YKPYKP, Kosova’yla ilgili Uluslararası Adalet Divan kararını değerlendirdi
yazarın tüm yazıları:

YKP, Kosova’yla ilgili Uluslararası Adalet Divan kararını değerlendirdi

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran Kosova’yla ilgili Uluslararası Adalet Divan kararını değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Kosova’yla ilgili Uluslararası Adalet Divan kararı bazılarının iştahını kabartmış bazılarının da kaçırmış görünüyor. Ancak bir valiye bile yapılamayacak bir muamele ile karşılaşabilecek durumda olan İrsen Küçük’ün başbakan olduğu bir yerde ayrı bir devletin tanınması için bunun yetmeyeceği bellidir.

O karardan sonra yıl sonuna kadar çaba sarf etmek sonra da işte olmuyor deyip “KKTC”’yi tanıtmak isteyenler hemen kendilerini gösterdiler. Lakin bilinmelidir ki Kıbrıs’ta ayrı bir devleti kabul etmeyeceğini şimdiden açıklamış olanlar vardır ve bunların başında da BM gelmektedir. Almanya da hemen açıklamış bulunmaktadır.

Kosova’nın tanınması bir mahkemenin görev alanını belirleyen kuruluş kararlarına göre kararlaştırılmış ve yasaklanmamış sonucuna varılmış olduğu için uluslararası hukuka ters görülmemiştir. Ancak tanınması mümkün hale gelmiş olsa da daha uzun bir süre sonuçlanmayacak ve Kosova belirsizlik içinde kalacaktır.

Onun için belirsizlikten kurtulmak isteyenler çözümü öngörmeye devam etmelidir.

YKP, “KKTC” tanınmamış diye değil tanınmaması için görüşmelere destek vermektedir. Yılsonuna kadar çözüm olmazsa fırsat bu fırsat tanınma peşine düşülmesine de karşıdır. Çünkü alternatiflerine değil Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine Kıbrıslıların menfaatine ve dünyanın ve herkesin menfaatine olarak bakmaktadır.

YKP, başbakanına üçüncü kâtip muamelesi yapan Türkiye’nin idaresine mahkûm olmaktan başka bir şey olmayan tanınmanın uzun süreceğine ihtimal vermemektedir, bu işin sonu kesin fiili vilayetleşmeye doğru gitmektedir ve kuzeyde Kıbrıslıların yaşayamadığı, göçlerle nüfusunun azaldığı bugünkü ortamın devam edip kısa sürede Kıbrıslıların sonunu getireceğine inanmaktadır…

Kıbrıs’ın birleşmesi ve Kıbrıslıların haklarının iadesi dünya barışı için de bir destek olacaktır. Bu nedenle YKP, hemen şimdi bir çözüm için daha fazla mücadele çağrısı yapmayı sürdürür…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin