.Yeniçağyeniçağ güncelSendikal Platform çalışmaları son noktada, YKP üye ve parti dostlarına çağrı yaptı:...
yazarın tüm yazıları:

Sendikal Platform çalışmaları son noktada, YKP üye ve parti dostlarına çağrı yaptı: 28 Ocak’ta sokaktayız

Yeniçağ podcastını dinleyin

Ankara’nın paketlerine

Acentaların işbirliğine

hem ustasına hem çıraklarına

DİRENECEĞİZ

Sendikal Platform 28 Ocak ile ilgili son çalışmalarını yapıyor. Sendikal Platform ve platform içinde yer almayan sendika ile siyasal partiler 17 ve 20 Ocak’ta iki toplantı daha yaptı, Pazartesi yeninden bir araya gelecekler…

YKP kendi korteji ile eylemlere katılma kararı aldı, saat ve toplanma yeri ile ilgili çalışmalar ise sürüyor. Sendikaların benimsediği saat 11’de eski Peyak önünden tüm kortejlerin İnönü meydanına yürümesi…

Sendikal Platformunun benimsediği ilkeleri şöyle:

1- Sendikal platform, emek örgütlerinin demokratik, ekonomik, sosyal ve özlük haklarını koruma ve geliştirme amacıyla kurulmuş bir birliktelik olup, bu amaçlara giden yolda siyasi iradenin temsiliyetinin yarattığı sorunu ortadan kaldırarak “toplumun kendi kendisini yönetme” hedeflemektedir. Platformun hükümet olma amacı yoktur.

2- Sendikal Platform’un mücadelesinde toplumsal yokoluşu hedefleyen uygulamalara destek veren örgütlere ve siyasi partilere yer yoktur. Örneğin “Göç Yasası”nı destekleyenler.

3- Kıbrıs sorununun kısa sürede Birleşmiş Milletler kararları temelinde çözümüne ve Kıbrıslı Türklerin uluslar arası alanda yerini almasına destek verir.

4- Kıbrıslı Türkler’in kendi kendilerini yönetmelerine saygı duyulmalıdır.

5- Türkiye ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişki karşılıklı saygıya dayalı, siyasi eşitler düzeyinde olmalıdır. Buyuran-emir alan, mantığına dayalı ilişkiye son verilmelidir.

6- Kıbrıslı Türkler’in kendi kurumlarını yönetebileceği bilgi, beceri ve potansiyel vardır. Bu gerçekten hareketle Merkez Bankası, Sivil Savunma Teşkilatı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın yönetimi Kıbrıslı Türkler’e devredilmeli, polis ve itfaiye sivil yönetime bağlanmalıdır.

7- Ulusal Birlik Partisi hükümeti koltukta kalma uğruna AKP hükümetinin yaptığı tüm dayatmalara boyun eğerek ve ahlaki sınırların ötesinde milletvekili transferleri yaparak Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradesini AKP’ye teslim etmiştir. UBP halka karşı uygulamaları ile Kıbrıs Türk toplumunu yokoluşa sürüklemekte ve işbirlikçilik ve halk düşmanlığı yapmaktadır. Tüm bu gerekçelerle UBP hükümeti siyaseten toplumu temsil etmemektedir.

8- Sendikal Platform T.C. hükümetlerine teslim edilen siyasi iradenin geri alınması mücadelesinde, mecliste temsil edilen partilerin hükümetin atacağı adımlar konusunda etkili olabilmek için, sivil itaatsizlikle birlikte hükümetlerin başka çare bırakmaması halinde meclisten çekilme dahil, tüm eylemleri  desteklemelerini beklemektedir.

9- Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri içişlerimize müdahale etmekten vazgeçmeli, müşavir adı altında “gölge kabine” uygulamasına son verilmeli, T.C. Yardım Heyeti’nin siyasi iradenin kararlarına müdahalesi durdurulmalıdır. Mali destek uygulamaları proje bazında, Kıbrıslı Türk makamlar üzerinden yapılmalı, ihaleler Kıbrıs’ta açılmalıdır.

10- T.C. ile imzalanan protokoller çerçevesinde Kıbrıslı Türkler’in ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarına uymayan ve tamamen siyasi amaç güden dayatma ekonomik paket derhal durdurulmalı, yapılan düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır.

11- Özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türkler’e ait kamusal alanların peşkeş çekilmesi uygulamalarından derhal vazgeçilmelidir. Kurumların çalışmaları ve gelecekleri ile ilgili karar verme yetkisi Kıbrıslı Türkler’e aittir.

12- Ülkemizdeki sosyal, ekonomik ve kültürel dokuyu bozan, Kıbrıslı Türkler’in siyasal iradesini ortadan kaldıran vatandaşlık dağıtma uygulamaları derhal durdurulmalı, uluslar arası gözlemciler gözetiminde nüfus sayımı yapılarak ülkedeki kaçak nüfusun geri dönüşü sağlanmalı, kimlikle giriş uygulaması kaldırılmalı, ülkeye girişler kontrol altına alınmalıdır.

13- Gayri insani koşullarda çalıştırılan özel sektör çalışanlarının çalışma koşulları iyileştirilmeli, ILO kurallarının ülkemizde hem kamuda, hem de özel sektörde uygulanması sağlanmalıdır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin