.Yeniçağyeniçağ güncelKıbrıs’ın kuzeyinde Kürtçe için açlık grevi yapıldı
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs’ın kuzeyinde Kürtçe için açlık grevi yapıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Diyarbakır’da süren KCK davasında mahkemenin Kürtçe savunmaya izin vermemesi ve Kürtçeyi ‘bilinmeyen bir dil’ olarak tarif etmesini protesto eden, Kıbrıs’ın kuzeyinde çeşitli üniversitelerde okuyan bir grup öğrenci 3 gün süren açlık grevi yaptı.

Açlık grevi nedeniyle yaptıkları açıklamada öğrenciler, Kürtçe üzerindeki yasağın Kürtleri inkar politikasının devamı olduğunu belirttiler. Eyleme Yeni Kıbrıs Partisi başta olmak üzere Kıbrıs’ın kuzeyindeki bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Öğrenciler açıklaması şöyle:

Biz yurtsever gençler olarak!

Halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarının da içinde bulunduğu 154 Kürt siyasetçinin yargılandığı 2000 den fazla BDP üyesinin tutuklandığı davanın görüldüğü sırada Kürt halkının seçilmiş temsilcileri olarak Kürtçe savunma yapmak istemelerine karşın mahkemenin tutukluların Kürtçe savunma haklarını ‘’BİLİNMEYEN BİR DİLDE’’ savunma talebi olarak kabul etmesi ve savunma talebini red etmesi, kürt ulusunun varlık koşullarına, doğal haklarına, kendi anadilinde konuşma ve kendini ifade etme özgürlüğüne karşı olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine, diğer ilgili uluslararası andlaşmalara demokrasiye, Avrupa Birliği müktesebatına Kopenhag kriterlerine de aykırıdır. Mahkemenin bu kararı hukuki değil siyasi bir karardır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin