YKPYKP son dönemde basında çıkan çete haberlerini değerlendirdi: MAFYA HERYERDE!
yazarın tüm yazıları:

YKP son dönemde basında çıkan çete haberlerini değerlendirdi: MAFYA HERYERDE!

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı yayınladığı bildiri ile son dönemde basında çıkan çete haberlerini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Bir süredir bazı yayın organlarında Kıbrıs’ın kuzeyindeki uyuşturucu trafiği ile ilgili yayınlar yapılmakta, bu yayınlar konusunda birileri de gazetecileri tehdit etmektedir.

YKP, hiçbir zaman ayrım gözetmeksizin, basın yayın özgürlüğü, fikir özgürlüğü tehdit altında olan herkesle dayanışmasını aktif olarak ortaya koymuş, koymaya devam edecektir.

Afrika Gazetesinin bir süredir devam eden yayınları konusunda aldığı tehditler de bu düşüncelerle tarafımızdan kınanmıştı. Bu çerçevede,YKP Gençlik’in de yer aldığı Anti-Militarist Barış Harekatı bizzat Afrika Gazetesi önüne giderek yapılan tehditleri kınadığını, Afrika Gazetesi ile dayanıştığını ve yayınların takip edildiğini, uyuşturucu, kara para, insan kaçakcılığı gibi konuların artarak devam etmesinde Kıbrıs’ın kuzeyinde devam eden işgalin payı olduğu gerçeği ile de basın toplantısı metni TC Elçiliği önünde okunmuştu. Bu eyleme YKP Yürütme Kurulu üyeleri de katılarak fiili destek vermişti.

34 sendikanın oluşturduğu adı Sendikal Platform olan yapı içinde doğallığında, YKP, sendika olmadığı için yoktur. YKP, oluşturulan bu platformun kimi eylemlerine destek vermiş, genişletilmiş toplantılara katılıp görüşünü açıklamış ve süren davalarla ilgili kendi üyelerinin de yargılanmasından dolayı, yalnızca bu konuya özel güç birliği yapmış, yapmaya devam etmektedir. YKP’nin Sendikal Platform ile hiçbir ilişkisi olmamasına rağmen yine Afrika Gazetesi tarafından sanki üyesimiymiş ve Afrika Gazetesine dayanışma eylemini engellemiş gibi yayınlar yapmasını hayretle okuduk, bu süreç devam ediyor.

Tekrar vurgulamak gerekirse, YKP, sendika değildir, bu nedenle Sendikal Platform üyesi de olamaz. Eğer YKP platform üyesi ise diğer siyasi partilerin de üye olması gerekirdi, ki dayanışma açıklamasını yapan 4 örgüt içinde başka parti yoktur. Afrika Gazetesinin yalnızca YKP’yi hedef seçmesi ve defalarca yazı yazarak hakarete varan yayınlar yapması kabul edilemez.

YKP, Avrupa-Afrika Gaztesi yayınlanmadan da önce Kıbrıs’ın kuzeyinde kumar, kumarhane, kara para çeteleri ile mücadele etti, Kıbrıs’ın Kıbrıslıların birleşmesi için elinden geleni yaptı. Bu mücadelesi karşısında da defalarca bombalandı, kurşulandı ve kundaklandı. 21 senedir sürdürdüğümüz mücadelemizi bizler devam ettirmekte kararlıyız.

Bu görüşlerimizi daha önce defalarca kamuoyu ile paylaşmıştık, yeninden güncelliği içinde hatırlatmada yarar var.

Örgütlü suçların ülkemizde çok büyüdüğü ama bunlara karşı polisin etkisiz kaldığı ve tek bir çeteye bile boyun eğdirilmediği görülmektedir.

Kaçırılan ve çek imzalatılarak bırakılanların örnekleri de bilinmektedir. Üstelik Türkiye kökenli suç örgütlerinin öldürdükleri insanların mirasçılarının para koparmadan miraslarını kullanmalarına izin vermedikleri gözümüzün önündedir. Kalan mirası satın almak için çıkılan açık artırmaya tek bir kişinin bile katılacak cesareti göstermemesi de kanıtlıyor ki insanlarımız polisten çok suç örgütlerinden korkmaktadırlar. Geleneksel olarak polisten korkmayan Kıbrıslı gitmiş yerine polisten korkan gelmişti, şimdi de mafya tipi çetelerden korkan gelmiştir.

Hükümetin, polisin ve polisin patronu olan askerin bu durumda sesini çıkarmaması suç örgütlerinin gerçek anlamda egemenliği ele geçirdiklerini ve kendi basınlarını yaratarak hesaplaşmayı aleni olarak yürütebildiklerini göstermektedir.

Kumar, fuhuş ve uyuşturucu ticaretini iftiharla destekleyen ve kalkınma bankasının kredileri ve vergi bağışıklıklarıyla besleyen hükümetin sonunda ülkeyi getireceği nokta bu idi. Nitekim geldik. Mecliste mebus satın almakla meşgul olurlarken akıllarına halkı “sakinleştirecek”(!) bir açıklama dahi gelmediğine göre yöneticileri çoktan uyuşturmuş olmalıdırlar. YKP olarak, yakında seçimleri mafya kazanacak dediğimiz hatırlayanlar vardır. O noktaya hızla gelmiş bulunuyoruz.

Bir suç örgütünün üyesinin yakalanmış olduğu diğerinin adam kaçırıp çek imzalattığı bir diğerinin havaalanında yüz binler kaçırmaya çalıştığı haberleri verilirken mecliste bağımsızlarla aşna fişne olduklarının haberleri okunuyor. Halkın bunlara başkaldırması şarttır.

Kıbrıs’ın kuzeyinin içine sokulduğu kara para, çete, kumarhane batanlığından kurtarılması için mücadele kaçınılmazdır. Bunun için tüm örgütlere ve basın yayın organlarına sorumluluk düşmektedir. Yarın çok geç olabilir bu nedenle mücadele bugünden hemen şimdi başlatılmalı ve rejime karşı ayaklanıp, devrilmesi için herkes sorumluğunu yerine getirmesi gerekir. Yalnız bu süreç basit bir reform süreci değildir. Tüm yaşananlar statükonun, Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulan rejimin sonucudur. Bu nedenle mücadele rejime karşıdır, YKP tüm örgütleri bu temelde daha fazla mücadele etmeye çağırır.

Bununla birlikte YKP, ülkede özgür basın yayın faaliyetlerinin her zaman destekçisi olmuş, yapılan saldırılarda her zaman tereddütsüz dayanışmasını ortaya koymuştur. Son Afrika Gazetesi yayınları sonrasında da gazeteye bu dayanışmasını en somut şekilde ifade etmiştir.

Buna rağmen son dönemde YKP’yi hedef alan hakarete varan Afrika Gazetesinin bu yayınlarının kabul edilemez olduğunun altını bir kez daha çizeriz… Afrika Gazetesi bu hakaretlerine devam etse de, YKP basın özgürlüğü çerçevesinde Afrika Gazetesini desteklemeye de devam edecektir. Afrika Gazetesinin de başkalarının düşünce özgürlüğünü, cevap hakkını, evrensel basın ilkelerini çiğneyerek YKP’yi mağdur etmeye devam etse de, YKP basın özgürlüğünü bu davranışlardan bağımsız savunmaya ve dayanışmasını ortaya koymaya devam edecektir…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin