.Yeniçağyeniçağ güncelKTHY BİTTİ… KIBRIS TARİHİNİN EN ACI KOMEDİSİ OYNANDI
yazarın tüm yazıları:

KTHY BİTTİ… KIBRIS TARİHİNİN EN ACI KOMEDİSİ OYNANDI

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeniçağ: Lefkoşa Kaza Mahkemesi, KTHY yönetim kurulu tarafından battık alacaklılarımızın hakkını korumak için idareyi devralın demekten başka bir anlamı olmayan iflasının ilanı başvurusu üzerine Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY)’nın tasfiyesine karar verdi.

Bir şirketin limited sorumluluk elde etmesini sağlayan kararı alanlar Şirketler yasasına göre denetleme sorumluluğunu da yüklenirler. Çünkü çok zengin insanların kurduğu şirketlere kanıp da alacak altına düşme olasılığı vardır. Siz zenginlerin şirketlerine parası var diye bakarsınız ama ortağın parası şirketin parası değildir, şirketin cebi ayrıdır ortakların cepleri ayrı. Ortaklar zenginliklerinin tadını çıkarmaya devam ederken şirket barmış ise siz alacaklarınızı alamazsınız. Buna rağmen Mahkeme ayrıca, Şirketler Mukayyidi ve resmi kabz memurunu tasfiye işlemlerinin yürütülmesi konusunda görevlendirdi. Şirket devletin kurduğu ve ortakları sadece kendisini olduğu şirketlerin ortalığı olduğuna göre tilkiyi kümesi beklemeye memur etti.

Mahkeme kararı uyarınca bundan sonra Şirketler Mukayyidi ve resmi kabz memuru, tasfiye işlemlerinin yerine getirilmesi için çalışma başlatacak. Tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının ardından KTHY resmen feshedilmiş olacak. Hâlbuki haberlerde KTHY tasfiye edilmiş ve hukuki varlığı yok olmuş gibi ifadeler kullanıyor. Bu

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Mehmet Türker ve Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ huzurunda görülen davada, KTHY adına yönetim kurulu başkanı Fikret Çavuşoğlu, şirket koordinatörü ve genel müdür vekili Selim Altıncık ve Avukat Ergin Ulunay hazır bulundu. Mahkemede şahadet veren KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Çavuşoğlu ve Şirket Koordinatörü ve Genel Müdür Vekili Selim Altıncık, 2010 Haziran ayından bu yana hiçbir faaliyeti bulunmayan, uçuş izni ve slot hakları iptal edilen KTHY’nin içine düştüğü durum hakkında bilgi verdi.

Şirketin tüm çabalara rağmen kurtarılamadığını, şu anda faaliyette olan hiçbir birimi bulunmadığını belirten Çavuşoğlu ve Altıncık, KTHY Yönetim Kurulu’nun aldığı tasfiye kararı yanında mali durumla ilgili belgeleri emare olarak mahkemeye takdim etti. Şirket avukatı Ergin Ulunay da verilen şahadetler ve sunulan emareler ışığında Şirketler Yasası kapsamında KTHY’nin mahkeme kararıyla tasfiyesini talep etti. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Mehmet Türker kararı açıkladı. Fasıl 113 Şirketler Yasası’nın 211’inci maddesinin “a” ve “b” bendi uyarınca bir şirketin feshedilmesi için “şirketin özel bir karar alması”, “mali yönden ödeyemeyecek duruma gelmesi” gerektiğine işaret eden Mehmet Türker, bu sebeplerin KTHY’de çok açık şekilde oluştuğunun görüldüğünü belirtti.

Mahkemenin bu bulgular ışığında borcunu ödeyemeyecek duruma gelen ve acze düşen şirketin tasfiyesinin adil ve hakkaniyet kuralları açısından gerekli olacağı kanısına vardığını açıklayan Mehmet Türker, bu çerçevede Şirketler Mukayyidi ve resmi kabz memurunun tasfiye işlemlerini yerine getirmesi için atanmasına karar verdiğini açıkladı.

Türker, şirket yetkililerinin, Şirketler Mukayyidi ve resmi kabz memurunun talebi ışığında belirleyeceği zamanda talep edilen her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlü olduklarını da vurguladı.

Türk idaresinde Kıbrıs’ta ilk kez mahkeme kararıyla ciddi bir iflas kararı alınmış oldu. Uluslar arası hukuk ilkelerine göre limited bir şirketi iflas ettirenler artık limited şirket kuramazlar ve sicile işlenir. O nedenledir ki Everest ve Kredi bankaları gibi on binlerce insanın canını yakan iflaslara göz yumulmuş ve iflasları ilan edilmemişti. Gölgesinden korkan zavallı ve artık cahilleştirilmiş Kıbrıslı da onların alacağını ileri sürerek iflaslarını isteyebilen olmamıştı. Meclisi basmışlar diye böbürlenenlerin de sadece seçimde karşılarına gelecek olanları tehditten başka güvendikleri bir şey olmamıştı. Hükümet de bankaları merkez bankasının fonuna devretmesiyle paçayı sıyırmışlardı.

Bu kez iflas eden devlettir. Çünkü KTHY’nin ortaklarını tümü devlet adına Konsolide İnkişaf Fonu ve gene Konsolide İnkişaf Fonu’nun ortak olduğu iki şirkettir. Şirket kurdulardı ki siyasiler alaguduru müdahale edip de batırmasınlar ama idareyi, Sarayönü Meydanındaki merkeze taşıdıklarını gören zavallı Kıbrıslıların üstüne gitmemesi yüzünden halkın servetleri batırıldı.

Neden limited şirket kuruldu? Zorunluluktan ama şimdi akılları sonra bundan yararlanacaklar.

İlk başta KTHY’ye uçak kiralayanlara, havaalanında bekliyorlar masraflar artıyor verin de alıp gidelim dediklerinde “durun bakalım şirket iflas etti, bizim hakkımız yoktur dokunalım” dediler. Ancak gazetelerde şirket değil bakanların adam alıp adam ihraç ettiklerini, birini atıp ötekine güvence verdiklerini görmekte idiler ve dayattılar. Uçakları aldılar gittiler lakin halk hala bilgilendirilmemiştir, bu kiralar ödendi mi yoksa kiralayanlara borçlar duruyor mu? Duruyorsa diğer alacaklılar gibi tasfiye kararını beklemektedirler ki alacaklarını kimden alacaklarını görsünler.

Basın hukuki varlığı bitti diyorsa da biten bir şey yok. Biten KTHY’nin işlevi ve devletin itibarıdır. Devletin itibarı bitti çünkü alacaklılar sorumluluğun kime ait olacağının ne zaman belirleneceğini bilmek için hala bekliyorlar.

Yeni KTHY kuracaklarmış ama bu itibarla nakit uçak almaktan başka şansları kalmayacak.

Karar sonrası açıklamada bulunan KTHY Avukatı Ergin Ulunay, KTHY’nin yapılacak olan tasfiye işlemleri sonucunda resmen feshedileceğini açıkladı. Ulunay, dün alınan kararla KTHY’nin hukuki varlığının fiilen sona erdiğini de söyledi.

KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Çavuşoğlu ise, 36 yıllık bir geçmişi bulunan KTHY’nin mahkeme kararıyla tasfiye noktasına gelmesinin, şirket yöneticileri, çalışanları, halk ve devlet için çok acı bir durum olduğunu kaydetti. KTHY’nin tasfiyesi ile birlikte ulaşım alanında oluşan boşluğun en kısa sürede doldurulacağına ve KTHY personelinin istihdamına yönelik temennilerini yineleyen Çavuşoğlu, hükümet yetkililerinin dün bu konuda yaptığı açıklamaların kendilerini sevindirdiğini vurguladı. Çavuşoğlu, KTHY’nin sağlıklı ve doğru şekilde tasfiye edilmesi için her türlü bilgi ve belgeyi Şirketler Mukayyidi ve resmi kabz memuruna vereceklerini de sözlerine ekledi. AtlasJet ihalesinde kaybolan teklifin bulunup verileceğini ise söylemedi.

Bitirilen KTHY’nin çalışanlarından da olan sempatisinden bahsetti ve boşluk doldurulacak temennisinde bulundu ama onlardan biri olarak sorumluluklarını üzerlerine almayarak siyasilerin yağmasına kaptırılmasında KTHY’yi savunduğunu söyleyemedi.

Bu haberlerle beraber İşçinin birikimlerinin de havaya uçtuğunun haberleri de dolaşmaya başladı. KTHY’na biz demek devlet demek deyin ve kirayla uçak verecek olanlara güvence olsun diyen hükümet yetkilileri bu kez KTHY’nin naşı önünde çalışanlara sizin güvenceniz devlettir demeye başladı. İhtiyat sandığında emekçiyi temsil eden sendikanın başkanı Özay Andıç paraları kaptırırken gözünü açmadı ama şimdi alelacele KTHY’nin sandığın paralarının bloke edilmesi veya sandıktan borçlanılması suretiyle oluşan vereceklerinin devlet vereceğine çevrilmesini istedi. Böylece KTHY battı ya ondan alacağı olanlar kalan varlığından ne bulurlarsa paylaşsınlar politikası ortaya saçıldı.

KTHY’nin vereceklerinden alamayacaklar ama devlet alacağı olursa alacaklar!

KTHY’nin hesabını şimdiye kadar bin kere çıkarmış olmalılardı ama kargalar gibi üşüştüler ve kenarından kıyısından tırtıklıyorlar ki 140 milyon Dolar borç için mutasavver bir plan ortaya çıkmadı. Hukuki varlığının son bulduğunu iddia edecek kadar oldu da bitti demeye başlandı ama daha mahkemelerde çok hesaplaşma olacak. Tasfiyeyi gerçekleştirecek memurun emrindeki görevliler daha belirlenmedi ama ipotekli imiş diyerek klimalarını söktükleri haber oldu. Birisi de kalkıp bunların önceliği mi vardı da biri çıkıp emir verdi ve hangi yetkiyle kapısı kapalı yönetimi tartışmalı bir şirketin mallarını elden çıkardı demedi.

Bu gidişle uluslar arası mahkemelerde davalara sıra gelecek ve direkt ticaretin ne demek olduğunu gösterenler olacak. Sen hem şirketim diye ortaya çıkacaksın hem de Sarayönü’ndeki UBP parti binasından gelen emirlerle yönetileceksin! Bundan sonra sana kim inanır. KTHY’nin birçok borcunun kefili devlettir. Bu da yıllık mali raporda yazılıdır. Devlet kefil olacak borçlanacaksın sonra şirket battı geri ödemeyeceksin!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
250AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin