toplumsal muhalefetsendikal hareketÇAĞ-SEN uyarı grevi yaptı
yazarın tüm yazıları:

ÇAĞ-SEN uyarı grevi yaptı

Yeniçağ podcastını dinleyin

cagsenKıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası’nda (Çağ-Sen) örgütlü Geçitkale Belediyesi çalışanları, birikmiş alacaklarının ödenmemesi ve sosyal yatırımlarının yapılmaması gerekçesiyle bir günlük uyarı grevi yaptı.

Belediye çalışanları bugünkü grevde belediyeden köy meydanına davul eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

 

DAVULCU

Çağ-Sen Sözcüsü Mehmet Davulcu, grevle yerel yönetimlere, belde halkına ve merkezi hükümete mesajları olduğunu kaydetti.

Davulcu, ülkedeki yerel yönetim alanında, özellikle kırsal kesim belediyelerinde bir sürü yaygın sorun bulunduğunu belirterek, sorunların kaynağında ise belediyelerin özerk olmaması bulunduğunu ifade etti.

Yerel yönetimlerin kaynaklarının gerekenin çok altında olduğunu söyleyen Davulcu, neo-liberal politikaların belediyeleri olumsuz etkilediğini belirtti.

Grevin muhataplarının, belediye yönetimi, belde halkı ve merkezi hükümet olduğunu söyleyen Davulcu, bu kesimlere bazı mesajlar gönderdi.

Geçitkale Belediyesi’nden gelirlerini maksimum düzeyde artırma için çaba harcaması talebinde bulunan Davulcu, diğer yandan da toplumun fakirleştiğini ve belediye hizmetlerinin karşılığını ödeyemez noktaya geldiğini kaydetti.

Belde halkının ise bazı gerçekleri bilmesi gerektiğini kaydeden Davulcu, belediye çalışanlarının 2012 ve 2013 yılındaki hayat pahalılığı artışlarını henüz almadıklarını, çalışanların belediyeden birikmiş alacakları bulunduğunu, maaşların neredeyse asgari ücretin altına düşme noktasına geldiğini söyledi.

Davulcu, çalışanların; Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleri düzenli yatırılmadığı için sağlık hizmeti de alamadıklarını kaydetti.

Hükümetten de, belediyelerin özerkleşmesi ve demokratikleşmesi talebinde bulunan Davulcu, kamu maliyesine bağlı yerel yönetim anlayışının sürdürülemez olduğunu, yerel gelirleri toplama yetkisinin belediyelere verilmesi gerektiğini belirtti.

Davulcu, belediyelere yapılan devlet katkılarının da kırsal kesim belediyelerinin aleyhine çalıştığını söyledi.

Belediye Başkanı’nın yerel gelirleri artırma ve çalışanların birikmiş alacaklarını 4 ay içerisinde ödeme sözü verdiğini söyleyen Davulcu, bunların takipçisi olacaklarını; gerçekleşmemesi durumunda ise baskı unsuru olmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

BUHARA

Konuyla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara da, belediyeler içinde sorunlu olan, çalışanlara karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen tek belediyenin Geçitkale Belediyesi olmadığını, bir çok belediyenin maaş ödemekten dahi aciz durumda olduğunu iddia etti.

Buhara, “Bu acizlik, belediyelerin kötü yönetilmesinden değil, geçmiş dönemlerde hükümetlerin çıkardığı yanlış yasalardan kaynaklanıyor” dedi.

Hiçbir hükümetin, kırsal kesim belediyelerine destek ve duyarlılık göstermediğini iddia eden Buhara, çalışanların grevini desteklediğini, grevin belediye yönetimine karşı değil, başka mercilere olduğunu kaydetti.

2006 yılında yapılan nüfus sayımında öğrenci ve çalışma izinli nüfusun kent belediyelerine dahil edilmesiyle yanlış yapıldığını iddia eden Buhara, bu nedenle özellikle kırsal kesim belediyelerinin devlet katkılarının çok büyük oranlarda azaldığını söyledi.

Buhara, 2008 yılında tüm köylerin belediyelere bağlanmasının doğru olmakla birlikte uygulamada “oy, siyasi hesaplar ve partizanlık ” nedeniyle büyük yanlışlar yapıldığını, bunun da küçük belediyeleri zor durumda bıraktığını iddia etti.

Buhara, belediyelerin 2013 yılı başında verilmesi gereken devlet katkısını dahi henüz almadığını belirterek, diğer yandan bölgede tarım ve hayvancılık yapan halkın ekonomik açıdan zor durumda olduğunu, Belediye’nin hizmet karşılığı tahsilatlarının önemli bir kısmını gerçekleştiremediğimi ifade etti.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
250AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin