seçimlerBaşka bir Lefkoşa mümkün 2014ŞİMDİ O SOKAKLARDA YENİDEN YÜRÜME ZAMANI

ŞİMDİ O SOKAKLARDA YENİDEN YÜRÜME ZAMANI

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Anayasa Değişiklikleri reddedildi!

Referandum ve yerel seçimlerin sonuçları, temsili demokrasinin itibar kaybının devam ettiğini göstermektedir; sandığa gitmeyenlerin oranı yükselmiş, son bir yılda Lefkoşa’da seçimlere katılım oranı yüzde 51’lere kadar gerilemiştir. Sandığa gitmeyen, bilinçli olarak boykot edenler, rejime güvenmediklerini ve bir beklentilerinin olmadığını güçlü bir şekilde haykırmışlardır.

29 Haziran’da gerçekleşen referandumda anayasa değişikliğine HAYIR denmesi, statükocuları ciddi bir meşruluk sorunu ile karşı karşıya bırakmıştır. Mecliste temsil edilen partiler TDP, CTP, UBP ve DP, anayasa değişikliğini oybirliğiyle törenlerle onaylamalarına rağmen yükselen toplumsal muhalefet karşısında bu değişiklikleri savunacak bir taban bulamadılar.

Referandumda çıkan HAYIR sonucu, elitist, yukardan dayatmacı, şeffaf olmayan anlayışa karşı da bir duruştur. Meclis, bu yetersiz değişikliklere EVET çıkması için mecliste temsil edilen dört partinin onayı ile herkesten topladığı vergileri kullanarak propaganda bile yapmıştır ama bu sonucu değiştirmemiştir… Hak ve özgürlüklerin aşağıdan yukarı, sokakta mücadele ile kazanılacağı bir süreç için yapılması gerekenler konusunda YKP mücadelesini sürdürecektir.

 

YKP Lefkoşa Belediye Meclisi’ne YKP’den üye!

Başka Bir Lefkoşa Mümkün! sloganıyla Yeni Kıbrıs Partisi listesinden seçime katılan Ortak Muhalefet Alanı’nın seçimde aldığı yüzde 4,5 oy oranı emekten yana, toplumsal cinsiyet eşitlikçi, ekolojist, anti-militarist düşünceleri harmanlayan sosyalist bir harekete verilen desteği göstermesi açısından çok önemlidir. Böylelikle, YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı Lefkoşa Belediye Meclisi’ne seçildi. Belediye Meclisi’nde emekten ve ekolojiden yana, anti-militarist ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bir toplumsal muhalefetin savunucusu olacağız.

Lefkoşa’nın, Lefkoşalılar tarafından yönetilmesi için gerek mahalle forumlarının, gerekse demokratik kitle örgütlerinin öneri, fikir ve sorunlarının ilgili karar alma mekanizmalarına taşınması için yoğun olarak çalışacağız. Geçmiş yıllarda bir türlü gerçekleştirilemeyen hesap sorulabilir ve şeffaf bir yönetim için elimizde ne gelirse yapacağız. Tüm bunları yaparken, aynı zamanda halkın yararına olan, ekolojist, anti-militarist, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve özgürlüğünü yükselten fikirleri destekleyeceğiz. Alınacak tüm kararlarımızı mümkün olan en geniş kesimlerle almaya çalışacağız.

Başka bir siyasetin mümkün olduğuna inanıyoruz, Lefkoşa Belediye Meclisi’ndeki temsiliyetimizle bunu pratikte hayata geçireceğiz!

 

Lefkoşa Belediyesi İzleme Komisyonu yeniden yapılandı!

YKP Yürütme Kurulu, 30 Haziran, Pazartesi gerçekleşen toplantısında, Lefkoşa Belediyesi seçiminde belediye meclisi adayı olan 23 kişinin doğal üyesi olacağı, diğer üyelerin ve çalışma şekillerinin ilerleyen günlerde belirleneceği YKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme Komisyonu’nun yeniden oluşturulması kararını verdi.

YKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme Komisyonu eş koordinatörleri Halil Karapaşaoğlu ve Haluk Selam Tufanlı olacak. Komisyon, Belediye Meclisi toplantılarını takip edecek ve mahalle çalışmalarını yürütecek.

Şimdi, katılımcı demokrasiyi sokakta, pratikte, hep birlikte hayata geçirmek için yola koyuluyoruz…

Bu süreçte Başka bir Lefkoşa’nın mümkün olduğuna inanan herkesi selamlarız…

Şimdi başka bir Lefkoşa için hep birlikte çalışma zamanı, herkese bu sürece katılım çağrısı yaparız…

Şimdi o sokaklarda yeniden yürüme zamanı…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin