seçimlerseçim 2015“HAYIR”LI SEÇİMLER
yazarın tüm yazıları:

“HAYIR”LI SEÇİMLER

Yeniçağ podcastını dinleyin

hayırlı seçimlerYKP düzenlediği basın toplantısı ile, 19 Nisan’a yönelik çağrısını yineledi, halkı sisteme karşı tepkisi ortaya koymak için sandığa gitmemeye çağırdı. Basın toplantısında Yürütme Kurulu üyesi Celal Devrim Önen, Hazal Yolga, Murat Kanatlı, Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran, Rasıh Keskiner, Münevver Özakalın, Hamit Aygün, Lefkoşa İlçe Sekreteri Mehmet Karadal hazır bulundu, açıklamayı Murat Kanatlı okudu… Okunan açıklama şöyle:

Yeni Kıbrıs Partisi olarak, Şubat ayında Cumhurbaşkanı seçimlerinde taraf olmayacağımızı duyurmuştuk. Açıklamamızda, YKP olarak her seçimi kendi koşullarında değerlendirerek kararlar ürettiğimizi ve bu kararı verirken de kılavuzumuzun yaşadığımız toplum ve bütün dünya üstündeki yaşamın daha eşite, daha özgüre, daha adile doğru evirilmesi olduğunun altını çizmiştik.

Bu seçim propaganda sürecinde de toplumu ilgilendiren siyasi konuların değil adayların yaş, cinsiyet ve nereli olduklarıyla ilgilenilen, herkesin Kıbrıs sorununu en erken çözme iddiasında bulunup neyi nasıl yapacağı, engellerin neler olduğu ve nasıl aşılacağını konuşmadığı, fikirlerinin değil içi boş slogan ve aday portrelerinin büyük binaları kapladığını üzülerek yaşadık ve yaşamaktayız…

Bir seçim süreci daha reklam şirketleri zenginleşti, adaylar benzeşti, aday olunan pozisyonun görev ve yetki sınırlarına aldırış edilmeksizin vaatler havada uçuştu…  Medya araçları alternatifsizliği aşıladı, yine birkaç sistemin güçlendirdiği aday çerçevesinde döndü tüm tartışmalar. ‘Hükümet’ olanı da, ‘müzakere edeni’ de hem deneyimliydi, hem iş kotarıyordu, hem de gidişattan mutsuzdu ki ‘düzeltme’ vadediyordu. Bu düzenin alternatifi sorgulanmadı, sorgulanamadı ya, çünkü yine tüm ‘kamusal’ alanlar kiralıktı.

Bizler, YKP içerisinde mücadele eden insanlar olarak, bu seçim süresince çarkın dışında kaldığımız, karartma politikaları, kişisel saldırılar veya boy poster afişlerimiz yerine askersiz Lefkoşa kampanyasını yükselttiğimiz, askeri harcamaları tartıştığımız, enternasyonalist dayanışma çerçevesinde farklı coğrafyalardaki özgürlük mücadeleler ile ilişkilendiğimiz, AVM’lere karşı yerel pazarlarımızı kurduğumuz, paraya inat takası deneyimlediğimiz ve geçmiş devrimci mücadeleleri ve bugüne yansımalarını tartıştığımız için mutluyuz.

YKP, bugünkü mevcut durumda, kimseye hayırlı olmayacak bu seçimlere “hayır” denmesini, böylesi bir alternatifsizlikte sistem içi alternatiflerden bir kopuş olarak düşündüğü açıklamıştı. Sınırlandırılmış, etki alanı daraltılmış böylesi bir temsili sistemin reddinin örgütlenmesi, bu kişiler “beni temsil etmiyorlar” çağrısı yapılması, biliyoruz ki, ilk etapta yalnız bir karşı duruştur. Bu karşı duruşun, taban örgütleri yaratılarak, toplumsal hareket güçlendirilerek alternatif üreten bir sürece dönüştürülmesi gerektiği bilincindeyiz, bunun için çalışıyoruz…

Bizler, Şubat 2015’deki açıklamamızda seçim sloganı olarak değil samimi şekilde ekoloji, toplumsal cinsiyet eşitliği, anti-militarist, emek ilkeleri temelinden yaşamı savunmak için atılacak adımları destekleyeceğimizi belirtmiştik. Ancak gelinen bu noktada, biz ötekilerin iradesinin sandıkta ifade bulmasının imkânlı olmadığını gözlemliyoruz.

YKP olarak, başka türlü bir dünya, başka türlü bir siyasi anlayışın mümkün olduğuna inananları sokakta olan biz “ötekilerin” yanına çağırırız.

YKP olarak çağrımız;

“Pazar günü mevcut sisteme karşı öfken, seçimi boykot ile sokakta umuda dönsün…”

“HAYIR”lı Pazarlar…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin