toplumsal muhalefetsendikal hareket‘Hükümet, işçi düşmanı’
yazarın tüm yazıları:

‘Hükümet, işçi düşmanı’

Yeniçağ podcastını dinleyin

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın “KKTC Gelecek Stratejileri” konferansında asgari ücret konusunda yaptığı açıklamalara, sivil toplum örgütleri tarafından sert tepki geldi

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın “KKTC Gelecek Stratejileri” konferansında asgari ücret konusunda yaptığı açıklamalara, sivil toplum örgütleri tarafından sert tepki geldi. Konferansta, “asgari ücrette artış beklemeyiniz” mesajını veren Ersin Tatar’ın, çalışanları hiçe sayarak, haklarına göz dikildiğini savunan sendika başkanları, bu durumun kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

SEYIS: “PATRONLARA YAĞ ÇEKIP, IŞÇILERE KIN KUSTU”

Seyis, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şunlara dikkat çekti: “Konuşmasında kaba ve saldırgan bir uslubla sendikalara laf atarken, ayni zamanda özel sektörde kötü koşullarda, sefalet ücreti ile çalıştırılan işçilerin emeğini aşağılayarak “Asgari Ücreti artırma niyetlerinin olmadığını” söyleyen Ersin Bey’i Patronlar alkışladıkça o da coştu ve patronlara yağ çekip sendikalara, aslında işçilere kin kustu”dedi. Seyis, “Hükümetin, herkesin Hükümeti olduğu” yalanını söyleyerek, işçi ve çalışan kesimleri hala daha uyutmaya uğraşan UBP Hükümetinin, Maliye Bakanının “sermaye temsilcisi – işçi düşmanı” uslup ve söylemleri, çalışan kesimlerin bu hükümetin işçilere bakışının görülmesi açısından önemli olduğunu belirterek, Ersin Tatar’ın işçilerle ilgili niyetinin iyi olmadığını,dolayısıyla kendilerini kınamadığını aktardı. Mehmet Seyis, Tatar’ın “artık yeter! Hiç kimse artık bizlere patronların ezip eleyerek, aşağılayarak gayri insani koşullarda çalıştırdığı işçilere 300 – 400 TL artış verirse mağdur olacağını” söylediğini, emekçilerle dalga geçmeye devam ettiğini belirtti. Asıl mağdur olanların, patronların çocuklarının cebine harçlık olarak koyarken az gördükleri rakamla 1 ay boyunca 3-4 kişilik ailesi ile geçinmeye çalışan asgari ücretli işçilerin olduğunu aktaran Seyis, işçilerin verdiği emek karşıısnda, aldıkları ücretin en az iki katını hak etmekte olduklarını vurguladı.

Seyis: “Kısa bir süre önce sendikamızı da ziyaret ederek asgari ücret ile ilgili görüşlerimizi dinleyen Sn. Çalışma Bakanının bu ziyaretleri eğer göstermelik değilse Asgari Ücret Tesbit Komisyonunu derhal toplantıya çağırarak, toplumun en çok ezilen kesimi olan asgari ücrtetlilere insanca yaşayabilecekleri bir ücret belirlemeleri gerekmektedir. Ersin Bey kızsa bile bizler DEV-İŞ olarak Asgari Ücret’in artırılması gerektiğine vurgu yaparak, komisyonu göreve davet ederiz” dedi.

VAROĞLU: “ÇALIŞANA DEĞIL, ÇALIŞTIRANA DESTEK VERILIYOR”

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın çalışanların değil, iş verenleri desteklediğini belirtti. “Sayın Bakan’nın sanki bu ülkede yaşamıyor. Kıbrıslıların asgari ücretle çalışmadığını söylemesi, ne kadar ilgisiz olduğunu gösteriyor” diyen Varoğlu, UBP’nin tavrının dab u yönde olduğuna vurgu yapıyor. Güven Varoğlu, kamuda çalışanların paketteki haklarının, geriye götüreceği yönünde olduğunu, bununun ileriye görülemesi sözü verilmesi gerektiğni kaydetti. Emeklilik ikramiye ve maaşlardan kesinti yapılması ile ilgili olarak pek çok tedirgin insan olduğunu ve bu konuda telefonlar aldıkalrını söyleyen Varoğlu, bunlara cevap verilmesi gerektiğini söyledi. Güven Varoğlu, iş sahiplerini memnun edecek açıklamalar ortaya koyarak, çalışanları değil çalıştıranlara destek veriyorlar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin