOEÖS yöneticileri ve Demokrasi Ortaokulu öğretmenleri, kararı protesto etmek için bu sabah Eğitim  Bakanlığı’na yürüyerek siyah çelenk bıraktı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylem sırasında konuşan KTOEÖS Genel Başkanı Adnan Eraslan, Bakanlar Kurulu’nun 21 Şubat tarihinde sadece okullardaki grevi yasaklama kararı aldığını anımsatarak, “Yasakçı zihniyete karşı duruş gösteren sendikamızın böyle bir kararı kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

Bu sabah Demokrasi Ortaokulu’nda öğretmenlerle gerçekleştirdikleri toplantı sonucunda her koşulda greve devam etme kararı aldıklarını açıklayan Adnan Eraslan, “dayatmalara” boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Grevi tanımayacaklarını kaydeden Eraslan, KTOEÖS olarak aldıkları bu kararın Sendikal Platform’da yapılacak değerlendirme sonrası şekillendirileceğini söyledi.

GREVLER 2 MART’TA SONA ERECEK

Okullarda devam eden grevler nedeniyle meydana gelen eğitim kayıplarından en fazla kaygı duyan kesimin siyasiler değil, öğretmenler olduğunu belirten KTOEÖS Genel Başkanı Eraslan, bu nedenle okullarda devam eden grevleri 2 Mart tarihinde sonlandırma kararı aldıklarını belirtti.

ÖZAL

Hazırlanan ortak açıklama ise KTOEÖS Genel Sekreteri Emin Özal tarafından okundu.

Bakanlar Kurulu’nun yaptığı toplantı sonrasında 2 ilkokul ve Demokrasi Ortaokulu’nda 11 Ocak 2011 tarihinden beri süren grevleri yasaklama kararının “Anayasa’ya ve demokratik çalışma yaşamına sürülen kara bir leke” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Bu yasaklamayı kabul etmemiz mümkün değildir” denildi.

“Greve konu olan şartları düzelterek grevin kalkmasını sağlamak yerine yasak koyarak çalışanlara saygısızlık yapmak en temel insan haklarını çiğnemek anlamına gelmektedir. Ayrıca bu grev yasağının Başbakan’ın bir Ankara ziyareti sonrasında uygulamaya konmuş olması da düşündürücüdür” denilen açıklamada, “yasakla yaşanılan bu utancın şimdiden 2 Mart günü yapılacak büyük mitingin meşru bir temelini oluşturduğu” açıklandı.

“Halka rağmen karar almayı bir marifet sayan ve kendilerini seçip vekillik vermiş olan insanların mutluluğunu değil de icazet aldıkları kişilerin mutluluğunu düşünenlere 2 Mart günü en güçlü cevabı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerine yer verilen açıklamada, 11 Ocak 2011 tarihinden itibaren onurlu bir direniş sergileyen grevdeki öğretmenlere teşekkür edildi.

Açıklamanın sonunda şu görüşlere yer verildi:

“Bugün yasaklanan grevden sonra sanılmasın ki bu ateş sönecek, sanılmasın ki bu mücadele bitecek. Kendi irademizin geçerli olacağı, geleceğe umutla bakabileceğimiz, ekonomik özgürlüğümüzün hiçbir kuvvet tarafından engellenemeyeceği güzel günler gelene kadar büyük bir azimle bu mücadelemiz sürecektir. Her zaman olduğu gibi yine haykırıyoruz: Kurtulmak yok tek başına ya hep beraber ya da hiçbirimiz.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin