anti-militaristanti-militarist haberAnti-Militarist Barış Harekâtı, 11 Ağustos’ta 8. kez gerçekleşiyor
yazarın tüm yazıları:

Anti-Militarist Barış Harekâtı, 11 Ağustos’ta 8. kez gerçekleşiyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

Cuma akşamı, 11 Ağustos’ta, Anti-Militarist Barış Harekâtı 8. kez gerçekleşiyor.

Kıbrıs’ın her yanından çeşitli siyasi parti, grup ve bağımsız aktivistler “1974’ün 14 Ağustos’unda tatile çıkan Ayşe’yi evine dönmeye çağırmak için; militarizm yükseldiği, onların savaşa barış harekâtı dedikleri bir günde, ilki 2010’dan bugüne sekizinci kez “Anti Militarist Barış Harekâtı” ile gene sokakta olacağız” dedikten sonra, forum ve eylemceye herkesi davet etti.

Cuma akşamı önce Kıbrıs sorunu, anti-militarizm ve mücadelenin tartışılacağı herkesin katılımına açık forum gerçekleşecek, daha sonra müzik etkinlikleri olacak…

Gecede Cosmic Alert, Latin Gardash, Averta Liberta, Radio Pangea sahne alacak…

Eylemce, 11 Ağustos, Cuma akşamı saat 19’da Bandabuliya’nın olduğu sokak olan Uray Sokak’ta bulunan araç park yerinde gerçekleşecek…

 

Kıbrıs’ın her yanından çeşitli siyasi parti, grup ve bağımsız aktivistlerin etkinlik davetleri:

Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllardır, sayısız çabalar, görüşmeler, müzakerelerden sonra, çok az sonuç gördük. Uluslararası müzakereler ve ‘çatışmaların çözümü’ mantığının, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü sonlandırmaları için sonuçsuz ve yetersiz kaldığı ortaya çıktı. Crans Montana’daki son başarısız deneme, Kıbrıs’ın insanları arasında hayal kırıklığı ve bıkkınlığa sebep oldu.

Bu sebeplerden dolayı, konuyu elimize almaya, hayalini kurduğumuz ve tahayyül ettiğimiz Kıbrıs’ı inşa etmeye kararlıyız. Her insanın Kıbrıs’ta, tüm diğer politik meselelerden daha fazla hayatımıza gölge düşürmüş olan Kıbrıs sorunu olmadan yaşama hakkını talep ediyoruz. Savaş tehdidi ve silahların gölgesi olmadan, barış içinde birlikte yaşama hakkını talep ediyoruz. Militarizm kültürü, bölünmeyi güçlendirerek katkı sağlar ve paralel olarak milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, çevrenin ve ekolojik-kentsel ortak alanların tahrip edilmesi gibi meselelerle ilgisi olan diğer baskıcı yapıları destekler ve devamını sağlar.

Hedefimiz, federasyonu aşağıdan inşa etmek ve birleşik bir Kıbrıs’ı oluşturacak yapıları kurmak ve uygulamak için çalışmaya devam etmektir. Zamanı geldi; koşullar, çözümü aşağıdan getirmemizi gerektiriyor ve bu hedefe yönelik kilit ise, insanların çoğunluğunun desteğini kazanacak bir kitle hareketidir. Tüm grupları, sendikaları, örgütleri ve kişileri bizimle birlikte yürümeye, sorumluluklarımızı üstlenmeye, yanlışlarımızı düzeltmeye ve birleşik bir Kıbrıs’ta yaşayabilmemiz için yeni bir yol çizmeye davet ediyoruz.

11 Ağustos’ta, 2010 yılından bu yana 8. kez ‘Anti-militarist Barış Harekatı’nı düzenleyerek, ‘barış harekatının silah, nefret, güç veya ölüm içermeyen gerçek anlamını yeniden talep ediyoruz.

Bu yılki eylem, konser ve parti dışında saat 19.00’da başlayacak bir tartışmayı da içeriyor. Kişileri ve grupları ortak eylemlerimizi tartışmaya ve teoriyi koşullar gerektirdiği zaman kitlesel ve dinamik bir şekilde pratiğe dönüştürmeye davet ediyoruz.

 

Eylem Programı

19.00–21.00: Açık tartışma

21.00- 24.00: Konser ve parti

Cosmic Alert

Latin Gardash

Averta Liberta

Radio Pangea

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin