.Yeniçağyeniçağ güncelKaçakların sığındı korsan adası; KIBRIS
yazarın tüm yazıları:

Kaçakların sığındı korsan adası; KIBRIS

Yeniçağ podcastını dinleyin

28 Mayıs tarihinde Radikal Gazetesinde bir haberde geçtiğimiz yılın Türkiye’nin vergi rekortmenleri arasında 2’nci sırada bulunan Salvo Taragano ve kızı Viki Taragano’nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ‘Tefecilik yapmak’ suçundan dava açıldı. Hazırlanan iddianamede yurtdışına çıktığı belirtilen Salvo Taragano ve diğer dört  kişi hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası isteniyor bilgisi verilmişti…

Benzer haber daha önce 9 Nisan tarihinde Hürriyet Gazetesinde “BDDK’nın kapattığı ‘para trink’çi vergi rekortmeni oldu” başlığı ile verilmişti.(2)

Haberde dikkat çeken bilgi ise Kıbrıs ile ilgili kısımdı:

“Türkiye’de sahip olduğu Kurtuluş Faktoring, Taiyi Kauçuk şirketlerinin yanı sıra Kıbrıs’ta da  Viyabank, Optima Bank ve Hiper Finans adlı şirketlere sahip olan Taragano’nun adı, aradan geçen 4 yılda bir kez daha kamuoyuna çıkmadı.”

Haberde Kıbrıs ile ilgili kısım yalnızca bununla da kalmıyor:

“Sektöründe tanınan ancak kamuoyunda bilinmeyen bir isim olan Musevi asıllı işadamı Salvo Taragano, daha önce gündeme kalaşnikoflu bir saldırıyla gelmişti. 2005 yılında basına yansıyan haberlere göre, Küçükçekmece’de bulunan Kurtuluş Faktoring binasına bir saldırı yapıldı ve 15 kişilik bir çete tehditle Taragano’dan 3 milyon lira almaya çalıştı. Tehditleri sonuçsuz kalan çete, Taragano’yu kaçırma girişiminde bulundu, ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine çete üyeleri, Taragano’nun şirketine ateş açtı. Taranago da aldığı tehditler ve saldırıların ardından, Türkiye’yi terk ederek Kıbrıs’a gitti.”

Viyabank Taragano ilişkisi

Viyabank internet sitesinde (3) banka ile ilgili bilgi verilirken bu bilgiler adeta doğrulanmakta;

“Grup Şirketlerimiz: OPTİMA ULUSLARARASI BANKACILIK BİRİMİ LTD, HİPER FİNANS LTD, TAİYİ AMPUL KAUÇUK TEKSTİL DEMİR VE ÇELİK TİC. SAN. A.Ş”

Buradaki Optima Bank ile Ampul Kauçuk Şirketi Kurtuluş Faktoring’in 2007’daki Denetim raporunda da karşımıza çıkmaktadır (4)

İştirakler ve Bağlı Ortaklıklar ve İştirak Payı “Optima Luxemburg S.A. Holding, %98”  “Taıyı Ampul Kauçuk Demir ve Çelik San. Tic. A.Ş, %70”

Kurtuluş Faktoring’in yüzde 95,51 hisse ile ana ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı ile Genel Müdürü ise Salvo Taragano…

Zaten 8 Nisan 2010 tarihli Vatan Gazetesi haberinde de Kıbrıs’ın kuzeyinde “Optima Uluslararası Bankacılık Birimi LTD ve Hiper Finans’ın da sahibi olan Taragano, ayrıca Lefkoşa merkezli Viyabank’ın da patronu” bilgisi verilmişti… (5)

Bu bilgi ile Radikal Gazetesi haberi okuduğumuzda ilginç bir detaya daha ulaşılıyor;

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı incelemede Kurtuluş Factoring unvanlı firmanın factoring izninin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 2.4.2009 tarihinde iptal edilmesine karşılık şirketin halen faaliyette olduğu tespit edildi.
İhbardan sonra savcılık tarafından yapılan incelemelerde, Kurtuluş Factoring Hizmetleri AŞ. ünvanlı firmanın faaliyet adresinde ve Salvo Taragano’nun ikamet adreslerinde yapılan aramalarda 46 adet çek aslı, 39 adet senet aslı, 91 bin 635 TL., 10 bin 625 dolar, çok sayıda çek ve senet fotokopisi, üç adet Kurtuluş Factoring Viyabank ve Optima Bank’a ait kaşelere el kondu.”

Optima Uluslararası Bankacılık Birimi Ltd. Offshore Bankacılık Yasası altında Ticari Faaliyetlerine Devam Eden Uluslararası Bankacılık Birimleri listesinde (6) yer almakta…

Başka ilginç bir detay Viyabank, Optima Bank ve Hiper Finans’ın adresleri hep aynı Muhtar Yusuf Galeria!…

Hürriyetin haberi şöyleydi:

GEÇEN yılki geliriyle Türkiye vergi rekortmenleri listesinin sürprizi Salvo Taragano isimli işadamı oldu. Tahakkuk eden 15 milyon 614 bin 144 liralık vergisiyle rekortmenler listesine 2’ncisi sıradan giren Salvo Taragano Kurtuluş Faktoring’in sahibi çıktı. ‘Para Trink’ sloganıyla çalışan bu şirketin, geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve denetleme Kurumu (BDDK) tarafından faaliyetine son verilmiş olması kadar, Taragano’nun aynı yıl tahakkuk eden vergisiyle listenin en tepelerine yükselmiş olması dikkat çekti.

Kalaşnikoflu saldırı

Sektöründe tanınan ancak kamuoyunda bilinmeyen bir isim olan Musevi asıllı işadamı Salvo Taragano, daha önce gündeme kalaşnikoflu bir saldırıyla gelmişti. 2005 yılında basına yansıyan haberlere göre, Küçükçekmece’de bulunan Kurtuluş Faktoring binasına bir saldırı yapıldı ve 15 kişilik bir çete tehditle Taragano’dan 3 milyon lira almaya çalıştı. Tehditleri sonuçsuz kalan çete, Taragano’yu kaçırma girişiminde bulundu, ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine çete üyeleri, Taragano’nun şirketine ateş açtı. Taranago da aldığı tehditler ve saldırıların ardından, Türkiye’yi terk ederek Kıbrıs’a gitti ve avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Emniyet çetenin adresini belirleyerek bir operasyon düzenledi ve 11 kişiyi gözaltına aldı. Çete üyelerinin yakalanmasının ardından Taragano, işlerinin başına döndü.

Şirketi geçen yıl kapatıldı

Türkiye’de sahip olduğu Kurtuluş Faktoring, Taiyi Kauçuk şirketlerinin yanı sıra Kıbrıs’ta da  Viyabank, Optima Bank ve Hiper Finans adlı şirketlere sahip olan Taragano’nun adı, aradan geçen 4 yılda bir kez daha kamuoyuna çıkmadı. Ancak BDDK’nın geçen yıl faaliyetlerine son verdiği şirketler arasında Taragano’nun faktoring şirketi de yer aldı. Kurtuluş Faktoring’in 2 Nisan 2009’da faaliyet izninin iptal edilme gerekçesi Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in 29’uncu maddesi oldu. Adres değişikliğinin zamanında bildirilmeyişinden ana faaliyet konusu dışına çıkmaya, teminat mektubu verilemeyeceğinden mevduat ya da her ne ad altında olursa olsun ivaz karşılığı para toplanymayacağına kadar pek çok hükmü içeren bu madde, Kurtuluş Faktoring’in kapatılmasına neden oldu. Taragano’nun vergi rekortmenleri listesine 2’nci sıradan girmesine neden olan vergi matrahı ve tahakkukun BDDK’nın yaptığı incelemeler sonrası ortaya çıktığı yönünde yorumlar da yapılıyor.

(1) http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=999338&Date=29.05.2010&CategoryID=101

(2) http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/14363201.asp?gid=254

(3) http://www.viyabank.com/hakimizda.html

(4) www.kurtulusfactoring.com/kurtulus_bagimsiz_denetim_rap_2007.pdf

(5) http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Categoryid=1&Newsid=298662

(6) http://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kktcmb.trnc.net%2Fser%2Fturkce%2Foffshore_bankalar.htm&ei=dpMYTJ79ONWiONKz9OUK&usg=AFQjCNH-almixOryJSNNQoRN0KWkkQjdtw&sig2=1iT21zhT8vtZLZuqB9UkkQ

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin