.Yeniçağyeniçağ güncelAnti-Militarist Barış Harekâtı Afrika Gazetesine tehditleri kınamak için eylem yaptı
yazarın tüm yazıları:

Anti-Militarist Barış Harekâtı Afrika Gazetesine tehditleri kınamak için eylem yaptı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Anti-Militarist Barış Harekâtı, Afrika gazetesine yönelik “tehditleri” kınamak ve gazeteyle dayanışmasını ortaya koymak amacıyla 31 Ağustos, Salı günü saat 14’de eylem yaptı. Eylem sırasında yapılan açıklamada, Afrika gazetesine yönelik eleştirilerde de bulunuldu.

Baraka Kültür Merkezi, BKP Gençlik Kolları, Doğa Dostları Derneği, Kıbrıslı Gençlik Platformu, YKP Gençlik ve Bağımsız Genç Aktivistler’den oluşan Anti-Militarist Barış Harekâtı temsilcileri, Afrika Gazetesi önünde toplandı. Eyleme, Afrika gazetesi yazarlarından Mehmet Levent de katıldı.

Ellerinde “Tatil Bitti Ayşe Evine Dön” pankartı bulunan eylemciler, Afrika gazetesi önünden TC Elçiliğine yürüdü. Eylemciler, elçilik kapısı önünde bir bildiri okuyup sloganlar atarak yeniden Afrika gazetesi önünde döndü ve burada eyleme son verdi.

Elçilik önünde Anti-Militarist Barış Harekâtı adına okunan açıklamada, “ülkedeki işgal rejiminin,  toplumsal muhalefet üzerinde uygulanan baskı, sindirme ve yıldırma politikalarıyla kendini her geçen gün daha da açık bir şekilde gösterdiği” vurgulandı. Açıklamada, Anti-Militarist Barış Harekâtı tarafından düzenlenen “Dikkat Askersiz Bölge” konser sürecinde yaşananlarla ilgili eleştirilerde bulunularak, konserle ilgili gelişmelerden sonra, basında yer alanlara yönelik eleştiriler de yapıldı.

Okunan açıklamanın tamamı şöyle:

Ülkemizdeki işgal rejimi, toplumsal muhalefet üzerinde uygulanan baskı, sindirme ve yıldırma politikaları ile kendisini her geçen gün daha da açık bir şekilde göstermektedir. Toplumsal muhalefetin çeşitli unsurlarına yönelik gerçekleştirilen gözaltılar, açılan davalar ve baskılar; basına dayatılan karartma ve sansür politikaları ve ifade özgürlüğüne yönelik yasaklar! Bunların tümü tek ve aynı kaynaktan yönetilmekte, organize edilmektedir.  Bizler bugün bir kez daha bu kaynağı işaret ve teşhir etmek amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.

UBP’nin iktidar koltuğuna oturmasıyla birlikte ülkemizde rejime karşı mücadele eden birçok aktivistin üzerinde soruşturma, gözaltı ve dava terörü estirilmeye başlanmıştır. Bunun en yeni ve taze örneği ise “Dikkat askersiz bölge” konser sürecinde yaşananlardı. Bu süreçte Anti-Militarist Barış Harekâtı sergilediği irade ve soğukkanlı duruşu ile konseri büyük bir coşku ve başarı ile gerçekleştirmişti.

Bunun hemen ardından örgütler tarafından ortak bir değerlendirme metni yazılmış ve konser süreci ile ilgili ortaklaşılan görüşlere değerlendirme metninde yer verilmişti. Bu metinde basın da bir yandan duyarsız ve suskun tutumu nedeniyle, diğer yandan da haberi veren gazetelerin haberi veriş biçimlerinden dolayı eleştirilmişti. Bunlarından biri de Türkiyeli göçmenleri ötekileştirici ve çatışmacı bir dil kullanarak, kötümser bir atmosfer yaratarak konser haberini işlemiş olan Afrika gazetesi idi. Bizler hala bu düşüncelerimizin arkasındayız.

Fakat üzücü olan esas unsur, bu eleştirilerin ardından Afrika gazetesinin Anti-Militarist Barış Harekâtı ve bizzat kişilere yönelik neredeyse “bel altı” diyebileceğimiz saldırılarda bulunması idi. Bu ülkede rejime ve işgale karşı yayınlar yapmış ve bu uğurda bedeller ödemiş Afrika gazetesinin eleştirilere kapalı olması ve sol örgütlere karşı başlattığı karalama kampanyası çevremizce üzüntüye ve hayal kırıklığına neden olmuştur. Bizlerin beklentisi icazetsiz bir gazete olan Afrika’nın bu süreçten sonra her yönüyle özgürce düşüncelerimizi ve eleştirilerimizi ifade edebilecek bir zemin yaratması yönünde iken; gazete tam tersini, hem de çarpıcı bir biçimde tam tersini gerçekleştirmiştir.

Fakat öte yandan konser sürecinin ardından Afrika gazetesi işgal rejiminin en pis ve yoz bir unsuru olan uyuşturucu trafiğini ve arka plandaki kirli ilişkileri ortaya çıkartmış ve bunun üzerine yürümüştür. Gazetecilik ve mücadele anlamında her ne kadar Anti-Militarist Barış Harekâtı ve kişilere yönelik tavrı tarafımızca kabul edilemez olsa da, Afrika’nın son yaptığı yayınlardan dolayı aldığı tehditler de asla kabul edilemezdir. Uyuşturucu trafiğini ve perde arkasındaki kirli ilişkileri ortaya çıkaran Afrika gazetesi aslında ülkemizdeki işgal rejiminin bir başka dayanağını da su yüzüne çıkartmıştır.

Bizler Anti-Militarist Barış Harekâtı bileşenleri, Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıslı Gençlik Platformu, Doğa Dostları Derneği, YKP Gençlik ve BKP Gençlik Kolları olarak Afrika gazetesine yönelik mafya baskısının ve tahditlerin karşısındayız. Bu anlamda Afrika gazetesi ile dayanışma içerisindeyiz. Ülkemizdeki basın, medya odakları bir yandan bizzat işgal rejiminin resmi kurumlarından aldıkları talimat ve baskılarla muhalefete yönelik karartma ve çarptırma politikalarını uygularken öte yandan da Afrika örneğinde olduğu gibi bizzat mafya tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Basın özgürlüğünün ve ezilenlerden yana haklar haberciliğinin savunucusu olan bizler başta Afrika gazetesine yönelik tehditler olmak üzere, medya sektöründeki gerek çalışanlar gerekse de bizzat gazetelerin üzerinde olan baskıların ve dayatmaların karşısındayız, bunlara karşı mücadele içerisindeyiz. Bu nedenden dolayı tüm anti-demokratik gelişmelerin esas kaynak olan TC Elçiliğinin önündeyiz!

Soruşturmalar, gözaltılar, baskılar bizi yıldıramaz. Ankara elini yakamızdan çek!

Anti-Militarist Barış Harekâtı
Baraka Kültür Merkezi, BKP Gençlik Kolları, Doğa Dostları Derneği, Kıbrıslı Gençlik Platformu,
YKP Gençlik ve bağımsız genç aktivistler

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin