toplumsal muhalefetsendikal hareketTelekomünikasyon Dairesinde dolaplar dönmeye devam ediyor
yazarın tüm yazıları:

Telekomünikasyon Dairesinde dolaplar dönmeye devam ediyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

Tamay Soysan ‘Türk Telekom Telekomünikasyon Dairesi’nin Ayrıştırılarak Şirketleşmesine Karşı Çıktı. Geçtiğimiz Cuma Günü Yapılan Toplantıda AB Uzmanları Seçeneklerden Telefon Dairesi Olarak Kalabilir Kısımlarının Çıkartılmasını İstedi’ dedi.

Tamay Soysan ‘Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Dairesini birilerine nasıl vereceğinin yollarını arama yerine Telekomünikasyon Dairesinin Devletin elinde nasıl daha iyi hizmet verebileceğinin yollarını bulmalıdır’ dedi.

Tamay Soysan ‘Uzun zamandan bu yana Telekomünikasyon Dairesi üzerinde tabiri caizse dolaplar döndüğünü, bu nedenle yatırımların yapılmadığını, bu nedenle vatandaşa kaliteli hizmet verilmediğini, bu nedenle arızaların dahi yapılmasına olanak tanınmadığını, suçlu Telefon Dairesi yapısı ve çalışanıymış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır, kirli eller, Telefon Dairesi üzerinden ellerinizi çekin’ dedi.

Telekomünikasyon Dairesinin Yeniden Yapılandırılması Konusunda daha önce yapılan sunumların içeriğinin Cuma günü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kapalı kapıları ardında değiştirilmeye çalışıldığını belirten Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan, ‘sendikacılar arasında sürekli söylenen bir söz vardır inşallah sendikacılar haklı çıkmaz diye, çünkü sendikacılar haklı çıktı mı toplum kaybetmiş çalışan kaybetmiştir, üzülerek belirtmek isteriz ki Telekomünikasyon Dairesinin Türk Telekom’a verileceği konusunda ortaya koyduklarımızın, Ulaştırma Bakanlığının icraatları ile her geçen gün daha da doğrulanması bizleri yine haklı çıkarmaktadır.’

Soysan ‘AB uzmanları olarak bizlere tanıtılan ve Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı adına sunumlar yapanlar her ne hikmetse geçtiğimiz cuma günü bir önceki sunumlarda Telefon Dairesi olarak kalabilir şeklinde belirtilen seçenekleri ortadan kaldırmak ve Telefon Dairesinin tamamen bir şirket olmasını önerme cüretini göstermişlerdir. Bu davranış asla kabul edilemez.’

‘Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Dairesini birilerine nasıl vereceğinin yollarını arama yerine Telekomünikasyon Dairesinin Devletin elinde nasıl daha iyi hizmet verebileceğinin yollarını bulmalıdır’ diyen Tamay Soysan ‘Uzmanlar görüşü olarak bizlere yapılan sunumlara ve bazı toplantılara iştirak etmemiz sunulan görüşleri kabul ettiğimiz veya etmediğimiz anlamı taşımamaktadır, Tel-Sen bütünlüklü bir yapının nasıl olacağının izahını istemekte ve beklemektedir. Yapının bütünlüklü olarak nasıl olacağı sorusuna cevap arayan yönetimimiz birçok toplantıya katıldığı gibi bundan sonraki toplantılara da katılmaya çalışacaktır’ ancak ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bu konuda gerçekten iyi niyetli ve çalışanın haklarına halel getirmeme konusunda hassasiyet gösteriyor ise bütünlüklü bir yapıyı Telekomünikasyon Dairesinde örgütlü bulunan yetkili sendikamız Tel-Sen ve diğer örgütlü sendikalarla tartışmalı, yapılması düşünülen yapının bütününü ve bu yapıda çalışanın geleceğinin hattaTelekomünikasyon Dairesinin geleceğinin ne olacağını birlikte yapılandırmalı ve seçeneğini böyle belirlemelidir. Bu görüş zaten toplantıya katılan diğer katılımcılar tarafından da dile getirilen bir görüştür. Bilinmesini isteriz ki bu görüşümüz ortada iken Bakanlığın tam ters görüşte bir davranış içerisine girmesi kabul edilebilir bir yaklaşım olmayacaktır’ dedi.

 

‘Türk Telekom Dairenin Ayrıştırılarak Şirketleşmesine Karşı Çıktı…’

Dairenin şirketleşmesinin bu aşamada oldukça tehlikeli olduğuna dikkat çeken Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan Telefon Dairesi’nin, Devlet Dairesi halinden çıkmasının özelleştirme ile eş anlam taşıyacağını yeni bir KTHY yaratılarak bir an evvel birilerine peşkeş çekilmesinin sağlanacağına dikkat çekti.

Tamay Soysan ‘Telefon Daire’sinin önce şirketleştirileceği ve sonrasında da Türk Telekom’a var olduğu iddia edilen borç karşılığı devredileceği konusundaki iddialarımız her geçen gün daha da doğruluk kazanıyor,geçtiğimiz hafta içerisinde Türk Telekom yetkilileri ile bir araya gelen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ve beraberindeki heyete Telefon Dairesi’nin ayrıştırılmadan şirketleşmesi daha doğru olur telkininde bulunduğu tarafımızca bilinmektedir. AB uzmanlarının da seçeneklerden Telefon Dairesi olarak kalabilir kısımlarını çıkartmak istemesinin ayni zamana denk gelmesi rastlantı değildir’ dedi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin